Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrzesiński rynek pracy opanowała motoryzacja

Piotr Robakowski
Fabryka VW we Wrześni zatrudni docelowo około 3 tys. pracowników
Fabryka VW we Wrześni zatrudni docelowo około 3 tys. pracowników VW Poznań
Po okresie stagnacji, a nawet recesji szkolnictwa zawodowego, widać powrót do tej formy kształcenia. Pozytywnym przykładem jest Września, która za sprawą motoryzacyjnego giganta - Volkswagena, uruchamia nowe kierunki zawodowe. Młodzież analizuje rynek i korzysta z nowych możliwości.

Września to od lat jeden z liderów w przyciąganiu przemysłu. Bliskość autostrady A2, przecinającej Polskę z zachodu na wschód, a także dobre połączenia kolejowe sprawiły, że tereny inwestycyjne wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem koncernów. Najbardziej spektakularną inwestycją ostatnich lat jest jednak budowa fabryki samochodów dostawczych Volkswagena. Zakład, który ma ruszyć pełną parą już w październiku, będzie produkował prawie 100 tys. aut rocznie. Zatrudnienie w nowym zakładzie znajdzie blisko trzy tysiące osób. Kolejnych kilka tysięcy pracować będzie u poddostawców ściśle współpracujących w fabryką. Jak grzyby po deszczu powstają nowe fabryki, które dostarczać będą różne podzespoły, choćby firma Sitech, produkująca siedzenia do nowego Craftera – auto to produkowane będzie właśnie we wrzesińskiej fabryce VW.

Firmy chętnie inwestują w młodzież
Wraz z dużym inwestorem branży motoryzacyjnej, zmianie ulegają potrzeby rynku pracy, który dotychczas nastawiony był na inne dziedziny przemysłu. - Od kilku lat współpracujemy ściśle z firmami Kowalski i Mikroma we Wrześni. Młodzież na trzecim roku odbywa miesięczne praktyki w zakładach pracy, poznając realnie system pracy i wymagania, które musi spełnić przyszły pracownik – mówi Przemysław Borecki, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni. - Zauważyliśmy, że młodzież coraz częściej analizuje rynek pracy i wybiera szkoły, które w przyszłości dadzą jej zatrudnienie. Dużą uwagę przywiązują do kształcenia zawodowego i praktycznej nauki zawodu. Od kilku lat wyraźnie widać renesans tego systemu szkolnego - dodaje. Od września w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni ruszają trzy nowe kierunki – mechanik precyzyjny, lakiernik i blacharz. Szkoła analizuje rynek i stara się w porozumieniu z inwestorami dopasować proces nauczania młodzieży do potrzeb inwestorów. - Poszukiwane są osoby wykwalifikowane, które znają system i potrafią szybko wdrożyć się do pracy. Wiadomo, że szkolenie nowego pracownika jest bardzo drogie. Młodzież ukierunkowana jeszcze w trakcie nauki nabiera obycia technicznego i łatwiej wchodzi w nowe środowisko pracy – przekonuje Borecki. Przy wsparciu Volkswagena i jednego z podwykonawców powstaje klasa patronacka, na wzór tej ze Swarzędza, nad którą opiekę objął zakład z Poznania. Do liczącej 28 osób jednostki, mamy blisko 60-ciu chętnych. - Widać wyraźnie, że młodzież myśli perspektywicznie. Liczymy, że w przyszłości, podobnie jak to jest w przypadku swarzędzkiej klasy, my też nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem kandydatów – mówi Borecki.

Działania te pochwalają przedstawiciele Volkswagena, którzy podkreślają że cały czas trwa proces rekrutacji na stanowiska produkcyjne i specjalistyczne. - Szukamy operatorów maszyn i urządzeń, blacharzy i lakierników natryskowych. W związku z wysoką automatyzacją nowego zakładu we Wrześni poszukujemy także automatyków do działu utrzymania ruchu – wymienia Jolanta Musielak, Członek Zarządu ds. Personalnych Volkswagen Poznań.

Wrzesiński rynek pracy
- Ta inwestycja już obecnie ma niewątpliwie wpływ na poprawę sytuacji na rynku pracy w powiecie wrzesińskim. Potwierdzeniem tego są dane statystyczne za 2015r. Liczba bezrobotnych od grudnia 2014 do grudnia 2015 r. zmniejszyła się o blisko 1.000 osób z 3.881 do 2.908, a stopa bezrobocia spadła o 3,3 punku procentowego z 13,1 % do 9,8 % - informuje Waldemar Koniuk, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrześni. Na koniec marca w powiecie wrzesińskim bez pracy pozostawały ogółem 2964 osoby w tym 1821 kobiet i 1143 mężczyzn.

Większość z nich, bo aż 2557 osób nie ma prawa do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Największą grupę bez pracy stanowią osoby w wielu od 25 do 34 lat – to prawie 820 osób w tym aż 618 to kobiety. Najmniej bezrobotnych mieszka w gminie Nekla – to 210 osób, a najwięcej we Wrześni – 1712. Pomimo inwestycji, wciąż bezrobocie w powiecie wrzesińskim wynosi 10,2 procent i jest o 0,1 procenta niższe niż w całym kraju, ale o cztery procent wyższe niż w Wielkopolsce. Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni od rozpoczęcia inwestycji, nawiązał współpracę z działem rekrutacji Volkswagena w wyniku których rozpoczęły się szkolenia na prawo jazdy kategorii C, operatora suwnic i spawalnia metodą MIG/MAG. Ogółem w 2015 roku pracę w VW Września podjęło 50-ciu bezrobotnych.

- Budowa i funkcjonowanie fabryki VW przyczynia się do dynamicznego rozwoju miasta. Nastąpi rozwój sieci usług, przybędzie placówek handlowych oraz rozwinie się budownictwo mieszkaniowe – przekonuje Koniuk. - Inwestycja związana z VW ma wpływ na zwiększenie ofert pracy od firm budujących fabrykę oraz od firm współpracujących z VW. Liczba ofert pracy, jakimi dysponował Urząd wzrosła w ciągu 12 miesięcy 2015 r. o 60 % z 2.528 do 4.045 – dodaje. Obecnie najtrudniej pracę znaleźć osobom z zasadniczym wykształceniem zawodowym. W tej grupie w PUP zarejestrowanych jest 960 osób. Najmniejszą grupę stanowią osoby z wykształceniem średnim ogólnokształcącym i wyższym. Tendencje te zmienią powstające zakłady, które poszukiwać będą przede wszystkim dobrze przygotowaną kadrę zawodową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrzesiński rynek pracy opanowała motoryzacja - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski