Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Września: 110. rocznica strajku dzieci wrzesińskich

Iza Budzyńska
Fot. Archiwum Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni
Nie tylko młodym bohaterom z czasu zaborów poświęcone są obchody 110. rocznicy strajku dzieci wrzesińskich. Z okazji tego wydarzenia uczczono wczoraj także osobistości współczesne. Ciekawe propozycje wrzesiński samorząd przygotował też na jutro.

Największym wydarzeniem wczorajszego dnia było otwarcie wystawy zdjęć Arturo Mari, osobistego fotografa Jana Pawła II, na Rynku. Z autorem fotografii, który przyleciał prosto z Włoch na uroczyste otwarcie ekspozycji, jak informuje Szymon Krajniak z wydziału promocji wrzesińskiego magistratu, będzie można się spotkać dziś o godzinie 16 we Wrzesińskim Ośrodku Kultury.

Przed przejściem na Rynek, mszy w kościele farnym przewodniczył prymas Polski metropolita gnieźnieński abp. Józef Kowalczyk. Z kolei po wystawie, odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Maciejowi Płażyńskiemu, byłemu wicemarszałkowi senatu zmarłemu w katastrofie smoleńskiej.

Burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny podkreślił, że strajk dzieci wrzesińskich i jego bohaterowie to symbol niezłomności, jaka towarzyszy Polakom w walce o najważniejsze sprawy.

Uroczystości, jak i otwarcie papieskiej wystawy, były też okazją do rozpoczęcia we Wrześni III Wielkopolskiego Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich.

Dalszą część obchodów zaplanowano na dzisiaj. O godzinie 13 w Parku im. Dzieci Wrzesińskich rozpocznie się festyn rodzinny dla mieszkańców. Od godz. 15 we wrzesińskim amfiteatrze prezentować się będą lokalne dziecięce talenty, a od godz. 16, jak już wspomnieliśmy, w WOK-u będzie można porozmawiać z Arturo Mari, który opowie o swoich przeżyciach z pontyfikatu Jana Pawła II. Spotkanie z mieszkańcami przewidziane jest na około dwie godziny.

Całą imprezę zakończy w Amfiteatrze im. Anny Jantar koncert zespołu Arka Noego, który rozpocznie się o 19.00.

Wydarzenia słynnego strajku w Katolickiej Szkole Ludowej rozpoczęły się w kwietniu roku 1901. Uczniowie starszych klas odmówili czytania katechizmu i odpowiadania na lekcjach w języku niemieckim. Kulminacyjne wydarzenia miały miejsce 20 maja 1901. Czternaścioro dzieci, które nie ugięły się przed pruskimi nauczycielami, poddano karze chłosty, a ich rodziców, w procesie, który odbył się w Gnieźnie, skazano na więzienie.

Wrześnianie doskonale potrafią podkreślać, że pamiętają o swojej historii. W Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich można oglądać kolekcję zdjęć nieżyjącego już fotografa Ireneusza Zjeżdżałki, zatytułowaną "Bez atelier. Portret dzieci wrzesińskich". W ramach projektu, który światło dzienne ujrzał w 2001 roku - z okazji setnej rocznicy strajku - artysta portretował współczesnych małych mieszkańców Wrześni na ulicach i podwórkach, nawiązując do wydarzeń sprzed wieku, których to ich rówieśnicy stali się bohaterami. W Muzeum, mieszczącym się w budynku dawnej szkoły, można też obejrzeć dokładnie odtworzoną izbę lekcyjną z tamtych czasów.

Czytaj także: Września: Wandal urwał głowę figurce dzieci wrzesińskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski