Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Września: Prokuratura ponownie zajmie się sprawą usunięcia ciąży bez zgody pacjentki

Alicja Lehmann
Prokuratura ponownie zajmie się sprawą
Prokuratura ponownie zajmie się sprawą Marek Zakrzewski
Sprawa mieszkanki Wrześni, która oskarżyła lekarkę o błąd w sztuce, będzie ponownie rozpatrzona przez prokuraturę. Ale w bezstronność wrzesińskiego organu ścigania pokrzywdzona kobieta nie wierzy i dlatego jej pełnomocnik będzie domagał się wyłączenia ze sprawy wszystkich wrzesińskich prokuratorów. Odpowiedni wniosek ma wpłynąć w piątek do prokuratury okręgowej w Poznaniu.

Historię mieszkanki Wrześni opisaliśmy na naszych łamach pod koniec ubiegłego roku. Kobieta powiadomiła prokuraturę po tym, jak lekarka, bez zgody pacjentki usunęła jej ciążę. Pani doktor decyzję o wyłyżeczkowaniu tłumaczy podejrzeniem ciąży pozamacicznej. Kobieta ma obecnie stwierdzoną bezpłodność.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Aborcja bez zgody ciężarnej w sądzie
Słuszna aborcja? Sąd decyzję wyda później
Przez błąd lekarza nie będzie mogła mieć już dzieci?

Sprawę badała prokuratura we Wrześni. Prokurator najpierw zdecydował się postawić zarzuty lekarce, ale później wycofał się z tego i ostatecznie sprawa została umorzona. Pokrzywdzona kobieta zaskarżyła tę decyzję do sądu. W ubiegłym tygodniu, po kilkukrotnym odkładaniu terminu ogłoszenia postanowienia, sąd we Wrześni uchylił decyzję prokuratora i sprawę przekazał do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu sędzia wskazał, że prokurator przede wszystkim powinien uzupełnić opinie biegłych. Te, na których się oparł, są ze sobą sprzeczne i wątpliwości na etapie śledztwa nie zostały wyjaśnione.

- Sąd wskazał w jakim kierunku powinien iść prokurator i w jakim stopniu opinie biegłych powinny być uzupełnione - tłumaczy Krzysztof Helik, szef prokuratury we Wrześni. - Postanowienie sądu jest niezaskarżalne, a prokuratura musi te zalecenia wykonać i tak też się stanie - zapowiada.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
300 tys. zł za błąd lekarski?
Wielkopolska: Komisja orzekająca o błędach medycznych już działa

Nie wiadomo jednak, czy będzie miała szansę. Artur Robaszyński, pełnomocnik pokrzywdzonej kobiety zapowiedział, że w piątek w prokuraturze okręgowej złoży wniosek o przekazanie sprawy do innej jednostki.

- Prokurator z Wrześni swoim postępowaniem i zachowaniem całkowicie podważył zaufanie mojej klientki - mówi adwokat. - Mamy uzasadnione obawy co do uczciwości dalszego postępowania przygotowawczego i dlatego będziemy prosić o przeniesienie sprawy do innej prokuratury.

Prokurator Helik wie, że taki wniosek zostanie złożony. Jednak w związku z tym, że nie zna jeszcze uzasadnienia, nie chce go komentować.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski