Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wścieklizna w Wielkopolsce! Gdzie uważać?

Redakcja
Wścieklizna w Wielkopolsce! Gdzie uważać?
Wścieklizna w Wielkopolsce! Gdzie uważać? archiwum
Kaliszanka znalazła martwego nietoperza w miniony wtorek na ulicy Kazimierzowskiej. W związku z ostrzeżeniami Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej natychmiast zawiadomiła Straż Miejską. - Patrol, który udał się na miejsce, nie stwierdził zagrożenia, ponieważ zwierzę padło poza obszarem zagrożonym tą chorobą. Dlatego strażnicy powiadomili OSP Suli-sławice, która zajmuje się utylizacją padłej zwierzyny, żeby zabrali nietoperza - tłumaczy Dariusz Hybś, komendant Straży Miejskiej Kalisza.

Wygląda na to, że strażnicy nie wiedzą o tym, że nietoperz w ciągu jednej nocy może przelecieć kilkanaście kilometrów w poszukiwaniu pokarmu. A strefa zaczyna się zaledwie kilometr dalej.

- Bardzo prosimy o ostrożność, bowiem Kalisz jest miastem, w którym obowiązuje stan zagrożenia wścieklizną - ostrzega z tego powodu kaliskie Help Animals.

 

Działania w obszarze zagrożonym chorobą wyglądałyby zupełnie inaczej. Tak było w miejscowości Kotowiecko w powiecie ostrowskim, gdzie znaleziono martwą sarnę. Gdy na miejsce przybyli przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, zwierzęcia już nie było. Nikt nie wie, czy sarna sama wstała, czy też ktoś ją zabrał. Z tego względu inspektorat wydał ostrzeżenie i apel do osoby, która ją przywłaszczyła, aby ze względu na swoje bezpieczeństwo pilnie przekazał zwierzę, które być może było chore na wściekliznę.

 

Od trzech tygodni, czyli od czasu, kiedy w Kościelnej Wsi znaleziono zakażonego wścieklizną nietoperza, każde napotkane na ulicy padłe zwierzę działa na ludzką wyobraźnię. I słusznie, bo zgodnie z rozporządzeniem wojewody w promieniu 5 kilometrów od tego znaleziska obowiązuje: zakaz organizowania targów, pokazów, wystaw i konkursów z udziałem zwierząt, wywożenia psów i kotów bez zezwolenia właściwego powiatowego lekarza weterynarii, przemieszczania zwłok zwierzęcych bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Mieszkańcy powinni trzymać psy i koty pod pełną kontrolą.

 

W rozporządzeniu wojewoda nakazuje też odstrzał sanitarny wolno żyjących lisów oraz poddanie szczepieniu przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień przeciwko tej chorobie.  Warto pamiętać o tym, że do dzikich zwierząt zachowujących się w dziwny sposób nie należy się zbliżać i najlepiej informować o takich przypadkach właściwe służby. Stan alarmowy potrwa przez trzy miesiące.

 

Przypomnijmy, że obszar zagrożenia wścieklizną w Kaliszu obejmuje sołectwo i osiedle Dobrzec, a także Ogrody i Majków. Stan zagrożenia niebezpieczną chorobą został wyznaczony w części powiatów kaliskiego (gmina Blizanów) i ostrowskiego (gmina Nowe Skalmierzyce).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski