MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie już nie tylko dla szpitali, ale także domów pomocy społecznej. Pilnie potrzebne są osoby, które skoordynują pomoc dla DPS

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Platforma Wsparciedlaszpitala.pl umożliwia koordynowanie zbiórek publicznych prowadzenie dla szpitali i domów opieki społecznej.
Platforma Wsparciedlaszpitala.pl umożliwia koordynowanie zbiórek publicznych prowadzenie dla szpitali i domów opieki społecznej. materiały prasowe
Już nie tylko szpitale, ale także domy pomocy społecznej w całej Polsce wspierają koordynatorzy zarejestrowani na platformie Wsparciedlaszpitala.pl. To miejsce, które skupia potrzebujące szpitale i DPSy, darczyńców i osoby, które dyrygują całą akcją pomocy. I to właśnie koordynatorów brakuje najbardziej, by wspierać domy pomocy społecznej, których sytuacja w dobie pandemii koronawirusa jest coraz trudniejsza. Twórcy apelują, żeby wchodzić na platformę i pomagać placówkom ze swojego regionu. Pilnie potrzebne jest wsparcie od Wielkopolan.

- Decyzja o tym, żeby dołączyć do platformy "Wsparcie dla szpitala" także domy pomocy społecznej zapadła w czwartek, 16 kwietnia. Głównie pod wpływem kolejnych doniesień medialnych o tym, jak ciężka sytuacja panuje w tych placówkach. Obecnie w bazie mamy już ponad 170 domów pomocy społecznej z całej Polski, w tym dziesięć z Wielkopolski - przedstawia stan na piątek, 24 kwietnia w południe, dr inż. Jakub Jasiczak, współtwórca platformy Wsparciedlaszpitala.pl.

Sprawdź też: Koronawirus w Wielkopolsce: raport na żywo

Swoją pomoc od razu zadeklarowało biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Jej przedstawiciele poinformowali o możliwości skorzystania z platformy wszystkie DPS-y w Polsce. W ciągu dwóch dni w bazie było ich już ponad 60.

Czym jest Wsparciedlaszpitala.pl? To przygotowana m.in. przez naukowców związanych z poznańskim Uniwersytetem Ekonomicznym platforma, która ma koordynować pomoc dla polskich szpitali (a teraz także DPS) w dobie pandemii koronawirusa. Łączy potrzebujące placówki z darczyńcami za pośrednictwem koordynatorów. Szpitale i DPS na bieżąco uzupełniają swoje listy potrzeb, a koordynatorzy przez kontakt z darczyńcami dbają o ich zapewnienie.

Więcej: Współtwórca platformy "Wsparcie dla szpitala": W szpitalach narasta strach związany z brakiem środków ochrony osobistej. Jak można pomóc?

- W przypadku DPS, potrzebują one właściwie tego samego co szpitale, ale w mniejszej skali. Dla nich zdobycie stu maseczek, 50 kombinezonów i 5 litrów płynu odkażającego to naprawdę realna i odczuwalna pomoc

- podkreśla dr Jasiczak.

DPS będzie w bazie przybywać. Na razie na dziesięć placówek z Wielkopolski - sześć nie ma ani jednego koordynatora. To te z: Trzcianki, Liskowa, Międzychodu, Krobi, Śremu i Wronek. Twórcy platformy apelują do mieszkańców o podejmowanie się roli koordynatorów. Na czym dokładnie ona polega?

Czuję się spełniona. Wiem po co to robię

Jednym z najaktywniejszych koordynatorów w Polsce działających na platformie "Wsparcie dla szpitala" jest Iwetta Markiewicz z Wałbrzycha. Dr Jasiczak mówi o niej krótko: "wulkan pozytywnej energii". Potwierdza się to w naszej rozmowie.

- Czuję się spełniona, wiem po co to robię. Za uśmiech, słowo "dziękuję" i to jest naprawdę wspaniałe - zaczyna pani Iwetta. I tłumaczy: - Platforma działa na bardzo prostych zasadach, każdy poradzi sobie z jej obsługą. Są szpitale oraz DPS, ich listy potrzeb i przypisani koordynatorzy z numerem telefonu. Jako koordynator patrzę, co aktualnie jest potrzebne w placówce, którą mam pod swoimi skrzydłami i staram się to zorganizować.

Nasza rozmówczyni wspomina, że zanim zaangażowała się we wsparcie dla szpitali, miała na Facebooku łącznie około 150 znajomych. Teraz jej baza rozrosła się do 600-700 osób. Przeszukuje media społecznościowe i sprawdza, kto z regionu mógłby jeszcze pomóc. Zaangażowała także lokalnych radnych, u których pomoc staje się formą zdrowej i pozytywnej rywalizacji. Dodatkowo pani Iwetta rozpoczęła internetową zbiórkę, a na Facebooku organizuje licytacje rękodzieła od darczyńców.

Pani Iwetta oprócz szpitala w Wałbrzychu ma pod swoją opieką także lokalny DPS prowadzony przez siostry franciszkanki.

- DPS nie otrzymują od rządu żadnych środków, żadnej pomocy. Siostrom już przed pandemią wystarczało pieniędzy "do pierwszego", a kiedy się ona zaczęła jest jeszcze trudniej. Na początku zrezygnowały z niektórych rzeczy, odłożyły nieco pieniędzy, same kupiły sobie kilka kombinezonów. Ale to nie wystarczy na długo. Potrzebują środków ochronnych i środków czystości. Cieszą się z każdej pomocy - tłumaczy nasza rozmówczyni.

W pomoc DPS chce się angażować także po epidemii. Jak mówi, zawsze będzie z tym miejscem związana emocjonalnie. Pierwsze co chce zorganizować to remont. O zapewnienie materiałów budowlanych już zadbała.

Sprawdź: Koronawirus w Poznaniu i Wielkopolsce: Ile osób jest zakażonych? Ministerstwo informuje o kolejnych zgonach

Jak można pomóc?

Żeby zarejestrować się jako koordynator, albo po prostu sprawdzić jakie są potrzeby szpitali i domów pomocy społecznej z okolicy należy wejść na stronę: Wsparciedlaszpitala.pl i kliknąć w baner: "Poznaj aktualne potrzeby szpitali!". Dalej logujemy się za pomocą danych "gościa" (nazwa użytkownika: [email protected]; hasło: guest123) lub tworzymy własne konto:tutaj.

Aktualne potrzeby można też sprawdzić na: mapie potrzeb.

Kim jest koordynator lokalny? Zobacz wideo:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski