#WspieramyLokalnyBiznes: Tarcza antykryzysowa - dla kogo dofinansowanie do wynagrodzeń? Jak zawrzeć porozumienie z pracownikami? [SPRAWDŹ]

RED
Tarcza antykryzysowa wprowadziła kilka możliwości mających uchronić miejsca pracy. Jedną z nich są dopłaty dla przedsiębiorstw do pensji pracowników. Sprawdź najważniejsze informacje na temat ich funkcjonowania.
Tarcza antykryzysowa wprowadziła kilka możliwości mających uchronić miejsca pracy. Jedną z nich są dopłaty dla przedsiębiorstw do pensji pracowników. Sprawdź najważniejsze informacje na temat ich funkcjonowania. Pixabay.com
Tarcza antykryzysowa ma pomóc przedsiębiorcom i pracownikom przetrwać trudny czas epidemii koronawirusa. Jest w niej choćby możliwość ubiegania się przez przedsiębiorców o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników, którzy w następstwie koronawirusa zostali objęci przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników? Kto może być objęty przestojem? Jak kształtuje się wysokość przyznawanego świadczenia w sytuacji wprowadzenia przestoju ekonomicznego? Na te i inne pytania udzielamy odpowiedzi wraz z ekspertem, radcą prawnym Kamilem Robertem z kancelarii Majchrzak Brandt i Wspólnicy z Poznania.

Epidemia koronawirusa zmusiła wielu przedsiębiorców do ograniczenia lub nawet zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej. Wprowadzona przez rząd tarcza antykryzysowa, ma pomóc przetrwać ten czas. Daje ona m.in. Możliwość ubiegania się o wypłatę dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, których obejmuje przestój ekonomiczny, albo którym obniżono wymiar czasu pracy. Wraz z radcą prawny Kamilem Robertem z kancelarii Majchrzak Brandt i Wspólnicy, odpowiadamy na najważniejsze pytania w tej kwestii.

Czytaj też: Jakie ulgi z ZUS w ramach Tarczy antykryzysowej? Kto może skorzystać z ulg? Najważniejsze informacje dla właścicieli firm

Tarcza antykryzysowa: kto może otrzymać świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy?

W myśl przepisów uchwalonej w dniu 31 marca 2020 roku ustawy wprowadzającej tarczę antykryzysową, świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy są przyznawane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

O świadczenia może ubiegać się każdy przedsiębiorca, który spełnia następujące warunki:

  • spadek obrotów w wymiarze określonym powyższą ustawą,
  • brak uzyskania pomocy na rzecz ochrony miejsc pracy w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat,
  • brak przesłanek do ogłoszenia upadłości,
  • brak do końca trzeciego kwartału 2019 roku zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych oraz składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy

– wyjaśnia mec. Kamil Robert.

Wniosek o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej składa się do właściwego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Tarcza antykryzysowa: pracodawca musi zawrzeć porozumienie z pracownikami

Przepisy wymagają, aby przedsiębiorca zawarł z pracownikami, a w zasadzie ich przedstawicielami – porozumienie. Trzeba w nim określić:

  • grupy zawodowe objęte przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy,
  • obniżony wymiar czasu pracy obowiązujący pracowników,
  • okres obowiązywania zastosowanych rozwiązań.

Skonstruowane w ten sposób porozumienie jest załącznikiem do wniosku o dofinansowanie. W ciągu pięciu dni roboczych jego kopię trzeba przesłać do Państwowej Inspekcji Pracy.

Czytaj też: Za okres kwarantanny przysługuje zasiłek chorobowy lub opiekuńczy. Jak go otrzymać?

Tarcza antykryzysowa: czym jest przestój ekonomiczny?

We wspomnianym porozumieniu, które pracodawca zawiera z pracownikami trzeba określić grupy zawodowe, którym wprowadzi się obniżony czas pracy oraz te, co do których wprowadza się przestój ekonomiczny.

Czym on jest? - To okres nie wykonywania pracy przez pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy. Innymi słowy, pracownik na rzecz swojego pracodawcy we wskazanym w porozumieniu okresie nie wykonuje pracy, mimo iż zgłasza gotowość do jej wykonywania – tłumaczy mec. Kamil Robert z kancelarii Majchrzak Brandt i Wspólnicy.

Co ważne – tarcza antykryzysowa nie wymaga, żeby porozumieniem zostali objęci wszyscy pracownicy. To kogo będzie ono dotyczyło zależy od pracodawcy i pracowników. Ustalane ma być w zależności od sytuacji, jaka panuje w danym zakładzie.

W tym miejscu na podstawowy błąd wskazują uwagę Wojewódzkie Urzędy Pracy. Polega on na braku lub nieprawidłowym określeniu konkretnych grup zawodowych, które obejmuje porozumienie.

- Jeżeli zatem pracodawca uzgodnił z przedstawicielami pracowników, którzy pracownicy będą objęci przestojem, to niewystarczającym jest samo wypełnienie załącznika do wniosku w postaci listy czy zestawienia pracowników – podkreśla nasz ekspert.

Lista ma obejmować te osoby, w stosunku do których pracodawca aktualnie występuję o wsparcie, ale określenie grup zawodowych objętych przestojem bezpośrednio musi się też znaleźć w treści porozumienia. Nie ma przeszkód, by wnioskiem o dofinansowanie była objęta tylko część załogi.

Czytaj także: Kto w ramach Tarczy antykryzysowej jest zwolniony z płacenia składek zusowskich?

Tarcza antykryzysowa: jakie jest wynagrodzenie pracownika i wysokość wsparcia?

Zgodnie z tarczą antykryzysową – pracodawca wypłaca pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50 proc., ale nie niższe niż minimalne wynagrodzenie za wynoszące obecnie 2,6 tys. zł brutto, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika.

Pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie powyższego wynagrodzenia w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzeń pracowników, których wynagrodzenie w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie było wyższe niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału obowiązującego na dzień złożenia wniosku (aktualnie to 15.595,74 zł brutto).

Świadczenia takie przysługują przez 3 miesiące przypadające od miesiąca złożenia wniosku.

Warto pamiętać, że pracodawca może również zmniejszyć wynagrodzenie pracownikowi, któremu obniżono wymiar czasu pracy o nie więcej niż 20 proc. Niedopuszczalna jest jednak zmiana trybu wykonywania pracy i wynagradzania w drodze jednostronnej decyzji pracodawcy. Zmiana warunków pracy nie może też być wprowadzona bezterminowo.

Tarcza antykryzysowa. Kto może zostać przedstawicielem pracowników, który zawiera porozumienie z pracodawcą?

Jak już wcześniej wspomniano - porozumienie zawiera pracodawca z przedstawicielem pracowników. W części zakładów pracy rolę takich przedstawicieli pełni zakładowa organizacja związkowa. Jeżeli u danego przedsiębiorcy działa więcej niż jedna organizacja związkowa, do zawarcia porozumienia uprawnione są organizacje związkowe reprezentatywne.

- W praktyce często występuje sytuacja, w której w zakładzie pracy nie działa żadna organizacja związkowa. Wówczas koniecznym staje się wyłonienie przedstawicieli pracowników w trybie przyjętym u danego przedsiębiorcy. Ustawa nie precyzuje żadnych kryteriów odnośnie do sposobu wyłaniania takich przedstawicieli. Na pewno jednak takie osoby muszą zostać wybrane przez ogół zatrudnionych u danego pracodawcy, aby należycie reprezentować ich interesy. W tym miejscu należy także podkreślić, że ustawodawca, odnosząc się do przedstawicieli pracowników, używa liczby mnogiej. Tym samym, powinny być to co najmniej dwie osoby wybrane spośród załogi

– tłumaczy mec. Kamil Robert.

Twórcy tarczy antykryzysowej przewidzieli także, ze w przeprowadzeniu wyborów przedstawicieli pracowników mogą być trudności powodowane przez epidemię koronawirusa. Przede wszystkim chodzi o nieobecność pracowników, trwający przestój czy wykonywanie prac zdalnej. Wtedy porozumienie może być zawarte z przedstawicielami wybranymi wcześniej do innych celów. Np. w przypadku konsultacji działań podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sprawdź: Tarcza antykryzysowa – pomoc czy utrudnienie dla najemców lokali w centrach handlowych?

Tarcza antykryzysowa. W jakiej formie powinno zostać zawarte porozumienie z pracownikami?

- Tego przepisy nie określają wprost. Nie oznacza to jednak, że porozumienie takie może przybrać dowolną formę, a pracodawca może zmienić warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy mailowo lub sms-em. Porozumienie oznacza bowiem wypracowanie przez obie strony wspólnego stanowiska – osiągnięcie kompromisu – wyjaśnia prawnik z kancelarii Majchrzak Brandt i Wspólnicy.

Najlepszą formą zawarcia porozumienia będzie w tym wypadku forma pisemna. To ułatwi choćby przesłanie kopii porozumienia do właściwego WUP w ciągu pięciu dni od jego zawarcia, czego (jak już wspominaliśmy) – wymagają przepisy.

Pytania dotyczące naszej akcji #WspieramyLokalnyBiznes można kierować pod adres [email protected] lub zadać je dzwoniąc pod numer tel. 502 499 353. Na naszym portalu znajdziesz też porady prawników, którzy odpowiadają na pytania związane z obecną sytuacją.

ZOBACZ TEŻ:

Rąk do pracy poszukują firmy z branży logistycznej, w tym firmy kurierskie, które są ostatnio bardzo obciążone i też szukają pracowników.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

TOP 12 zawodów poszukiwanych w czasie epidemii koronawirusa....

Sprawdź też:

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie