Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

#WspieramyLokalnyBiznes: Tarcza antykryzysowa – kto może nie płacić składek ZUS?

RED
Żeby skorzystać ze zwolnienia płatnik składek musi złożyć do ZUS odpowiedni wniosek najpóźniej do 30 czerwca 2020 roku
Żeby skorzystać ze zwolnienia płatnik składek musi złożyć do ZUS odpowiedni wniosek najpóźniej do 30 czerwca 2020 roku Pixabay
Uchwalona 31 marca 2020 roku tzw. tarcza antykryzysowa wprowadziła możliwość ubiegania się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek należnych za okres od dnia 1 marca 2020 roku do dnia 31 maja 2020 roku. Kto może ubiegać o zwolnienie? Jakie warunki należy spełnić, aby z tego zwolnienia skorzystać? Co zrobić w przypadku negatywnej decyzji ZUS? Na te pytania staramy się odpowiedzieć wraz z ekspertem, radcą prawnym Kamilem Robertem z kancelarii Majchrzak Brandt i Wspólnicy z Poznania.

Tarcza antykryzysowa: Kto może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku płacenia składek ZUS?

Zgodnie z przepisami ustawy, ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek należnych za marzec, kwiecień i maj 2020 roku mogą skorzystać:

  • płatnicy składek, którzy na dzień 29 lutego 2020 roku zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych i byli zgłoszeni jako płatnicy składek przed dniem 1 lutego 2020 roku,
  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność i opłacające składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, jeżeli prowadzili działalność przed dniem 1 lutego 2020 roku, a przychód z tej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek nie był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 roku (tj. przychód nie przekroczył kwoty 15 681,00 zł)
  • duchowni.

Czytaj też: Jakie ulgi z ZUS w ramach Tarczy antykryzysowej? Kto może skorzystać z ulg? Najważniejsze informacje dla właścicieli firm

Tarcza antykryzysowa: Których składek zwolnienie będzie dotyczyło?

Zwolnienie dotyczy:

  • składek na ubezpieczenia społeczne,
  • składek na ubezpieczenie zdrowotne,
  • składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

– Projekt nowelizacji tzw. tarczy kryzysowej przewiduje, że o zwolnienie z obowiązku opłacania składek będzie mógł ubiegać się także płatnik składek, który na dzień 29 lutego 2020 roku zgłosił do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych. Zgodnie z projektem wskazane zwolnienie ma dotyczyć 50% nieopłaconych należności z tytułu składek za okres od 1 marca 2020 roku do dnia 31 maja 2020 roku, wykazanych w deklaracji rozliczeniowej – wyjaśnia mec. Kamil Robert z kancelarii Majchrzak Brandt i Wspólnicy z Poznania. – O tym, czy ta zmiana ostatecznie wejdzie w życie dowiemy się w najbliższych dniach.

Czytaj także: Kto może zapłacić ZUS później bez opłaty prolongacyjnej? Sprawdź najważniejsze informacje

Tarcza antykryzysowa: Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia?

– Żeby skorzystać ze zwolnienia płatnik składek musi złożyć do ZUS odpowiedni wniosek najpóźniej do 30 czerwca 2020 roku – tłumaczy radca prawny.
Wniosek składa się na formularzu „RDZ”. Może on zostać przesłany do ZUS drogą elektroniczną za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (tzw. PUE ZUS), za pośrednictwem poczty, bądź złożony osobiście w placówce ZUS.

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia z obowiązku opłacenia składek jest również złożenie dokumentów rozliczeniowych (deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych) za marzec, kwiecień i maj 2020 roku, chyba że płatnik zwolniony jest z obowiązku składania takich dokumentów na podstawie właściwych przepisów.

Czytaj też: Ile wynosi postojowe dla samozatrudnionych? Sprawdź

Tarcza antykryzysowa: Zwolnienie z obowiązku opłacenia wyłącznie nieopłaconych należności

W myśl tarczy antykryzysowej, zwolnienie z obowiązku opłacania składek dotyczy wyłącznie należności nieopłaconych. Oznacza to, że płatnik nie może ubiegać się o zwolnienie z obowiązku płatności składek za taki miesiąc, za który składki już zostały przez niego uiszczone. – Przepisy ustawy nie dają również podstaw do traktowania już zapłaconych należności jako ewentualnej nadpłaty z tytułu składek – podkreśla Kamil Robert z kancelarii Majchrzak Brandt i Wspólnicy z Poznania.

Czytaj również: Jakie ulgi na ZUS w ramach tarczy antykryzysowej dla pracujących na umowach cywilnoprawnych?

Tarcza antykryzysowa: Odmowa zwolnienia z obowiązku opłacania składek – co dalej?

Jeśli płatnik otrzyma odmowę zwolnienia z obowiązku opłacania składek, od decyzji tej ma prawo odwołać się wnosząc wniosek do prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ponownie rozpatrzenie sprawy
– Negatywne rozpatrzenie złożonego przez płatnika składek wniosku o zwolnienie będzie skutkowało także koniecznością opłacenia składek za miesiące objęte takim wnioskiem – wyjaśnia – mec. Kamil Robert. – Wątpliwości dotyczą natomiast tego, czy w takim przypadku płatnikowi naliczone zostaną również odsetki z tytułu nieterminowego opłacenia składek, bo przepisy tarczy antykryzysowej nie dają odpowiedzi na to pytanie.

Pytania dotyczące naszej akcji #WspieramyLokalnyBiznes można kierować pod adres [email protected] lub zadać je dzwoniąc pod numer tel. 502 499 353. Na naszym portalu znajdziesz też porady prawników, którzy odpowiadają na pytania związane z obecną sytuacją.

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski