Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współczesne matkowanie

Katarzyna Grzegorzewska
Katarzyna Grzegorzewska, psycholog
Katarzyna Grzegorzewska, psycholog Fot. Archiwum
W powietrzu czuć już zbliżające się lato. W tym czasie szczególnie widoczne stają się małe dzieci i ich rodzice. Okoliczne place zabaw, parki i skwery zaczynają tętnić życiem. Ten obraz zawsze skłania mnie do refleksji nad tym, jak to jest dziś być mamą. Temat jest aktualny i bardzo na czasie. Wszyscy chyba już wiemy, jaka jest nasza sytuacja demograficzna, że mamy kryzys, kobiety a szczególnie matki nie mają łatwo na rynku pracy, miejsc w żłobkach nie ma lub są bardzo drogie, z przedszkolami jest lepiej ale też nie tak jak chcielibyśmy, żeby było i tak dalej, i tak dalej… Słowem, nasze czasy nie sprzyjają posiadaniu dzieci. Ale kontekst gospodarczo - demograficzny to nie wszystko z czym dziś zmagają się rodzice małych dzieci, a szczególnie współczesne mamy - pisze Katarzyna Grzegorzewska z Instytutu Małego Dziecka im. Astrid Lindgren.

Pojawienie się dziecka w rodzinie jest sytuacja nową, która oznacza duże zmiany i różne wyzwania. Kiedy kobieta staje się matką, zmienia całkowicie swój sposób funkcjonowania i wchodzi w zupełnie nowa rolę. Jest to jeden z przełomowych momentów w życiu, w którym kobiety doświadczają zarówno radości i dumy, jak i napięcia i niepokoju. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rola matki była jednoznaczna i jasno określona.

Kobiety, które rodziły były pod opieką innych doświadczonych kobiet, które pomagały w nowych obowiązkach i wprowadzały w macierzyństwo. Dziś rzeczywistość młodych mam wygląda inaczej. Nie żyjemy już w rodzinach wielopokoleniowych, nie znamy naszych sąsiadów, a osoby najbliższe i przyjaciele mają wiele codziennych obowiązków. To sprawia, że skurczyła się naturalna sieć wsparcia dla kobiety, która staje się matką.

W zamian współczesny świat oferuje nam ogrom możliwości. Kobieta, która zachodzi w ciążę, od początku bombardowana jest niezliczoną ilością informacji o tym, jak postępować w ciąży i po urodzeniu dziecka. Począwszy od reklam, przez gazety, na poradnikach skończywszy. Jednocześnie wiele propagowanych dziś wzorców macierzyństwa dalekie jest od rzeczywistości kobiet, ich potrzeb i możliwości. Nakłada natomiast wymagania aby być jednocześnie idealna mamą z zawsze uśmiechniętym bobaskiem, piękną kobietą robiącą karierę, zmysłową żoną…

W dalszym ciągu mało mówi się o tym innym aspekcie macierzyństwa - nieprzespanych nocach, łzach dziecka i matki, niepewności, zmęczeniu, wysokim poziomie stresu. I nieustających wyborach: karmić piersią czy butelką, spać z dzieckiem czy odkładać do łóżeczka, szczepić czy nie szczepić, podawać słoiczki czy gotować z warzyw ekologicznych, wysyłać do żłobka czy być z dzieckiem w domu do trzeciego roku życia… Równocześnie, dokonując osobistego wyboru, matki podlegają nieustannej ocenie społecznej, która może być dla nich źródłem jeszcze większego stresu.

Pomimo tego, że czasy się zmieniły to jedna rzecz nie uległa zmianie. Pojawienie się dziecka, to rewolucja w życiu kobiety i całej rodziny. Z jednej strony jest to szansa na niezwykłe doświadczenia i całościowy, osobisty rozwój. Jednak zanim to się wydarzy, każda mama potrzebuje przede wszystkim wsparcia, zrozumienia i pomocy oraz czasu.

Czasu na to, aby pobyć ze swoim dzieckiem i jego tatą. Czasu na to, aby poznać się nawzajem w tej nowej sytuacji, ułożyć na nowo życie, relacje, obowiązki. Wsłuchać się w swoje dziecko, w siebie samą i w partnera - po to aby odnaleźć własną drogę macierzyństwa i rodzicielstwa. Czasu na to, aby zastanowić się nad tym co jest teraz dla mnie najważniejsze, co mogę odroczyć w czasie, a czego w ogóle nie potrzebuję. A jeśli okaże się, że potrzebuję wsparcia, to spróbować je znaleźć. Skorzystać z pomocy partnera, rodziny lub przyjaciół. Ale też rozejrzeć się wokół siebie. Bo mimo tego, że rodzi się mniej dzieci, to wciąż wokół nas jest wiele mam, które doświadczają podobnych uczuć i dylematów. A w końcu kto najlepiej zrozumie mamę jak nie inna mama.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski