Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współpraca powiatu poznańskiego, gmin i policji daje efekty. Mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. Zwiększyła się wykrywalność przestępstw

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Dwie osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło w grudniu ubiegłego roku w Koziegłowach
Dwie osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło w grudniu ubiegłego roku w Koziegłowach OSP Czerwonak
Powiat poznański, a także poszczególne gminy wspierają finansowo działania policji. Wszystko po to, by mieszkańcy czuli się bezpieczniej. – Pół miliona na budowę komisariatu w Dopiewie, 100 tysięcy na zakup skanera 3D czy blisko 300 tysięcy złotych na radiowozy dla policji – wymienia przykłady wsparcia policji przez powiat Jan Grabkowski, starosta poznański.

Do budowy komisariatu na swoim terenie dołożyła się też gmina Dopiewo, przekazując na ten cel 600 tys. zł. Remonty komisariatów wsparła też Murowana Goślina (100 tys. zł) i Swarzędz (60 tys. zł). Samorządy finansują też płatne patrole policji. Najwięcej na to zadanie przeznaczył Suchy Las (80 tys. zł) i Komorniki (50 tys. zł).

Z przedstawionego przez policję radnym powiatu poznańskiego raportu za ubiegły rok wynika, że wrosła wykrywalność przestępstw. W przypadku bójek i pobić zwiększyła się ona o 90 proc. Wzrost tego rodzaju przestępstw w stosunku do 2016 r. odnotowano w Swarzędzu oraz Mosinie.

Liczba kradzieży w powiecie spadła, wzrost odnotowano jedynie w Luboniu i Puszczykowie. Spadła też liczba kradzieży samochodów. W 2016 r. było ich 308, a rok później 262.

– W 2000 roku na dobę ginęło około 20, a obecnie maksymalnie dwa samochody – mówi Maciej Nestoruk, komendant Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. I wyjaśnia: – Dziś walka z tą przestępczością przeniosła się do internetu. Złodzieje rozkładają auta na części i handlują nimi w sieci. Z tego powodu walka z tym procederem jest trudna.

Więcej kradzieży pojazdów niż w 2016 r. miało miejsce w Suchym Lesie, Puszczykowie, Pobiedziskach oraz Komornikach. Najlepiej sytuacja pod tym względem wygląda w Buku i Dopiewie.
Wygląda na to, że mniej osób decyduje się na jazdę samochodem po spożyciu alkoholu. W 2016 r. policjanci zatrzymali na terenie powiatu poznańskiego 374 nietrzeźwych kierowców, a w 2017 r. 330. Niestety, zdecydowanie zwiększyła się liczba wypadków drogowych. W 2016 r. odnotowano 242 zdarzenia, a rok później o 293 więcej czyli 535. Wzrosła też liczba kolizji z 3770 do 4088.

– W tych statystykach jesteśmy na szarym końcu w Europie, mimo ze codziennie ponad 100 policjantów z drogówki pracuje w terenie - przyznaje komendant M. Nestoruk. I dodaje: – To jedyny wydział, który nie ma wakatów.

Wzrost zdarzeń na drogach powiatu poznańskiego skutkuje większą liczbą ofiar śmiertelnych i poszkodowanych. W 2017 r. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego nastąpił wzrost liczby osób rannych o 373 poszkodowanych (łącznie 684 osoby zostały ranne), o siedem osób wzrosła liczba zabitych (łącznie w wypadkach życie straciło 25 osób).

Główną przyczyną wypadków i kolizji w przypadku kierowców jest nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, a w przypadku zdarzeń spowodowanych przez pieszych – wtargnięcie na jezdnię przed jadącym pojazdem i wejście na czerwonym świetle.

ZOBACZ TAKŻE:

W piątek na skrzyżowaniu ulic Przybyszewskiego i Szamarzewskiego w Poznaniu pijany kierowca rozbił policyjny radiowóz, który jechał na interwencję.

Poznań: Pijany kierowca rozbił radiowóz jadący na interwencj...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Współpraca powiatu poznańskiego, gmin i policji daje efekty. Mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. Zwiększyła się wykrywalność przestępstw - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski