Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne wezmą pod swoje skrzydła spółkę Cegielskiego? Zdaniem posła Tadeusza Dziuby jest kilka opcji ratunku dla HCP. Jeden z nich to współpraca z WZM.

Poznańskie Zakłady Cegielskiego od lat borykają się ze sporymi problemami. Brakuje zamówień, a pracownicy sukcesywnie zwalniani są z pracy. Część z nich schronienie znalazła jednak w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych, które pod dyrekcją Elżbiety Wawrzynkiewicz pną się w górę. Rozwiązaniem dla Zakładów HCP ma być ich nowy prezes - Wojciech Więcławek, który, jak udało nam się dowiedzieć, zastanawia się nad podjęciem współpracy z WZM. W tej sprawie spotyka się dziś z prezes Elżbietą Wawrzynkiewicz.

W grudniu 2015 r. WZM podpisały jedną z najważniejszych umów w historii istnienia spółki na remont i modernizację czołgów Leopard 2A5, używanych w Wojsku Polskim. Pracy jest więc coraz więcej, a sama Elżbieta Wawrzynkiewicz nie ukrywa, że zastrzyk nowych, wykwalifikowanych, znających się na rzeczy pracowników przyda się.


- Nie możemy zatrudnić od razu setki osób, ponieważ każdą z nich trzeba przeszkolić  - podkreśla prezes WZM.

Jak wynika z naszych informacji, już teraz liczba pracowników WZM zwiększyła się do 300 osób, a część z nich to byli pracownicy Zakładów Cegielskiego.

Na tym nie koniec, ponieważ prezes WZM nie ukrywa, że zależałoby jej na podjęciu współpracy z  Zakładem Cegielskiego.    Swój pomysł zaprezentowała już w styczniu przed polskim rządem. Rozmowy kontynuuje teraz na niższych szczeblach. Dziś w tej sprawie spotyka się z Wojciechem Więcławkiem.  - To decyzja polityczna. Nie ukrywam, że taka opcja współpracy byłaby z korzyścią dla WZM i dla Cegielskiego - uważa Wawrzynkiewicz.

O tych planach wiedzą już  związkowcy z Zakładów Cegielskiego. - Jesteśmy po spotkaniu z nowym prezesem. Poinformował nas właśnie o pomyśle współpracy z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi. To byłaby dla nas szansa - twierdzi Zdzisław Stróżyk ze Związku Zawodowego Metalowców.

Z tym planem zaznajomiony jest też poseł PiS Tadeusz Dziuba. - To dobry pomysł, by stworzyć takie małe konsorcjum zbrojeniowe w Poznaniu. Na razie  to pomysł, bo nie ma jeszcze akceptacji właścicieli, czyli Ministerstwa Skarbu Państwa i MON-u. Do takich rozmów musi dojść w tym roku - mówi poseł. Jednak, jak przyznaje, są też inne pomysły na wskrzeszenie Cegielskiego. Jednym z nich jest współpraca z sektorem energetycznym. Cegielski ma już jednak doświadczenie w branży zbrojeniowej. Do 2002 r. zakłady produkowały nieprzerwanie broń dla polskiej armii.

Debata w WZM
W środę odbyła się debata w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych nt. „PGZ synonimem innowacyjności polskich sił zbrojnych”.

Zaproszeni goście gen. bryg. Adam Duda,  szef Inspektoratu Uzbrojenia, Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowe, Michał Jach, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej dyskutowali na temat strategii i zadaniach, które stoją przed członkami PGZ.

STREFA BIZNESU NA FACEBOOKU. POLUB NAS!