Współtwórca platformy "Wsparcie dla szpitala": W szpitalach narasta strach związany z brakiem środków ochrony osobistej. Jak można pomóc?

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Dr inż. Jakub Jasiczak jest współtwórcą platformy internetowej: Wsparciedlaszpitala.pl.
Dr inż. Jakub Jasiczak jest współtwórcą platformy internetowej: Wsparciedlaszpitala.pl.
Platforma internetowa Wsparciedlaszpitala.pl, to miejsce, które skupia szpitale, darczyńców i lokalnych koordynatorów. Cel jest jeden - pomóc szpitalom w walce z epidemią koronawirusa i zapewnić im najpotrzebniejsze, brakujące artykuły. A ich lista jest naprawdę długa: od środków ochrony osobistej, przez posiłki, aż po... czas wolontariuszy, którzy mogliby pomóc. O tym, czego potrzeba polskim szpitalom, jaki jest zasięg działania platformy i czy działania rządu są wystarczające rozmawiamy z dr. inż. Jakubem Jasiczakiem z SC UEP, współtwórcą platformy Wsparciedlaszpitala.pl.

Platforma "Wsparcie dla szpitala" powstała jako jeden z pomysłów naukowców tworzących Wirtualny Instytut Kryzysowy. Powstał on z inicjatywy naukowców związanych z poznańskim Uniwersytetem Ekonomicznym. Obecnie skupia on już 70 naukowców i praktyków z 18 uczelni wyższych w Polsce, którzy zaproponowali już ponad 20 projektów.

Czytaj też: Koronawirus w Wielkopolsce: sprawdź aktualną liczbę zakażonych i mapę zakażeń w regionie

- Zapytaliśmy naukowców - kto chce, może i ma kompetencje, które można wykorzystać w walce z koronawirusem. W ten sposób stworzyliśmy bazę ekspertów z naprawdę różnych dziedzin. Potem poinformowaliśmy wojewodów, marszałków i prezydentów miast w Polsce - chcemy wam pomóc, bezpłatnie pracować nad rozwiązaniami waszych problemów - tłumaczy dr inż. Jakub Jasiczak, SC UEP współtwórca projektu.

W ten sposób do naukowców zaczęły spływać prośby o rozwiązania poszczególnych problemów. Pracowali już m.in. dla Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W pół dnia udało im się stworzyć wykładnię prawa i procedury postępowania dla osób potrzebujących leków na receptę, ale przebywających w kwarantannie.

Sprawdź:

A naukowcy i praktycy cały czas są gotowi, by rozwiązywać kolejne problemy. Więcej o Wirtualnym Instytucie Kryzysowym można przeczytać na: stronie internetowej.

Platformą, która ma pomóc w koordynowaniu zbiórek publicznych i chęci pomocy od darczyńców jest z kolei www.wsparciedlaszpitala.pl. O tym projekcie dr inż. Jakub Jasiczak mówił szerzej w rozmowie wideo z "Głosem Wielkopolskim" (do obejrzenia powyżej).

Chęć pomocy i informacje o projekcie można zgłaszać na www.wsparciedlaszpitala.pl.

Sprawdź też:

Zobacz też:

1 kwietnia w Polsce weszły w życie kolejne ograniczenia i zasady w związku z epidemią koronawirusa. Za ich złamanie grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Masz wątpliwości, czy możesz wyjść na spacer? Jak zrobić zakupy, by przestrzegać nowych zasad?Przejdź dalej i sprawdź zalecenia przygotowane przez rząd  --->

Koronawirus: 17 zasad, które należy stosować. Czy można wyjś...

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Koronawirus w Poznaniu - zobacz wideo sprzed szpitala:

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski