Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie: 5 lat temu zmarł Klemens Mikuła, ojciec koncepcji architektonicznej Malty

Marek Zaradniak
Klemens Mikuła pokazuje plan zagospodarowania Malty
Klemens Mikuła pokazuje plan zagospodarowania Malty Archiwum
W piątek mija pięć lat od śmierci wybitnego poznańskiego architekta Klemensa Mikuły, nazywanego ojcem kompleksu nad Jeziorem Maltańskim.

Opracował jego założenia architektoniczne. Za ten właśnie projekt został w 1993 roku nagrodzony przez Polski Komitet Olimpijski "Złotym Wawrzynem Olimpijskim", a w roku 1999. otrzymał Nagrodę Jana Baptysty Quadro. 21 września 2017 roku na północnym brzegu Jeziora Maltańskiego w pobliżu tablicy wyników stanęła Ławeczka Klemensa Mikuły.

Klemens Mikuła urodził się 6 lipca 1931 roku w Poznaniu. Studiował na Politechnice Poznańskiej i Politechnice Wrocławskiej. Pracował m.in. w Państwowym Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego oraz w Pracowni Usług Architektonicznych SARP. Przez 8 lat pełnił funkcję miejskiego radnego. Był szczególnie zaangażowany w sprawy planowania przestrzennego i ekologii. Był wiceprezesem Stowarzyszenia Achitektów SARP Poznań, wiceprzewodniczącym Społecznego Komitetu Odbudowy Kopca Wolności, prezesem Fundacji Budowniczych i Miłośników Malty, członkiem Zarządu Okręgowego Związku Towarzystw Wioślarskich Poznań oraz Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Poległych Harcerzy na Malcie.

Mówiono o nim, że wyprzedził czas, bo dopiero teraz mówi się o konieczności tworzenia miejsc do odpoczynku blisko centrum miast. On o nich pomyślał dużo wcześniej. Bronił ich przed zapędami inwestorów, bronił swoje spojrzenia na miasto.

- Praca była jego autentyczną pasją. Mocno ją przeżywał. Był typem trochę artysty, a nie wyrobnika. To nie ułatwiało mu życia. Dziadek był wizjonerem. Nie koncentrował się na sprawach przyziemnych. Malta była jego największą miłością architektoniczną – mówił w wypowiedzi dla „Głosu Wielkopolskiego” jego wnuk Łukasz Mikuła, dodając, że bardzo zależało mu na Poznaniu. Na tym, żeby miasto wyglądało tak, jak sobie je wymarzył, aby było przyjazne dla mieszkańców i by współistniało w harmonii z przyrodą.

W Poznaniu powstanie prawdziwa perełka. Miasto odkopie fragmenty XIX-wiecznych miejskich fortyfikacji, które znajdują się pod ul. Jana Pawła II i poprowadzi tamtędy Wartostradę.Przejdź do kolejnej wizualizacji --->

Wartostrada zostanie połączona z Maltą. Rowerzyści pojadą pr...

Poznań Canoe Challenge 2019 oraz Poznańskie Dragony już w so...

Zobacz: Poznań: Dragony 2019 - smocze łodzie, tor regatowy Malta

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski