Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie: Odszedł profesor Zbigniew Pawłowski, współzałożyciel Fundacji Redemptoris Missio

Marek Zaradniak
Profesor Zbigniew Pawłowski był cenionym specjalistą medycyny tropikalnej i chorób pasożytniczych
Profesor Zbigniew Pawłowski był cenionym specjalistą medycyny tropikalnej i chorób pasożytniczych Archiwum
W niedzielę w wieku 93 lat zmarł profesor Zbigniew Pawłowski, wybitny specjalista medycyny tropikalnej, współzałożyciel Fundacji Redemptoris Missio.

W niedzielę w wieku 93 lat w Łężeczkach zmarł profesor Zbigniew Pawłowski, ceniony, długoletni kierownik Kliniki Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Profesor Zbigniew Pawłowski był również jednym z założycieli mającej siedzibę w Poznaniu Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. W wydanych trzy lata temu wspomnieniach „Moje dziewięćdziesiąt lat na kilkuset stronach” profesor Zbigniew Pawłowski napisał: Miałem w życiu dużo fantazji, chęci zrozumienia niecodziennych zjawisk, zrobienia czegoś, co powinno być zrobione i wrodzoną zdolność wykorzystywania okazji. Ale nade wszystko miałem dobre geny. W dzieciństwie szczęśliwą rodzinę, a później niezawodnego anioła stróża oraz szczęście do dobrych nauczycieli i osób nie szczędzących pomocy i poparcia wchodzącym w życie młodym osobnikom. Nierzadko młodzi ludzie pytali mnie, dlaczego im pomagam, a w odpowiedzi słyszeli, że tylko spłacam dług pomocy, którą uzyskiwałem. Dość późno spotkałem się ze stwierdzeniem prof. Tomasza Lewisa, że najwyższą wartością w życiu jest być pożytecznym i angażować się w działalność mającą określony cel.

Zbigniew Pawłowski urodził się w Poznaniu w 1926 roku. W 1951 roku ukończył studia na ówczesnej Akademii Medycznej. W 1961 roku obronił doktorat. W roku 1964 w Instytucie Tropikalnym w Liverpool uzyskał dyplom z zakresu medycyny tropikalnej i higieny. Habilitował się w roku 1967, a dziesięć lat później otrzymał nominację profesorską.

W latach 1970-1996 Zbigniew Pawłowski kierował Kliniką Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych ówczesnej Akademii Medycznej w Poznaniu. W latach 1979-86 pracował w Światowej Organizacji Zdrowia i do roku 2011 był jej ekspertem. W roku 2009 uhonorowano go tytułem doctora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Od wielu lat profesor Zbigniew Pawłowski był zaangażowany w działalność misyjną. W 1992 roku razem z księdzem Ambrożym Andrzejakiem i ówczesnym studentem medycyny Norbertem Rehlisem założył Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Jej celem było stworzenie profesjonalnego zaplecza medycznego dla polskich misji. Od tamtego czasu związani z fundacją lekarze z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Poznaniu prowadzą w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie wykłady dla misjonarzy, którzy przygotowują się do pracy w tropiku. Fundacja Redemptoris Missio organizuje również wyjazdy lekarzy na misje i wysyła pomoc humanitarną dla 202 szpitali misyjnych i przychodni na całym świecie. W prace fundacji profesor Zbigniew Pawłowski angażował się do ostatnich swych dni. Służył radą i wsparciem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski