Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszczęto śledztwo w sprawie zatrucia grzybami we Wrześni. Na ten moment nikt nie usłyszał zarzutów. "Czekamy na wyniki ekspertyz"

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Mężczyźni, którzy zebrali muchomory sromotnikowe, pomylili je z gąskami zielonymi.
Mężczyźni, którzy zebrali muchomory sromotnikowe, pomylili je z gąskami zielonymi. Jerzy Opioła/Wikipedia.org
Prokuratura Rejonowa we Wrześni wszczęła śledztwo w sprawie śmiertelnego zatrucia grzybami, do którego doszło na początku października. Po spożyciu muchomora sromotnikowego zmarły cztery osoby. Na ten moment prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie, co oznacza, że nikt nie usłyszał zarzutów.

Na początku października we Wrześni zmarły cztery osoby w wieku od 44 do 81 lat, które zjadły trujące grzyby, prawdopodobnie muchomory sromotnikowe.

Policjantom udało się ustalić, że feralne grzyby zbierali kilka dni wcześniej dwaj mężczyźni. Twierdzą, że interesowały ich wyłącznie gąski zielone. To, co zebrali rano, przekazali znajomym, dwóm siostrom. Poszli tego dnia do lasu ponownie i swoje zbiory sprzedali kolejnym znajomym z osiedla - 70-latce i jej synowi. W wyniku spożycia trujących grzybów zmarły cztery osoby.

Mężczyźni zostali przesłuchani w charakterze świadków i zwolnieni do domu.

Sprawdź na co zwrócić uwagę, zbierając grzyby:

Śmiertelne zatrucie grzybami we Wrześni: Wyniki ekspertyz chemicznych dadzą odpowiedź na temat przyczyny zgonu

Teraz Prokuratura Rejonowa we Wrześni wszczęła śledztwo w tej sprawie.

- Zostało wszczęte śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci kilku osób i uprzedniego narażenia ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu

- mówi prok. Paweł Karpiesiuk, p. o. Prokuratora Rejonowego we Wrześni.

W toku śledztwa przeprowadzono sekcję zwłok zmarłych osób. Jednak w tym momencie na podstawie wyników sekcyjnych nie można potwierdzić tego, że śmierć tych osób nastąpiła w wyniku zatrucia grzybami. Konieczne jest wykonanie odpowiednich badań w zakresie ekspertyz chemicznych w celu ustalenia rodzaju stwierdzonej trucizny.

- To jest kluczowy dowód, który pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, jaka była przyczyna zgonu. Niestety, na wyniki tych badań chemicznych trzeba poczekać niekiedy kilka tygodni - tłumaczy prok. Paweł Karpiesiuk.

Nie kupujmy grzybów z niesprawdzonego źródła i bez atestu grzyboznawcy z powiatowej lub wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Sami nie zbierajmy grzybów, jeśli nie jesteśmy pewni, że są jadalne. Zawsze przejrzyjmy nasze zbiory kilka razy i poprośmy jeszcze o to kogoś, kto na grzybach się zna. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, grzyb wyrzućmy lub skorzystajmy z porad grzybowych w swoim sanepidzie. Nie zrywajmy grzybów młodych, bo są słabiej wykształcone i łatwo mogą się pomylić z trującymi. Uważajmy nawet zbierając grzyby jadalne, bo i one mogą nam zaszkodzić. Kiedy i dlaczego? Sprawdź------->

Zatrucie grzybami: Co robić, by do niego nie doszło? Jak pos...

Obecnie postępowanie jest prowadzone w sprawie. Oznacza to, że nie przedstawiono nikomu zarzutów popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa.

- Na tym etapie nie ma wystarczających dowodów aby, tę frazę „w sprawie” przekształcić we frazę "przeciwko konkretnej osobie bądź osobom" - podsumowuje prok. Karpiesiuk.

Cztery osoby zmarły po zjedzeniu grzybów: Sanepid nie przeprowadza dodatkowych kontroli

Jak dowiadujemy się w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrześni, po śmiertelnym zatruciu grzybami nie zostały przeprowadzone dodatkowe kontrole na targowiskach.

- Standardowo prowadzimy wyrywkowe kontrole targowisk i sprawdzamy, jak odbywa się tam handel. Niestety, obecnie większość naszych pracowników ma obowiązki związane z pandemią koronawirusa - mówi lek. med. Krzysztof Pałczyński, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wrześni. I dodaje: - Obecnie u nas w stacji jest dwóch grzyboznawców i oni pracują na takiej zasadzie, że są w stanie ocenić przydatność do spożycia grzybów, z którymi przyjdą tu sami zainteresowani. Wydajemy certyfikaty, ale powiem szczerze nie mamy wiedzy na temat tego, co dalej dzieje się z tymi grzybami.

Sprawdź też:

Ta tragedia jest wciąż w pamięci mieszkańców Wrześni.

- Bardzo mocno wstrząsnęła mną ta wiadomość. To straszne, że tyle osób straciło życie z powodu grzybów. Osobiście nigdy nie kupiłabym grzybów z niewiadomego źródła, w tej kwestii mam zaufanie tylko do mojego męża, który zbiera grzyby od lat w stałych miejscach - mówi pani Jadwiga, mieszkanka Wrześni.

Zobacz też:

Zwykle pierwsza połowa września to dopiero początek sezonu grzybowego, ale w tym roku w wielkopolskich lasach już jest co zbierać. Nie wiesz, gdzie szukać grzybów? Prezentujemy najnowsze doniesienia grzybiarzy z serwisu Grzyby.pl, którzy wskazują, gdzie w okolicach Poznania i w Wielkopolsce w ostatnich dniach można było znaleźć sporo grzybów. Dane pochodzą z okresu Dane pochodzą z okresu od 2 do 8 października 2020 roku. Mapa grzybów obejmuje lasy w okolicach takich miast jak m.in.: Poznań, Szamotuły, Nowy Tomyśl, Oborniki, Chodzież, Trzciankę, Śrem, Gniezno, Kalisz, Konin, Wolsztyn, Piła i Krotoszyn.Przejdź do galerii------------>

Gdzie są grzyby w Wielkopolsce? Zobacz mapę grzybów w okolic...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski