Wszystko, co musisz wiedzieć o giełdzie. Dzisiejsza giełda wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Czym się ona różni?

red
unsplash.com
Ażeby zacząć grać na giełdzie warto poznać bliżej kierujące nią mechanizmy. Przede wszystkim do lamusa można odstawić obrazy, na których maklerzy z nowojorskiej Wall Street wymachują pakietami akcji, próbując ugrać dla siebie jak najwięcej.

Dziś już nikt nie kupuje akcji bezpośrednio, a struktura giełdy znacznie odbiega od tej sprzed ery Internetu. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu gry na giełdzie najlepiej ustalić sobie początkowe limity finansowe. Jak to zrobić? Skakanie na głęboką wodę nie jest dobrym pomysłem, szczególnie jeśli jest się prawdziwym nowicjuszem i o giełdzie wie niewiele. Im niższa kwota początkowa, którą zainwestujemy, tym mniejsze szanse na szybkie rozczarowanie i porzucenie przygody z giełdą.

Kolejny etap to załatwienie formalności, czyli wybór domu maklerskiego.

Broker giełdowy

jest nam niezbędny, ponieważ będzie on pośredniczył w dokonywaniu transakcji kupna lub sprzedaży. Baczną uwagę należy jednak zwrócić na jego wybór, ponieważ w Polsce legalna jest działalność tylko tych domów maklerskich, które mają licencję Komisji Nadzoru Finansowego.

Kiedy już zapadnie decyzja w tej sprawie, wybrany broker zakłada nowemu klientowi rachunek inwestycyjny, na którym może on przechowywać papiery wartościowe, a także nimi obracać. Rachunek taki działa na podobnej zasadzie do zwykłego rachunku bankowego – zasila się go środkami, które następnie można wykorzystać w giełdowych inwestycjach. Jednak, aby ich dokonać, należy najpierw złożyć zlecenie. Jeśli więc właściciel rachunku zdecyduje się na zakup konkretnych akcji lub sprzedaż już posiadanych, musi poinformować o tym swój dom maklerski. Broker zrealizuje zlecone inwestycje postępując zgodnie z wybranym przez właściciela rachunku rodzajem zlecenia. Oznacza to, że dopilnuje, aby zakup lub sprzedaż odbyły się zgodnie z wytycznymi klienta. Istnieje wiele rodzajów zleceń, jednak do najpopularniejszych i najczęściej polecanych początkującym graczom należą zlecenia z limitem, które pozwalają na najefektywniejszą kontrolę wydatków. Są one doskonałym sposobem na wdrożenie się w świat giełdowych inwestycji przy minimalnym ryzyku finansowym.

Ważna uwaga: maksymalny koszt usług brokerskich to dziś niecałe 0,4% zysku z inwestycji, jednak należy pamiętać, że od zarobionych pieniędzy trzeba zapłacić podatek, wynoszący 19% w skali roku.

Do czego służą giełdy?

Podając za słownikową definicją, giełda to rodzaj spotkania handlowego, które odbywa się we wcześniej określonym i znanym wszystkim zainteresowanym miejscu i czasie, podczas którego dochodzi do wymiany rzeczowej lub rzeczowo-walutowej na ustalonych, znanych i przestrzeganych przez wszystkich zasadach. Warto dodać, że ceny na giełdzie znane są wszystkim jej uczestnikom wcześniej, ponieważ ogłasza się je w codziennych notowaniach.

Z perspektywy formalnej, giełda może podlegać różnym regulacjom. Mamy więc do czynienia z giełdą, która kontrolowana jest przez państwo, a zatem wszystkie zasady jej funkcjonowania ustalane są odgórnie. W opozycji do tego typu giełdy stoją inne, nazywane korporacyjnymi. To właśnie one są polem działań spółek akcyjnych, takich jak choćby wcześniej wspomniane domy maklerskie, czy tak dobrze wszystkim znane fundusze inwestycyjne.

Największe giełdy papierów wartościowych na świecie

Do największych giełd papierów wartościowych na świecie zaliczyć można:

* New York Stock Exchange, NYSE

* NASDAQ

* London Stock Exchange

* Tokio Stock Exchange

* Shanghai SE

* NYSE Euronext.

Przodują oczywiście największe amerykańskie giełdy, czyli NYSE, oraz rynek technologiczny NASDAQ. Na drugiej z tych giełd papierów wartościowych znajdziemy m. in. akcje spółki Apple, której wartość w tym roku przekroczyła wartość 1 biliona USD jako pierwsza firma w historii.

Giełda w naszym życiu codziennym

Czy giełdy papierów wartościowych wpływają na nasze życie codzienne? Oczywiście! Niestety nie zawsze w pozytywny sposób. Najlepszym przykładem jest ostatni globalny kryzys finansowy, który w ostatnim dziesięcioleciu doprowadził niejedną krajową gospodarkę na skraj ruiny. Był on efektem skrajnie nieodpowiedzialnej polityki udzielania kredytów hipotecznych przez banki w USA, a dokładniej przyznawaniu ich osobom, które w rzeczywistości nie były zdolne do ich spłaty. Jako, że udzielane były przez największe instytucje finansowe w Ameryce Północnej i Europie, pęknięcie tej bańki kredytowej doprowadziło do załamania gospodarczego o zasięgu globalnym. Szczęśliwie, nasza rodzima gospodarka jako jedna z nielicznych w Europie utrzymała dodatni przyrost PKB, jednak gospodarki mniejszych krajów, takich jak np. Litwa (spadek PKB o 14,7% w 2009 roku) czy Łotwa (spadek o 10,5% w 2008 roku) doprowadziły do ogromnego wzrostu bezrobocia i dramatu tysięcy ludzi.

Faktem jest jednak, że zawsze istnieje jakaś nisza, w którą opłaca się inwestować. W ostatnich latach stało się głośno o kryptowalutach, takich jak Bitcoin, w których widziana jest przyszłość globalnej wymiany finansowej. Nie ma co się dziwić, że wartość najpopularniejszych walut w ostatnich latach wzrastała o setki i tysiące procent. Najnowocześniejsze technologie typu blockchain dają niespotykane do tej pory możliwości, a startupy na nich oparte, takie jak spółka Veem, wspierane są przez największe marki świata finansów i technologii. Więcej na ten temat znajdziesz w serwisie internetowym

Forbes

. Jeśli do tego jesteś zainteresowany inwestowaniem w kryptowalut, to warto skorzystać z kopalni najświeższych informacji na temat tej branży, jaką jest portal

Cointelegraph

.

Gra na giełdzie – czy warto?

Inwestowaniem na giełdzie papierów wartościowych lub kryptowalut może zająć się na dobrą sprawę każdy. Wystarczy mieć trochę wolnych środków. Nie musimy w końcu codziennie analizować wzrostów i spadków spółek oraz aktualnej sytuacji na światowych rynkach. Maklerzy z firm brokerskich zrobią to za nas. Możemy również wziąć sprawy w swoje ręce i mocniej zaangażować się w inwestowanie w wybraną przez nas spółkę lub kryptowalutę. Mimo iż zawsze jest to obciążone pewnym ryzyka, możliwe korzyści mogą znacząco podreperować nasz domowy budżet.

Tłumy w lokalach, sypią się kary

Wideo

Materiał oryginalny: Wszystko, co musisz wiedzieć o giełdzie. Dzisiejsza giełda wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Czym się ona różni? - Gazeta Lubuska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A complete fundamental

Dodaj ogłoszenie