Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko co musisz wiedzieć o PGNiG Superlidze przed startem sezonu 2021/22

AIP, Superliga Sp. z o.o.
Sportowe emocje powrócą na boiska PGNiG Superligi już w najbliższy piątek. Zanim sezon 2021/22 rozpocznie się na dobre, przyjrzyjmy się temu, co działo się podczas 3-miesięcznej przerwy międzysezonowej. A działo się naprawę dużo!

Starcie młodej krwi na otwarcie sezonu
Pierwszy gwizdek usłyszymy już w piątek, 3 września o godzinie 18:00. Naprzeciw siebie stanie drużyna Gwardii Opole i Chrobrego Głogów. Będzie to starcie ekip, które w nadchodzącym sezonie stawiają na młodzież. Gwardia Opole kontynuuje obraną kilka lat temu strategię ogrywania zdolnych i rokujących piłkarzy. I to z sukcesami – Gwardia rok w rok zajmuje miejsca w czołówce rozgrywek. To drużyna posiadająca obecnie jeden z najmłodszych składów w całej PGNiG Superlidze. Wystarczy spojrzeć na ich najnowsze transfery: gwardzistów wzmocnił 18-letni bramkarz Jakub Ałaj oraz o rok starszy rozgrywający Szymon Bączek. Obaj zawodnicy grali wcześniej w drużynie SMS Kielce.

Zmiana pokoleniowa w Chrobrym Głogów jest widoczna gołym okiem. Drużynę w przerwie od rozgrywek opuściło aż 7 zawodników. Wśród nich są takie ikony głogowskiego klubu jak Krzysztof Tylutki, Kamil Sadowski czy Adam Babicz. W drugą stronę, do klubu przyszli zawodnicy młodsi. To Wojciech Matuszczak z Sandry Spa Pogoni Szczecin oraz Anton Otrezow – jeden z najlepszych strzelców ligi rosyjskiej. Witalij Nat, trener Chrobrego Głogów, śmiało wprowadza swoją wizję drużyny. Jak sam mówi: „To nie rewolucja, ale wymiana pokoleniowa, która musiała kiedyś nastąpić”.

Kto zagrozi Łomży Vive Kielce?
Poprzedni sezon przyniósł kielczanom 18. tytuł Mistrza Polski oraz 17. triumf w Pucharze Polski. Łomża Vive Kielce przez kilka ostatnich sezonów zdominowała parkiety PGNiG Superligi. Ich ruchy transferowe są naprawdę imponujące. Drużyna przedłużyła kontrakty z kluczowymi zawodnikami, znajdującymi się w światowej czołówce na swoich pozycjach (Andreas Wolff, Nicolas Tournat, Alex i Daniel Dujshebaev) oraz szkoleniowcem Talantem Dujshebaevem. Do zespołu dołączył Francuz Dylan Nahi i Hiszpan Miguel Sanchez-Migallon, a od sezonu 2022/23 żółto-granatowe barwy przywdzieje Stas Skube, uznawany za jednego z najlepszych rozgrywających na świecie. Gołym okiem widać, że kielczanie chcieliby zgarnąć nie tylko kolejny triumf w PGNiG Superlidze, ale i Lidze Mistrzów.

Do walki o tytuł mistrzowski może się włączyć kilka drużyn, a wśród nich najostrzejsze kły ma Orlen Wisła Płock, która poprzedni sezon może zaliczyć do udanych. Co prawda Nafciarze przegrali walkę o Mistrzostwo Polski, ale awansowali do Final4 EHF Ligi Europy, gdzie byli jedyną drużyną spoza Handball Bundesligi. Do Płocka, po czterech latach spędzonych w Węgierskim MOL-Pick Szeged, gdzie zdobył m.in. mistrzostwo i Puchar Węgier oraz dotarł do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, wrócił Dima Zhitnikov – jeden z liderów Orlen Wisły Płock w latach 2015-2017. Wraz z nim pojawił się również inny Rosjanin - Sergei Mark Kosorotov, który uznawany jest za jeden z największych talentów rosyjskiej piłki ręcznej. Skład wzmocnił też Marek Daćko z Górnika Zabrze, najlepszy zawodnik PGNiG Superligi w sezonie 2016/17.

Brązowy medalista PGNiG Superligi z poprzedniego sezonu również nie da łatwo za wygraną. Azoty-Puławy mają za sobą intensywny okres przygotowawczy oraz pierwszy wygrany mecz w I rundzie kwalifikacji do Ligi Europy z Chorwackim MRK Sesvete (29-21). Drużyna dowodzona przez Roberta Lisa nie dokonała dużych zmian kadrowych w swoich szeregach. W trakcie sezonu puławianie będą noszeni dopingiem kibiców w nowej, widowiskowej hali sportowej, która pomieści ponad 3,3 tysiąca osób. Otwarcie obiektu planowane jest na jesień 2021.

Swoje „trzy grosze” w walce o najlepsze lokaty spróbuje wtrącić Górnik Zabrze, który między sezonami wygrał rozgrywany w Głogowie memoriał im. Ryszarda Matuszaka oraz dwukrotnie zwyciężył z czeskim HC Robe Zubri. Zabrzanie ulegli z kolei Gwardii Opole oraz drużynie Sandra Spa Pogoń Szczecin. Z zespołu odeszło kilku znaczących zawodników. Wśród nich kapitan Bartłomiej Tomczak (Energa MKS Kalisz), Jan Czuwara (Vardar Skopje), Marek Daćko (Orlen Wisła Płock), Iso Sluijters, Sasza Buszkow (Grupa Azoty Unia Tarnów), Rafał Gliński (nowy trener SPR Stali Mielec). Drużynę wzmocnili rozgrywający Damian Przytuła z MMTSu Kwidzyn i Piotr Rutkowski z Piotrkowianina Piotrków Tryb. – co powinno wzmocnić ciosy zabrzan z 9 metra. Z Kielc do Zabrza przeniósł się również utalentowany Sebastian Kaczor.

Im warto się przyglądać

Interesująco prezentuje się skład drużyny Energa MKS Kalisz, która rok do roku notuje postęp w swojej grze. Skład kaliszan wzmocniła legenda PGNiG Superligi, brązowy medalista z Górnikiem Zabrze w 2020 roku – Bartłomiej Tomczak, przed którym stoi szansa na zdobycie swojej 2000 bramki w rozgrywkach. Drużyna pod wodzą Tomasza Strząbały z pewnością chciałaby walczyć o górną część tabeli. Kalisz mocno liczy na swoich kibiców, którzy przed pandemią COVID-19 tłumnie gromadzili się w hali notując jedną z najwyższych średnich frekwencji w całych rozgrywkach.

Konsekwencji w budowaniu zespołu nie można odmówić Grupie Azoty Unii Tarnów. Dzięki grze w Finale Pucharu Polski, Unia zapewniła sobie udział w europejskich pucharach. Drużyna w czasie przerwy między sezonami pozyskała Saszę Buszkowa z Górnika Zabrze. Koszulkę z jaskółką ubierze także Taras Minocki, który został wypożyczony z drużyny mistrza Ukrainy, Motoru Zaporoże, z którą występował w Lidze Mistrzów. Zarząd Tarnowa nie boi się także bardziej egzotycznych transferów. Do dwójki grających w Unii reprezentantów Japonii, dołączy trzeci zawodnik z kraju Kwitnącej Wiśni - Keisuke Matsuura.

Na ławkę trenerską MMTS-u Kwidzyn wrócił Zbigniew Markuszewski, który z tą drużyną zdobywał już brązowe i srebrne medale PGNiG Superligi. Czy historia się powtórzy? Tego nie wiemy. Wiemy jednak, że w zespole czuć chęć pokazania się z jak najlepszej strony w nadchodzącym sezonie. MMTS wygrał wszystkie mecze kontrolne m.in. z Energą MKS Kalisz, Sandrą Spa Pogonią Szczecin czy Torusem Wybrzeżem Gdańsk. W kwidzyńskiej ekipie pojawiły się też nowe nazwiska. To skrzydłowi Artur Ekstowicz, Kacper Majewski oraz Hubert Kornecki, który do PGNiG Superligi wraca z 2. Handball Bundesligi.

Z okresu przygotowawczego może być też zadowolony Piotrkowianin Piotrków Trybunalski. Zespół wygrał sparingi z czeskimi zespołami HCB Karvina i KH Koprivnice. Zapewnił sobie też kilka zwycięstw na krajowym podwórku z m.in.: Azotami-Puławy, Ostrovią Ostrów Wielkopolski, SPR Stalą Mielec czy Padwą Zamość. Piotrkowianin w przedsezonowych potyczkach uległ jedynie Wiśle Płock. Do zespołu dołączyło też kilku nowych zawodników. Solidnym wzmocnieniem są Adam Babicz i Kamil Sadkowski – obaj z Chrobrego Głogów. Drużyna pozyskała też kilku zawodników z Anilany Łódź: Piotra Jędraszczyka, Marcina Matyjasika, Jana Stolarskiego oraz 20-letniego Antoniego Danieckiego. W poprzednim sezonie drużyna Bartosza Jureckiego do ostatniego spotkania trzymała swoich kibiców w napięciu, walcząc o utrzymanie w lidze. W tym sezonie ma być inaczej.

Nowi sternicy w Kwidzynie i Mielcu. Grający trener w Lubinie

Debiut w roli pierwszego trenera zaliczy Rafał Gliński, który w poprzednim sezonie łączył obowiązki czynnego zawodnika z rolą asystenta trenera w Górniku Zabrze. Teraz przyszła pora na samodzielne objęcie ławki trenerskiej w ekipie SPR Stali Mielec. Gliński będzie miał do dyspozycji nowych zawodników, którzy zasilili szeregi mielczan. Do zespołu wraca 33-letni Chorwat, Antonio Pribanić. Obrotowy grał już w Mielcu w sezonie 2013/14. Skład wzmocnił też Grzegorz Sobut – weteran PGNiG Superligi, który ma na swoim koncie ponad 1000 bramek w lidze. SPR Stal Mielec czeka w tym sezonie również debiut w nowym domu. Na wiosnę otwarty ma być nowoczesny obiekt, mogący pomieścić ponad 3 tysiące widzów. Będzie to już trzecia nowoczesna hala otwarta w ostatnim czasie w PGNiG Superlidze.

Rolę bramkarza i asystenta trenera w MKS-ie Zagłębiu Lubin pełnić będzie Marcin Schodowski. Bramkarz miedziowych będzie wspierał pierwszego trenera, Jarosława Hipnera w przygotowaniach bramkarzy. Lubin ma za sobą udaną serię przedsezonowych sparingów, w których odniósł 5 zwycięstw, remis i tylko dwie porażki. Z klubem pożegnał się były lider i kapitan drużyny Maciej Tokaj, który ze względu na kontuzję zakończył karierę w wieku 27-lat.

Ciekawe transfery Wybrzeża i Pogoni
Ambitne plany w najbliższych sezonach ma Torus Wybrzeże Gdańsk. Drużyna w ciągu 3 najbliższych lat chce podwoić klubowy budżet. Szeregi gdańszczan zasiliły dwa nazwiska, które warto zapamiętać. Pierwszym z nich jest Ukrainiec Dmytro Doroszczuk. To były zawodnik m.in. Sportingu Lisbona oraz Motoru Zaporoże, z którym występował w Lidze Mistrzów. Do Gdańska przeniósł się również Miłosz Wałach z Łomży Vive Kielce. 21-letni bramkarz jest uznawany za jedną z nadziei polskiej piłki ręcznej.
Do sporych zmian doszło w Szczecinie. Pogoń opuściło 6 zawodników, ale pojawiły się też nowe i ciekawe nazwiska. Trener Rafał Biały mocno liczy na młodzieżowego reprezentanta Chorwacji, Matija Starčevića. 22 latek potrafi rzucić z drugiej linii i cechuje się dobrym przeglądem pola. Wymianie uległa także bramka Szczecina. Nowymi goalkeeperami Pogoni są grający wcześniej w SPR Stali Mielec Tomasz Wiśniewski i Serb Luka Asrenić, który występował w zespole Vojvodina Nowy Sad.

Oglądaj wszystkie mecze PGNiG Superligi w TVP Sport i Emocje.TV
Hitowe starcia w PGNiG Superlidze, po dwa w każdej serii, transmitowane będą na antenie TVP Sport, www.tvpsport.pl, w aplikacji mobilnej oraz aplikacji TVP Sport na smart TV, a także na platformie hybrydowej. Harmonogram wrześniowych transmisji tutaj.
Pozostałe spotkania zobaczyć można na platformie Emocje.TV, oferującej dostęp internetowy do ponad 200 transmisji PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet w sezonie. Spotkania można obejrzeć w aplikacji mobilnej Emocje.TV oraz na smart TV. Mecze można odtwarzać na komputerach, smartfonach, tabletach, a także smart TV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wszystko co musisz wiedzieć o PGNiG Superlidze przed startem sezonu 2021/22 - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski