Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tegorocznej edycji PBO

Anna Jarmuż
Wybierać możemy spośród projektów związanych z infrastrukturą drogową, zielenią miejską, czy sportem i rekreacją. Są także ciekawe oferty kulturalne, działania prozdrowotne i prospołeczne
Wybierać możemy spośród projektów związanych z infrastrukturą drogową, zielenią miejską, czy sportem i rekreacją. Są także ciekawe oferty kulturalne, działania prozdrowotne i prospołeczne Archiwum UMP
Do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018 zakwalifikowało się dokładnie 160 projektów. Głosowanie ruszyło 9 października i potrwa do 30 października. Do podziału jest aż 18 mln zł.

Poznański Budżet Obywatelski jest skierowany do mieszkańców Poznania. Aby oddać głos na wybrany projekt, nie trzeba być jednak zameldowanym w naszym mieście.

- Zasady PBO mówią jasno, akcja jest skierowana dla osób „zamieszkujących” w Poznaniu. Oznacza to, że studenci - wynajmujący mieszkanie lub mieszkający w domu studenckim, też mogą wziąć udział w głosowaniu - tłumaczy Patryk Paweł-czak, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta.

Pod uwagę nie będą brane natomiast głosy osób spoza Poznania. Te będą unieważniane.

Przeszkodą, by zagłosować w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, nie jest wiek. Swoje zdanie na temat zgłoszonych projektów mogą wyrazić także osoby niepełnoletnie.

- Budżet obywatelski jest formą konsultacji społecznych - wyjaśnia Patryk Pawełczak. - Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, konsultacje dotyczą wszystkich mieszkańców. Nie można ich różnicować ze względu na wiek.

W przypadku oddawania głosu przez osobę niepełnoletnią, konieczna jest jednak zgoda opiekuna prawnego, który też podaje swoje dane na liście do głosowania.

W tym roku, aby zachęcić młodzież do zaangażowania w PBO, zorganizowano konkurs filmowy. Podobna akcja odbywa się po raz pierwszy (patrz ramka).

160 PROJEKTÓW, KTÓRE ZAKWALIFIKOWAŁY SIĘ DO PBO

Podczas głosowania, mieszkańcy Poznania mogą wybierać z listy projektów ogólnomiejskich i listy projektów rejonowych. Poznań podzielono na 13 rejonów.

Do tegorocznej edycji PBO zakwalifikowało się w sumie 160 projektów -47 ogólnomiejskich i 113 rejonowych. Każdy z nich otrzymał własny numer, przypisany podczas komputerowego losowania.

Projekty ogólnomiejskie

Projekty rejonowe

Na projekty ogólnomiejskie zostanie przeznaczone w tym roku 6 milionów złotych, na rejonowe - 12 milionów złotych - razem 18 milionów złotych, czyli jeszcze więcej niż w roku ubiegłym.

- Tak jak w poprzednich latach, przeważają projekty twarde, związane z infrastrukturą drogową, zielenią miejską i szeroko pojętym sportem i rekreacją. Już drugi rok z rzędu pojawiło się też wiele ciekawych propozycji projektów miękkich. To oferty kulturalne, a także działania prozdrowotne i prospołeczne, skierowane do mieszkańców miasta - wylicza Patryk Paweł-czak.

Projekty, które znalazły się na liście do głosowania, przeszły wcześniej konieczną weryfikację.

- Nie mogliśmy zakwalifikować projektów, które nie byłyby realizowane na gruntach miejskich. Nie możemy ryzykować, że na liście do głosowania znajdzie się pomysł, który później nie będzie mógł zostać wykonany - tłumaczy Patryk Pawełczak. - Druga rzecz, to złe oszacowanie projektów. Opieramy się na opiniach jednostek miejskich, które zajmują się tym zawodowo. To one sprawdzają, czy projekt nie będzie kosztował więcej niż jest to przewidziane w budżecie obywatelskim.

Ostatnia rzecz, to sprawdzenie, czy realizacja pomysłu nie znajduje się w planach miasta, na przykład nie została przewidziana w wieloletniej prognozie finansowej.

- Nie możemy się dublować - tłumaczy zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta.

Kwota, której nie mogły przekraczać projekty ogólnomiejskie to dwa miliony złotych. W przypadku projektów rejonowych było to 500 tysięcy złotych (w rejonie Stare Miasto limit wynosił 460 tys. zł).

JAK GŁOSOWAĆ?

Głosowanie rozpoczęło się już 9 października i potrwa do 30 października. W tym roku odbywa się ono wyłącznie drogą elektroniczną. Aby oddać głos, wystarczy zalogować się na stronie internetowej Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego: budzet.um.poznan.pl (tam też znaleźć można wszelkie inne niezbędne informacje). Następnie trzeba podać dane osobowe (wyłącznie do użytku wewnętrznego), m.in. miejsce zamieszkania i pesel.

- Podobnie jak rok temu, jeśli okaże się, że nie możemy oddać głosu bo został wykorzystany nasz pesel, prosimy o zgłoszenie tego do Gabinetu Prezydenta - tłumaczy Patryk Pawełczak.

Każdy może oddać maksymalnie 3 głosy - jeden na projekt ogólnomiejski i dwa na rejonowe. Głos nie musi być powiązany z miejscem zamieszkania. Dla przykładu, mieszkaniec Rataj może zagłosować na projekt związany z Wildą czy Starym Miastem.

- Oczywiście, nie musimy oddawać trzech głosów, możemy tylko jeden. Ważne, aby zrobić to w czasie jednego logowania - zaznacza Patryk Pawełczak.

Pomyślano też o osobach, które nie mają dostępu do internetu. Mogą one oddać głos w punktach stacjonarnych - Centrum Inicjatyw Senioralnych (ul. Mielżyńskiego 24) oraz Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44). Każdy, kto przyjdzie w godzinach działania punktów (od poniedziałku do piątku - CIR w godzinach 10-18, a CIS w godzinach 8-16), będzie mógł skorzystać z komputera. W razie potrzeby, pracownicy punktów zapewnią wsparcie techniczne w oddaniu głosów.

Dodatkowo, w weekend 21-22 października, w godz. 10-18 punkty do głosowania uruchomione zostaną także na terenie poznańskich osiedli. Dostępne lokalizacje można też sprawdzić wysyłając SMS-a na numer 4320, w treść wpisując swój kod pocztowy (potrzebne informacje zostaną podane w wiadomości zwrotnej).

Gdzie zagłosować? Punkty stacjonarne

KIEDY POZNAMY ZWYCIĘZCÓW?

Głosowanie zakończy się 30 października. Wyniki, jakie uzyskały poszczególne projekty, pojawią się na stronie internetowej już następnego dnia. Już wtedy będzie można sprawdzić, jaka liczba projektów i które z nich zostaną zrealizowane.

Uroczysta gala, podsumowująca tegoroczną edycje PBO, odbędzie się na początku listopada. Wówczas, autorzy zwycięskich projektów otrzymają certyfikaty.

KONKURS FILMOWY DLA MŁODZIEŻY

Poznański Budżet Obywatelski to przede wszystkim młodzi, pomysłowi i aktywni mieszkańcy tego miasta. To właśnie dzięki nim miejsce to każdego roku staje się piękniejsze, nowocześniejsze i bardziej atrakcyjne pod wieloma względami. Miejscy urzędnicy wiedzą, ile kreatywności drzemie w młodych poznaniakach, dlatego postanowili oddać im głos!

  • Tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego towarzyszy konkurs filmowy. Celem akcji jest pokazanie, jak miasto się dzięki niemu zmienia.
  • Konkurs jest skierowany dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
  • Zadaniem uczestników konkursu było nagranie krótkiego, maksymalnie 5-minutowego filmiku o tematyce Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego - ze szczególnym uwzględnieniem projektów, które zostały zrealizowane w jego poprzednich edycjach.
  • Na najlepszych czeka nagroda finansowa, przeznaczona na cele edukacyjne. Do każdego z członków zwycięskiej drużyny trafi 1,5 tysiąca złotych. 3 tysiące złotych otrzyma też ich szkoła.
  • Nagroda za drugie miejsce to 1000 złotych (dla każdego członka drużyny) oraz 2 tysiące złotych (dla ich szkoły).
  • Wyniki konkursu filmowego poznamy podczas listopadowej gali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski