Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierając się na wakacje zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Piotr Robakowski
Wybierając się w podróż pamiętaj o kilku ważnych czynnościach sparwdzających i dających gwarancję że dojedziesz bezpiecznie do celu
Wybierając się w podróż pamiętaj o kilku ważnych czynnościach sparwdzających i dających gwarancję że dojedziesz bezpiecznie do celu Fue Vert
Blisko 60 procent Polaków w trakcie wakacji podróżuje samochodem. Wybieramy ten rodzaj transportu, bo ułatwia podróż z bagażami, często jest tańszy, a także pozwala dojechać w najbardziej odludne miejsca. Przed wyjazdem warto sprawdzić kilka rzeczy.

Na bezpieczeństwo jazdy wpływa nie tylko przestrzeganie przepisów, zapinanie pasów czy robienie regularnych postojów. Pojazd przed każdą dalszą podróżą należy sprawdzić. To potrwa kilka minut. Jedną z pierwszych czynności jest sprawdzenie czy w oponach jest właściwe ciśnienie. Nieprawidłowe powoduje zmniejszenie precyzji prowadzenia oraz przyczepności do podłoża, a także zwiększenie zużycia paliwa. Informacje o prawidłowym ciśnieniu znajdziesz w książce obsługi samochodu lub na naklejkach kontrolnych znajdujących się przy drzwiach kierowcy albo na klapce wlewu paliwa. Kolejny krok to układ hamulcowy. Przyhamuj i słuchaj, czy podczas hamowania nie słychać jakiś niepokojących dźwięków. Jeśli nie jesteś pewien, warto podjechać do stacji kontroli pojazdów by wykonać podstawowy przegląd, w skład którego wchodzi sprawdzenie stanu zużycia kloców hamulcowych i jakości płynu hamulcowego. Ważnym elementem jest także ilość płynów eksploatacyjnych. Sprawdź olej w silniku – zawsze należy robić to na zimnym silniku, czyli najlepiej rano. Wówczas olej spłynął z silnika do miski olejowej – taka próba będzie najbardziej wiarygodna. Olej chłodzi i uszczelnia ruchome części silnika, a także chroni je przed korozją. W trakcie eksploatacji samochodu olej jednak zużywa się i traci swoje właściwości, przez co nie stanowi już pełnego zabezpieczenia przed tarciem. Sprawdź też poziom płynu chłodzącego. Podobnie jak olej, płyn z biegiem czasu traci swoje właściwości termiczne. Dlatego też należy wymieniać go co około 2 lata, a jego stan i jakość kontrolować przynajmniej raz w miesiącu (oraz przed każdą długą podróżą). Zainteresuj się stanem oświetlenia w samochodzie. Możesz uniknąć niebezpiecznych sytuacji z na pewno dostaniesz mandatu za niesprawne lub źle ustawione światła.
Przed podróżą należy wymienić przepalone lub przepalające się żarówki. Warto również mieć przy sobie dodatkowy komplet.
W niektórych państwach należy mieć w samochodzie obowiązkowe wyposażenie w skład którego, jak w przypadku Czech, jest kamizelka odblaskowa. Musi ich być tyle, ilu pasażerów. Przyda się także apteczka, choć w Polsce przestała być obowiązkowym wyposażeniem auta. Mim to może się przydać nie tylko w czasie jazdy, ale np. podczas drobnych uszkodzeń podczas pieszych, czy rowerowych wycieczek. Powinna ona zawierać: bandaże, kompresy gazowe, plastry, opaskę uciskową, środek dezynfekujący, ustnik do przeprowadzania sztucznego oddychania, rękawiczki ochronne, chustę trójkątną, czy koc termoizolacyjny. Przepisy różnych krajów różnią się od siebie i np. we Francji musimy mieć dodatkowo alkomat, a na Węgrzech i w Słowacji linkę holowniczą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski