Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierasz się na narty? Nie trać wzroku

Twoje Zdrowie
Fot. 123rf
Okulary przeciwsłoneczne kojarzą się z wakacjami, morzem i ciepłym piaskiem. Wiele osób zapomina jednak, że nie tylko latem należy chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Takiej samej, jeśli nie większej ochrony nasze oczy potrzebują w słoneczne dni zimą w górach. Trzeba wiedzieć, że śnieg odbija aż 85 proc. szkodliwego promieniowania UVA i UVB, co negatywnie odbija się na stanie siatkówki oka. Dlatego wybierając się w góry należy obowiązkowo zaopatrzyć się w odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Trzeba również zapewnić odpowiednią ochronę dzieciom. Najlepsze będą szkła ciemnobrązowe, szarozielone lub granatowe, ponieważ hamują wpływ promieniowania do oka i nie rozszerzają źrenicy.

Wada wzroku to już nie problem

Podczas szusowania na stokach niezbędne są również odpowiednio dobrane i wyposażone w filtry UVA i UVB gogle ochronne. Ważne, aby dokładnie zakrywały oczy, dzięki czemu będą również chronić wzrok przed bocznymi odbiciami światła. Gogli narciarskich nie da się jednak nałożyć na okulary korekcyjne, a specjalnie dostosowane do wielkości wady są bardzo kosztowne. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe. Osoby cierpiące na krótkowzroczność i astygmatyzm mogą też wypróbować metodę ortokorekcji, która polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych, zwanych potocznie OrtoK.

Ortokorekcja: jak to działa?

Cały proces korekcji odbywa się podczas snu, dzięki czemu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia soczewek kontaktowych czy okularów. Prosta czynność, jaką jest założenie soczewek przed położeniem się do snu, zapewnia korekcję wady wzroku na 16-40 godzin, w zależności od tego, jak duża jest wada wzroku oraz jak długo są one stosowane. W ciągu pierwszych dni korekcja utrzymuje się przez kilkanaście godzin, a po kilku miesiącach stosowania takich soczewek - nawet do 40 godzin - tłumaczy optometrystka Magdalena Bińczak z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Ortokorekcja jest najskuteczniejsza przy krótkowzroczności do -4,5 dioptrii i astygmatyzmie do -1,5 dioptrii. Ortosoczewki u dzieci, po 10. roku życia, nie tylko korygują wadę, ale sprawiają, że się nie powiększa lub pogłębia się wolniej. Skuteczność metody zależy od systematycznego zakładania soczewek i od podatności naszej rogówki. Zmiany kształtu rogówki są odwracalne. Gdy nie zakładamy soczewek na noc, po kilkunastu dniach wraca do poprzedniego stanu.

A może laser?

Dla tych, którzy chcą odzyskać dobre widzenie i pozbyć się wady wzroku raz na zawsze, rozwiązaniem może być laserowa korekcja wzroku. Tego typu zabiegi od kilkunastu lat cieszą się w Polsce powodzeniem, a do ich realizacji wykorzystuje się coraz bardziej bezpieczny i nowoczesny sprzęt. Lekarz modeluje przy pomocy lasera kształt rogówki - tak aby zmienić jej moc optyczną i w konsekwencji na stałe przywrócić dobre widzenie. Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem bezbolesnym, a odpowiednia jakość wzroku zostaje przywrócona w niedługim czasie po zabiegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wybierasz się na narty? Nie trać wzroku - Dziennik Zachodni

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski