Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz szkołę i przedszkole. Zaczyna się rekrutacja

Anna Jarmuż
Wybierz szkołę i przedszkole. Zaczyna się rekrutacja
Wybierz szkołę i przedszkole. Zaczyna się rekrutacja Anna Kaczmarz
Wnioski o przyjęcie do pierwszej klasy można składać do 6 kwietnia. Rodzice przedszkokalów mają czas do 15 marca.

Rozpoczyna się rekrutacja do poznańskich szkół i przedszkoli. Zobacz, co zrobić by zapisać dziecko do wybranej placówki.

Przedszkola
Wnioski o przyjęcie do przedszkola rodzice mogą składać od 29 lutego do 15 marca. Dokument otrzymają w sekretariacie. Mogą też pobrać go ze strony internetowej: www.nabor.pcss.pl/poznan.

We wniosku rodzic powinien wskazać trzy placówki - w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej. Dokumenty składa jednak tylko przedszkolu, które wskazał jako pierwszego wyboru.

O tym, czy dziecko znajdzie się na liście przyjętych, zdecydują kryteria naboru.

- Zostały one opracowane, wspólnie z dyrektorami przedszkoli, a następnie poddane ocenie radnych - mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziały Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Ustalając kryteria naboru, kierowaliśmy się doświadczeniami z poprzednich lat. Staraliśmy się tak je sformułować, by rekrutacja przebiegała jak najsprawniej.

Dzieci otrzymają punkty jeżeli: ich rodzice są zatrudnieni w Poznaniu (20 pkt.), płacą w tym mieście podatki (20 pkt.), mają rodzeństwo w danym przedszkolu (50 pkt.), pochodzą z rodziny objętej nadzorem kuratora lub wsparciem asystenta rodziny (60 pkt.). Na dodatkowe 50 pkt. mogą liczyć cztero-, pięcio- i sześciolatki. Wprowadzono też punktację za wybór przedszkola. Jeśli rodzic wskazał placówkę jako pierwszej preferencji - dziecko dostanie 50 pkt., drugiej - 10 pkt. Do tego dochodzą kryteria ustawowe: wielodzietność rodziny kandydata; niepełnosprawność dziecka; jego rodziców lub rodzeństwa; wychowywanie się w rodzinie zastępczej lub przez samotnego rodzica. Za każde z nich dziecko otrzyma 260 punktów.
Listy zakwalifikowanych kandydatów zostaną ogłoszone 5 kwietnia, o godz. 12. Do 11 kwietnia rodzice będą mieli czas, by potwierdzić, czy zapiszą dziecko do przedszkola. Mają też 7 dni na złożenie odwołania. Listy przyjętych dzieci zostaną wywieszone 14 kwietnia. W przedszkolach, w których zostaną wolne miejsca, odbędzie się rekrutacja uzupełniająca. Czas na złożenie dokumentów rodzice będą mieli od 15 do 21 kwietnia. O tym, czy dziecko się zakwalifikowało dowiedzą się 4 maja.

- Zachęcamy rodziców, by zapisywali dzieci do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych - mówi Przemysław Foligowski. - Po ukończeniu zerówki dziecko będzie mogło kontynuować naukę w tej szkole. Dostanie się do niej, nawet gdy nie jest to jego szkoła obwodowa.

Szkoły podstawowe
O przyjęcie do pierwszej klasy mogą starać się dzieci siedmioletnie oraz sześcioletnie (na prośbę rodzica). Wnioski o przyjęcie do szkoły - zarówno obwodowej, jak i nieobwodowej - rodzic musi złożyć w terminie od 29 lutego do 6 kwietnia.

28 kwietnia ogłoszone zostaną listy dzieci przyjętych do szkół obwodowych. Natomiast 19 kwietnia - zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół nieobwodowych. Rodzice maluchów, które dostały się do przedszkola, muszą potwierdzić, że dziecko pójdzie do pierwszej klasy. Mają na to czas do 25 kwietnia. Rodzice dzieci, którym się nie poszczęściło, mogą odwołać się od decyzji komisji w ciągu 7 dni. 28 kwietnia ogłoszona zostanie ostateczna lista uczniów przyjętych i nieprzyjętych. Potem w szkołach z wolnymi miejscami rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.
Rodzice, którzy chcą wziąć w niej udział muszą złożyć wniosek w dniach 29 kwietnia - 16 maja. Listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 25 maja. Wolę zapisu dziecka trzeba potwierdzić do 30 maja. Jej brak oznacza rezygnację. 30 czerwca w szkołach wywieszone zostaną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Rodzice dzieci, którzy starają się o przyjęcie do szkoły sportowej, powinni zwrócić uwagę na terminy testów sprawnościowych. Będą się one obywać w dniach 17 - 23 marca.

Dzieci do szkół obwodowych dostają się automatycznie. Jeśli jednak podstawówka nie mieści się w rejonie ich zamieszania, muszą przejść rekrutację. Dziecko otrzyma punkty jeżeli: jego rodzice mieszkają i płacą podatki w Poznaniu (po 15 pkt.), w obwodzie szkoły mieszkają jego dziadkowie (10 pkt.), do danej szkoły uczęszcza lub uczęszczało jego rodzeństwo (15 i 5 pkt.), samo dziecko chodziło wcześniej do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w danej szkole (15 pkt.), pochodzi z rodziny wielodzietnej (5 pkt.), zostanie zapisane do klasy integracyjnej (5 pkt.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski