Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierzmy swoich liderów

Bogna Kisiel, Katarzyna Fertsch
Halina Owsianna z rady osiedla Stare Winogrady, przez lata walczyła o remont ul. Winogrady
Halina Owsianna z rady osiedla Stare Winogrady, przez lata walczyła o remont ul. Winogrady Sławomir Seidler
Tylko do jutra można zgłaszać kandydatów na radnych osiedli, w których 15 marca zostaną przeprowadzone wybory. Dotyczy to 29 samorządów pomocniczych, gdzie kończy się właśnie czteroletnia kadencja. Na terenach objętych ich działaniem, mieszka ponad 209 tysięcy osób.

Ilu poznaniaków pójdzie do urn - nie wiadomo. Frekwencja z roku na rok jest niższa. Nie kwapimy się nie tylko do oddania głosu, ale także do pracy w samorządzie. W ubiegłym roku z tego powodu trzeba było przedłużyć termin przyjmowania kandydatów na radnych. Obecnie, jeżeli nie znajdą się chętni do pracy w samorządzie na Dębcu i osiedlu Sobieskiego, to rady zostaną rozwiązane.

- Warto jednak pójść i oddać swój głos - mówi Wojciech Wośkowiak, przewodniczący Komisji Samorządowej Rady Miasta. - Dzięki temu możemy opiniować decyzje dotyczące naszego osiedla. Nie wolno również zapominać o pieniądzach - dodaje.

Każde z osiedli dysponuje budżetem uzależnionym od liczby osób mieszkających na danym terenie (miasto płaci tzw. pogłówne). Te pieniądze samorządy wykorzystują w różny sposób: organizując imprezy dla mieszkańców czy przeznaczając na konkretne inwestycje. Jeżeli są to kosztowne przedsięwzięcia, starają się o granty. W latach 2006-2008 na realizację wniosków grantowych wydano 7 mln zł. Dzięki temu, między innymi, udało się założyć monitoring na os. Wichrowe Wzgórze czy Zwycięstwa, wybudować wiele boisk sportowych, chodników, placów zabaw.

Rady potrzebne są przede wszystkich na małych, peryferyjnych osiedlach, gdzie jest wiele do zrobienia: drogi, kanalizacja, miejsca rekreacji. Na siłę społeczeństwa nie trzeba organizować.
Mimo że głównym zadaniem osiedlowych radnych jest integrowanie mieszkańców (poprzez różne zabawy, festyny, spotkania), to jednak część z nich staje się dobrą duszą osiedla.

- Mieszkańcy proszą mnie o pomoc w wielu różnych sprawach - mówi Halina Owsianna, przewodnicząca rady osiedla Stare Winogrady. - Kiedy mają problem z wywozem śmieci lub gdy mają wątpliwości związane z remontem ulicy Winogrady. A czasami skarżą się na sąsiadów - dodaje.

Przyznaje, że radni nie mają zbyt wielu uprawnień. Jednak zaangażowaniem, czasem i chęcią działania można wiele zdziałać. Sama długo walczyła o remont ulicy Winogrady (organizowała w tej sprawie spotkania z przedstawicielami Zarządu Dróg Miejskich czy zbierała podpisy).

- Trzeba uparcie dążyć do celu - mówi. - Jako przedstawiciele mieszkańców możemy naprawdę dużo zdziałać. Tym bardziej, że sprawy urzędowe załatwia się głównie do południa, kiedy większość mieszkańców jest w pracy.

Druki zgłoszeń na kandydatów do rad osiedli oraz informacje w sprawie wyborów można uzyskać na stronach internetowych: www.poznan.pl oraz bip.city.poznan.pl - w dziale "Informacje bieżące" (komunikaty i ogłoszenia, inne komunikaty).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski