Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybitny aktor Jan Świderski zaczynał w Teatrze Polskim w Poznaniu

Marek Zaradniak
Jana Świderskiego zapamiętaliśmy  z wielu ról teatralnych. Pamiętajmy, że swoją teatralną  przygodę zaczął w Poznaniu
Jana Świderskiego zapamiętaliśmy z wielu ról teatralnych. Pamiętajmy, że swoją teatralną przygodę zaczął w Poznaniu wikipedia
W czwartek mija 30 lat od śmierci wybitnego polskiego aktora i reżysera Jana Świderskiego.

W czwartek mija 30 lat od śmierci wybitnego polskiego aktora teatralnego i filmowego, a także reżysera teatralnego Jana Świderskiego.

Jan Świderski urodził się w 1916 roku w Chmielińcu. Początkowo chciał być prawnikiem, ale ostatecznie porwała go scena. Jeszcze w czasie studiów prawniczych zaczął studiować na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Po trzech latach otrzymał dyplom i został zaangażowany do Teatru Polskiego w Poznaniu.

Okupacja przerwała na jakiś czas jego aktorską karierę. Jan Świderski pracował m.in w cukrowni w Przeworsku, ale w 1944 zagrał w wyreżyserowanym przez siebie konspiracyjnym przedstawieniu „Freuda teoria snów”. Wystawiano ją 14 razy.

Krótko po wojnie Jan Świderski studiował reżyserię u Leona Schillera. W 1950 roku przeniósł się z Łodzi do Warszawy. Początkowo występował w Teatrze Polskim, ale w 1957 roku zmienił go na ówczesny Teatr Domu Wojska Polskiego (dziś Dramatyczny). Od 1962 roku przez cztery lata był jego dyrektorem.

Od 1966 roku Jan Świderski był aktorem Teatru Ateneum, gdzie grał, ale i reżyserował. Stworzył wiele niezapomnianych ról. Dla młodszych kolegów był zawsze inspiracją do poszukiwań. Uważano go za tytana pracy. Był mistrzem w repertuarze współczesnym, ale ceniono go również za role klasyczne. Ostatnią rolę zagrał w Ateneum w „Wiśniowym sadzie” Antoniego Czechowa w reżyserii Janusza Warmińskiego.

Jan Świderski prowadził także szeroką działalność pedagogiczną. Był m.in. prorektorem warszawskiej PWST.

W Poznaniu po wojnie oglądaliśmy go m.in. w Scenie na Piętrze w „Policji” Sławomira Mrożka w jego reżyserii oraz w "Niespodziance" Karola Huberta Rostworowskiego.

POLECAMY:

Zobacz też: Przegląd kulturalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski