Wyborcze obietnice wciąż pozostają na ulotkach. Pierwszy rok...

  Wyborcze obietnice wciąż pozostają na ulotkach. Pierwszy rok nowej kadencji Sejmu

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Maks Kraczkowski uważa, że rząd źle dobiera cele
  1/5
  przejdź do galerii

  Maks Kraczkowski uważa, że rząd źle dobiera cele
  ©Fot. Arkadiusz Dembiński

  Budowa drogi S11, Zachodniego Centrum Chorób Serca, szpitala dziecięcego w Poznaniu, powstanie Kolei Dużych Prędkości, wdrożenie wielkopolskiej strategii rozwoju szkolnictwa zawodowego - to tylko niektóre obietnice wyborcze posłów z naszego województwa. Dziś mija rok od ich zaprzysiężenia. A wiele szumnych zapowiedzi wciąż pozostaje... tylko na ulotkach.
  Bo podczas kampanii planami na nową kadencję kandydaci sypali jak z rękawa. Dziś na pytanie o wiele z nich odpowiadają milczeniem, bo okazuje się, że były to deklaracje bez pokrycia.

  Jedną ze sztandarowych zapowiedzi wielkopolskich polityków ze wszystkich partii była budowa przebiegającego przez region odcinka drogi S11. Ale już na dokończenie Zachodniej Obwodnicy Poznania przyszło czekać kilka miesięcy.
  Rafał Grupiński, poseł i szef PO w Wielkopolsce, kilka razy zapowiadał, że pieniądze czekają na podpis ministra. Ostatecznie kilka dni temu Sławomir Nowak zapowiedział przetarg, a Grupiński ogłosił sukces. Tyle że obietnice wyborcze dotyczące S11 na obwodnicy Poznania się nie kończyły.

  - Ekspresówka wraz z obwodnicami np. w Pile, Kępnie czy Jarocinie to jeden z naszych priorytetów - wciąż deklaruje Józef Racki, poseł PSL z okręgu kaliskiego. - Jego realizacja jest jednak wstrzymana z powodu braku pieniędzy. Ale nam, jako że jesteśmy w rządzie, trudno się do tego publicznie przyznać.

  O pieniądzach Racki nie mówił, gdy przed wyborami wraz z kolegami z PSL obiecywał modernizację wielkopolskich linii kolejowych. Teraz sam przyznaje, że program inwestycji kolejowych do 2013 r. w znacznej mierze pozostaje na papierze. Tak jak zapowiadana przez posła budowa mostu dla pieszych na rzece Prośnie w Kaliszu.

  - Po analizie projektu budżetu trzeba przyznać, że Zielonej Wyspy czy "Polski w budowie" po prostu nie będzie - mówi Leszek Aleksandrzak, poseł SLD. - Rozbudowy drogi S5 czy S11 w Wielkopolsce w ogóle nie ma w rządowych planach.

  Tyle że te inwestycje przedwyborami zapowiadał też Sojusz. Podobnie jak uruchomienie projektu Kolei Dużych Prędkości czy budowę Zachodniego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Poznaniu. Oba pomysły od lat są jednak odkładane. Poseł PO Waldy Dzikowski z Poznania, który w 2011 r. wymieniał je wśród priorytetowych planów, teraz tłumaczy, że wcale nie zostały zarzucone. A Zachodnie Centrum jest "gdzieś tam wpisane na listę inwestycji".

  - Nadal punktem honoru jest dla mnie budowa szkoły muzycznej w Poznaniu - deklaruje Dzikowski. - Ale mimo decyzji ministerstwa o finansowaniu przedsięwzięcia nawarstwiło się wiele zbiegów okoliczności. Najpierw trzeba rozstrzygnąć kwestie własnościowe działki i sprawy czysto administracyjne.
  Niemal dokładnie to samo poseł mówił w wywiadzie dla "Głosu" tuż po wyborach.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdziwiony.

  Maxi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 13

  Szanowna Pani Redaktor.
  W swoim artykule w GW z dnia 08.11. pisze Pani o tym, że politycy bardzo łatwo w obietnicach przedwyborczych wszystkim wszystko obiecują, ale już z realizacją jest...rozwiń całość

  Szanowna Pani Redaktor.
  W swoim artykule w GW z dnia 08.11. pisze Pani o tym, że politycy bardzo łatwo w obietnicach przedwyborczych wszystkim wszystko obiecują, ale już z realizacją jest kiepsko. To oczywista prawda. Moje zdziwienie budzi jednak zdanie ...." A ja właśnie merytorycznych słów bym sobie życzyła."... Jak sobie przypominam, to właśnie Wy, redaktorzy mienicie się " głosem i przedstawicielami społeczeństwa ", czyż nie ? Wobec tego pytam Panią dlaczego na spotkaniach przedwyborczych jako " głos ludu" nie pytacie kandydatów aby wam jasno i społeczeństwu, które informujecie o przebiegu spotkania, odpowiedzieli na pytania jakie Pani zadaje w artykule oraz odpowiedzieli na pytanie JAK CHCĄ TO ZROBIĆ, JAK DO TEGO DOPROWADZIĆ , a nie tylko co zrobić. Wszyscy wiemy : co, a nie wiemy jak. W tym problem. Redaktorzy jednak idąc na łatwiznę przyjmują wszystko co " paple" kandydat i w swojej relacji, bardzo często, opisują z zachwytem bezkrytycznie co obiecuje kandydat. Moim zdaniem takie podejście " głosu i sumienia społecznego" jest bardzo koniunkturalne. Wobec tego powinna Pani Redaktor już dawno ( przed wyborami) postawić przed sobą tę tezę i starać się o odpowiedzi w imieniu wyborców. Teraz, po wyborach już jest za późno. Trzeba czekać do następnych wyborów aby ewentualnie zmienić tych " bajarzy". A tak zupełnie nawiasem mówiąc to przy polskim systemie partyjnym ( partie wodzowskie ) to nie jest ważne co obiecuje sam kandydat, a później poseł bo ma tyle do gadania " co Żyd za Niemca". Jeżeli wódz zarządzi ( przecież jest wielki i nieomylny ! ) to tak mają głosować posłowie i tyle. Wobec tego nie jest ważne co obiecują kandydaci, jakie mają poglądy, co by chcieli zrobić, a nawet jak, tylko co na dany temat sądzi "wódz", jakie ma poglądy na daną sprawę itd. To on jest wyrocznią. Nie zauważa tego Pani ? Szkoda. Pozdrawiam i na przyszłość życzę Pani, aby na dręczące ją pytania uzyskała już odpowiedz przed wyborami, a nie tylko wysłuchiwała " głębokich ( nie wiadomo jak głębokich), szerokich ( nie wiadomo jak szerokich ) przemyśleń " kandydatów co też oni nie zrobią dla swoich wyborców, ale czasem należy ich zapytać JAK TEGO DOKONAJ, a najlepiej co sądzi o tym "wódz".
  Do wiadomości Redakcji:
  anbrzyk@wp.plzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szejnfeld pijak

  jadzia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 19

  Szejnfeld kiedyś jak był burmistrzem wjechał po pijaku w sklep...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo