Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2018 w Poznaniu: Referendum co roku? Chce tego Prawo do Miasta [PROGRAM SPOŁECZNIKÓW]

Błażej Dąbkowski
Coroczne referendum dla mieszkańców Poznania, zwiększenie budżetów rad osiedli, stworzenia Centrum Muzyki czy rozszerzenia kolei metropolitarnej - to kilka z wyborczych obietnic Społecznej Koalicji Prawo do Miasta i kandydatki na prezydenta miasta Doroty Bonk-Hammermeister. W środę społecznicy zaprezentowali swój Program dla Poznania. ZOBACZ TEŻ: Wybory 2018 w Poznaniu: Społecznicy znów podzieleni. To już tradycja?- Ten dokument to nasze wyborcze zobowiązanie - mówi Dorota Bonk-Hammermeister.Czytaj dalej --->
Coroczne referendum dla mieszkańców Poznania, zwiększenie budżetów rad osiedli, stworzenia Centrum Muzyki czy rozszerzenia kolei metropolitarnej - to kilka z wyborczych obietnic Społecznej Koalicji Prawo do Miasta i kandydatki na prezydenta miasta Doroty Bonk-Hammermeister. W środę społecznicy zaprezentowali swój Program dla Poznania. ZOBACZ TEŻ: Wybory 2018 w Poznaniu: Społecznicy znów podzieleni. To już tradycja?- Ten dokument to nasze wyborcze zobowiązanie - mówi Dorota Bonk-Hammermeister.Czytaj dalej --->Lukasz Gdak
Społeczna Koalicja Prawo do Miasta oraz kandydatka na prezydenta Poznania Dorota Bonk-Hammermeister zaprezentowali program, z którym społecznicy pójdą do wyborów samorządowych. Jednym z postulatów jest regularne organizowanie referendów w sprawach ogólnomiejskich.

Coroczne referendum dla mieszkańców Poznania, zwiększenie budżetów rad osiedli, stworzenia Centrum Muzyki czy rozszerzenia kolei metropolitarnej - to kilka z wyborczych obietnic Społecznej Koalicji Prawo do Miasta i kandydatki na prezydenta miasta Doroty Bonk-Hammermeister. W środę społecznicy zaprezentowali swój Program dla Poznania. - Ten dokument to nasze wyborcze zobowiązanie - mówi Dorota Bonk-Hammermeister.

Miejscy aktywiści podzieli go na siedem filarów. Za najważniejszy został uznany ten dotyczący edukacji. - Jeśli zliczymy wszystkich studentów, uczniów, przedszkolaków, czy nauczycieli, okazuje się, że blisko 250 tysięcy mieszkańców jest zaangażowanych w uczenie się. To wielki kapitał. Niestety nasi absolwenci wyjeżdżają do innych miast, a poziom szkół jest średni - podkreśla Lech Mergler, wiceprezes Stowarzyszenia Prawo do Miasta. Społecznicy chcą wprowadzić do szkół nauczanie projektowe, które już funkcjonuje w przedszkolach, a także zadbać o odpowiednią ilość szafek dla uczniów. - Szkoły powinny stać się centrami kultury dla lokalnych społeczności - uważa kandydatka PdM na prezydenta.

Społeczna koalicja zamierza zadbać także o zieleń w mieście, tworząc park w miejscu, gdzie dziś znajduje się stadion Szyca. Zobowiązuje się również do wymiany starych piecy, tzw. kopciuchów do 2024 roku. Bardziej "zielony" zdaniem Pawła Sowy z Inwestycji dla Poznania i współtworzącego Społeczną Koalicję PdM, powinien być także transport. - Kluczowe jest przywrócenie dworca PKP, rozszerzenie kolei metropolitarnej oraz stworzenie miejskiej linii kolejowej na torach obwodnicy towarowej - wylicza Sowa. Priorytetem dla społeczników jest również tramwaj na Naramowice, a także powstanie linii na os. Kopernika, Dębinę i Bramę Zachodnią. - Trzy ostatnie inwestycje można spokojnie rozpocząć w perspektywie pięciu lat - wyjaśnia.

W związku z budową nowej siedziby Teatru Muzycznego społecznicy proponują stworzenie z niego Centrum Muzyki, gdzie scena będzie współdzielona z Teatrem Dramatycznym. Ma być to miejsce otwarte na lokalnych twórców, którzy powinni być wspierani nowym programem grantowym. Takiego wsparcia, jak twierdzi Paweł Głogowski z Ulepsz Poznań, oczekują także młodzi przedsiębiorcy. - Wspólnie z instytucjami kultury oraz uczelniami zamierzamy zaproponować specjalne stypendia. Biznes chce też wspierać organizując raz w roku duży kongres start-upowy. Musimy przy tej okazji spowodować, by Poznań znów stał się stolicą kongresową - mówi.

Co dla rodzin i seniorów? Tu PdM proponuje tworzenie integracyjnych miejsc do zabaw i rekreacji oraz centrów integracji seniorów w każdej dzielnicy.

- Proponujemy też wprowadzenie pakietu partycypacyjnego dla mieszkańców. Proponujemy organizowanie raz w roku referendum w sprawach ogólnomiejskich, a także obowiązkowego konsultowania z poznaniakami inwestycji, które będą kosztować miasto powyżej 50 milionów złotych - opowiada Bonk-Hammermeister. Pakiet zawiera także wzmacnianie roli rad osiedli, poprzez zwiększanie ich budżetu. Już w 2020 r. na ich działanie PdM chce przeznaczyć 1 proc. budżetu miasta, rok później 1,5 proc., by w 2020 r. dojść do 2. proc.

Społecznicy tłumaczą, że przy pisaniu programu posiłkowali się wynikami ankiet, które przeprowadzili w czerwcu. Łącznie wypełniło je 670 osób. - Pojawiły się w nich 22 propozycje. Za najbardziej istotne uznano walkę ze smogiem, ochronę zieleni czy wsparcie osób niepełnosprawnych - informuje Tomasz Wierzbicki, radny PdM.

Jak zapewnia kandydatka na prezydenta Społeczna Koalicja ma już gotowe listy wyborcze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski