MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2019: Jak zagłosować korespondencyjnie? Jak niepełnosprawny może głosować bez wychodzenia z domu? [3.10.2019]

Fryderyk Kaczmarek
Jak głosować korespondencyjnie w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 13 października 2019? Zobacz, krok po kroku jak otrzymać pakiet wyborczy, jak oddać głos korespondencyjnie i do kiedy należy to zrobić. Czy każda osoba niepełnosprawna może zagłosować korespondencyjnie?
Jak głosować korespondencyjnie w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 13 października 2019? Zobacz, krok po kroku jak otrzymać pakiet wyborczy, jak oddać głos korespondencyjnie i do kiedy należy to zrobić. Czy każda osoba niepełnosprawna może zagłosować korespondencyjnie? Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Głosowanie korespondencyjne to kolejne ułatwienie dla osób, które chcę wziąć udział w wyborach parlamentarnych 2019. Polskie prawo przewiduje kilka ułatwień wobec osób, którym trudniej jest dotrzeć do lokalu wyborczego. Kto może głosować korespondencyjnie w wyborach do Sejmu i Senatu? Ta możliwość dotyczy osób ze szczególnymi stopniami niepełnosprawności. Zobacz krok po kroku, jak zagłosować korespondencyjnie, jakie terminy musi zachować osoba niepełnosprawna i jakie dokumenty są niezbędne, aby móc w wyborach głosować korespondencyjnie, czyli bez wychodzenia z domu?

Wybory parlamentarne: Kto może głosować korespondencyjnie?

Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie o:

 • całkowitej niezdolności do pracy
 • niezdolności do samodzielnej egzystencji
 • całkowitej niezdolności do pracy
 • o zaliczeniu do I grupy inwalidów
 • o zaliczeniu do II grupy inwalidów, a także osoby - o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Głosować korespondencyjnie można tylko w kraju.

Czytaj też: Jak dopisać się do rejestru wyborców i głosować poza miejscem zameldowania?

Wybory do Sejmu: co należy zrobić, by głosować korespondencyjnie?

Aby wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym należy najpóźniej na 13 dni przed terminem wyborów zgłosić taki zamiar komisarzowi wyborczemu. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej. Powinno ono zawierać nazwisko i imię, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL wyborcy, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie, a także wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Należy też dołączyć kopie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Quiz preferencji wyborczych

Pakiet wyborczy zostanie doręczony do rąk własnych wyborcy nie później niż na siedem dni przed terminem wyborów. Należy pamiętać, że wyborca musi odebrać pakiet osobiście i złożyć przy tym pokwitowanie odbioru.

Głosowanie korespondencyjne: o czym należy pamiętać?

Wyborca oddaje głos na karcie do głosowania. Po oddaniu głosu, kartę do głosowania należy umieścić w kopercie z napisem „Koperta na kartę do głosowania” i kopertę tę zakleić. Niezaklejenie koperty na kartę do głosowania spowoduje, że karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania. Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej zaadresowanej do obwodowej komisji wyborczej.

W kolejnym etapie należy wypełnić oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, na którym należy:

 • wpisać miejscowość i datę jego sporządzenia
 • złożyć własnoręczny podpis.

Oświadczenie wkłada się do koperty zwrotnej. Niewłożenie oświadczenia do koperty zwrotnej lub niepodpisanie go spowoduje, że karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania.

Czytaj więcej: Głosowanie przez pełnomocnika krok po kroku

Do kiedy wyborca musi odesłać pakiet, aby jego głos był uwzględniony w głosowaniu?

Kopertę zwrotną należy zakleić i przekazać przedstawicielowi Poczty Polskiej. Przedstawiciel Poczty Polskiej odbierze zamkniętą kopertę zwrotną na podstawie okazanego przez niego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Odbiór następuje za pokwitowaniem najpóźniej w:

 • przedostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów, jeżeli wyborca niepełnosprawny w momencie doręczenia pakietu wyborczego zgłosił potrzebę jej odbioru, pod adresem wskazanym przez niego wskazanym.
 • przedostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów – w placówce Poczty Polskiej usytuowanej na obszarze gminy, w której wyborca niepełnosprawny jest ujęty w rejestrze wyborców.

Wyborca może, do czasu zakończenia głosowania, osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do komisji wyborczej.

Dowiedz się więcej

Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?

 1. 90.88%
 2. 5.23%
 3. 3.89%
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski