Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 już 26 maja. Sprawdź jak głosować, znaleźć lokal wyborczy, dopisać się do rejestru wyborców

MW
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się w niedzielę, 26 maja. Głosować będzie można od godz. 7 do 21.
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się w niedzielę, 26 maja. Głosować będzie można od godz. 7 do 21. Pixabay
Wybory do Parlamentu Europejskiego już w niedzielę, 26 maja. W niedzielę, Wtedy zadecydujemy, kto będzie nas reprezentował w Europarlamencie. W Wielkopolsce będziemy mogli wybierać spośród list sześciu komitetów. Sprawdź jak oddać ważny głos, dopisać się do rejestru wyborców czy głosować za granicą.

Europarlamentarzyści reprezentują w Parlamencie Europejskim mieszkańców całej Unii Europejskiej. To jedyne stanowiska we wspólnocie, które wybiera się w drodze powszechnego głosowania.

Czytaj też: Wybory do Europarlamentu 2019: Wszyscy próbują coś powiedzieć o Wielkopolsce

Oddanie głosu w wyborach jest ważne, ponieważ Parlament Europejski, to jeden z organów UE, który m. in. wytycza kierunek dla ustalania prawa. Jego prace mają realny wpływ na życie mieszkańców państw członkowskich.

Kiedy wybory do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do Parlamentu Europejskiego w państwach członkowskich odbywają się od 23 do 26 maja. Najwcześniej głosowanie rozpoczyna się w Holandii. W Polsce i większości państw członkowskich, pójdziemy do urn w niedzielę, 26 maja. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21.

Warto pamiętać, że sama kampania wyborcza do Europarlamentu zakończy się w piątek, 24 maja o północy. Przez całą sobotę i niedzielę trwać będzie cisza wyborcza i wszelka agitacja będzie zabroniona. Za jej prowadzenie grożą surowe kary.

Sprawdź:

W poprzednich wyborach z wielkopolskiego okręgu zostało wybranych pięciu europosłów. Sprawdziliśmy co znajduje się w ich oświadczeniach majątkowych pod koniec kadencji Europarlamentu.Zobacz, ile zarabiają europosłowie ---->

Wybory do Europarlamentu 2019: Jakie majątki mają europosłow...

Wybory do Europarlamentu: kto może głosować?

Każde państwo członkowskie może samodzielnie określić zasady bardzo istotnych elementów głosowania. Samodzielnie wybiera się system wyborczy, ustala granice okręgów wyborczych czy np. wieku od którego można oddać głos.

W Polsce i większości państw głosować mogą osoby pełnoletnie, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 18 lat. Wyjątkiem jest np. Austria, której obywatele mogą głosować od ukończenia 16. roku życia.

Wybory do Europarlamentu: okręgi wyborcze

Całą Polskę podzielono na 13 okręgów wyborczych. Granice Wielkopolski stanowią jeden okręg wyborczy, nr 7. Znajduje się w nim blisko 2200 obwodów do głosowania. Uprawnionych do oddania głosu jest ponad 2,7 mln osób.

Jak znaleźć swój okręg wyborczy? Informację o nim można znaleźć m. in. na stronie: wybory.gov.pl. Poza tym powinny być umieszczone w widocznych miejscach w pobliżu miejsca zamieszkania. Zwyczajowo - lokale wyborcze są zorganizowane w tym samym miejscu, co przy okazji poprzednich wyborów.

Do lokalu wyborczego należy się udać z dowodem osobistym, żeby członkowie komisji mogli potwierdzić tożsamość osoby chcącej oddać głos i wydać kartę.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: jak dopisać się do spisu wyborców?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by oddać głos poza swoim miejscem zamieszkania. Można się dopisać do rejestru wyborców w innej gminie, niż tej, w której jest się zameldowanym. Przykładowo - w Poznaniu można złożyć wniosek najpóźniej 21 maja.

Sprawdź: Polska w Unii Europejskiej. Najważniejsze daty, ludzie i wydarzenia

W nim trzeba napisać swoje dane osobowe i adres, pod którym będzie się przebywało w Poznaniu. Nie potrzeba dodatkowej weryfikacji. Wniosek składa się w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych przy ul. Libelta 16/20. Osoby, które dopisywały się do spisu wyborców przy okazji wyborów samorządowych w 2018 roku, nie muszą tego robić ponownie.

Jeśli jeszcze nie wiemy, gdzie dokładnie będziemy się znajdować w dniu wyborów, wystarczy uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Daje możliwość oddania głosu w każdym miejscu w Polsce i za granicą. Wystarczy udać się z nim do wybranej komisji wyborczej. Zaświadczenie uzyskuje się we właściwym urzędzie gminy.

Zobacz:

Wybory do Parlamentu Europejskiego: listy wyborcze

W okręgu wyborczym obejmującym Wielkopolskę, zarejestrowanych jest sześć komitetów wyborczych.

  • Lista nr 1 to Konfederacja. „Jedynką” jest Piotr Liroy-Marzec.
  • Lista nr 2 to Wiosna Roberta Biedronia, a liderką w regionie jest Sylwia Spurek.
  • Z listy nr 3, wystartuje Koalicja Europejska z Ewą Kopacz na czele.
  • Lista nr 4, to kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Liderem w okręgu jest prof. Zdzisław Krasnodębski.
  • Z listy nr 5 startują kandydaci Lewicy Razem. Pierwsze miejsce zajmuje Waldemar Witkowski.
  • Ostatnia lista, nr 6, to Kukiz’15 z Markiem Jurkiem jako liderem.

Zobacz pełne listy wyborcze:

Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej. Zobacz nazwiska kandydatów z okręgu nr 7 obejmującego nie tylko Poznań, ale całe województwa wielkopolskie. Na kolejnych stronach prezentujemy listy kandydatów ze wszystkich komitetów ---->

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego - Wielkopolska i Pozna...

Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Po udaniu się do lokalu wyborczego i pobraniu karty do głosowania, zaznaczamy „X” w kratce, obok wybranego kandydata. Oddajemy jeden głos.

Ile mandatów w wyborach do Europarlamentu dla Wielkopolski?

W związku z przedłużającym się brexitem, czyli wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zobowiązana jest ona zorganizować wybory do PE. Dlatego też liczba europosłów nie ulegnie zmianie. W nowym parlamencie zasiądzie ich 751. 51 miejsc jest dla europarlamentarzystów z Polski.

Sprawdź sondaże:

Liczba mandatów, na które mogą liczyć kandydaci z Wielkopolskiego okręgu, waha się od 4 do 5. W poprzednich wyborach było ich pięć, ale teraz sondaże wskazują, że może być o jeden mniej.

Od czego to zależy? W tych wyborach, jak w żadnych innych, premiowana jest frekwencja. Im wyższa będzie ona w danym okręgu wyborczym, tym więcej mandatów można z niego uzyskać.

Czytaj więcej: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Ile miejsc w Europarlamencie dla Wielkopolski? Jak dzieli się liczbę mandatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski