Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do PE: Jak głosować poza miejscem zamieszkania i zameldowania?

Paulina Jęczmionka
To już ostatnie dni na załatwienie formalności związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 25 maja. Dlatego dzisiaj podpowiadamy. Wybory do PE: Jak głosować poza miejscem zamieszkania i zameldowania?

Ci, którzy w wyborczą niedzielę będą przebywać poza miejscem zameldowania czy zamieszkania, nie muszą rezygnować z pójścia do urny. Zostało jeszcze kilka dni na złożenie do urzędu odpowiednich wniosków. Także niepełnosprawni i seniorzy wciąż mają szansę skorzystać z udogodnień.

Zobacz: Wybory do PE: Kto z Wielkopolski zdobędzie mandat? [ZDJĘCIA]

Jeszcze przez siedem dni osoby, które znajdują się poza miejscem stałego zameldowania, mogą składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w danej gminie. Chodzi np. o uczących się w niej czy pracujących. Formularz wniosku jest prosty (wystarczy wpisać podstawowe dane) i można go znaleźć na stronie internetowej gminy. Wniosek należy złożyć osobiście w urzędzie lub przesłać pocztą czy mailem najpóźniej 20 maja.

- Inną, dającą największą swobodę możliwością jest pobranie w urzędzie gminy, w której jesteśmy ujęci w spisie wyborców, zaświadczenia o prawie do głosowania - mówi Maria Trela, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Poznaniu. - Z zaświadczeniem można zagłosować w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą, czyli tam, gdzie będzie się akurat przebywać.

Wniosek o wydanie dokumentu należy złożyć w urzędzie najpóźniej 23 maja. Można dostarczyć go osobiście, wysłać pocztą, faksem lub w formie elektronicznej. Dużym ułatwieniem jest to, że nie trzeba odebrać zaświadczenia osobiście. Można upoważnić do tego inną osobę. Ale, co ważne, takie upoważnienie trzeba przekazać gminie już w momencie składania wniosku.

Sprawdź: Kto może być czarnym koniem w wyścigu do PE w Wielkopolsce?

Warto również pamiętać, że jeśli ktoś dopisze się do spisu wyborców lub weźmie zaświadczenie, zostanie skreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania. Oznacza to, że od tej chwili nie będzie go w żadnym rejestrze wyborców i przy kolejnych głosowaniach znów będzie musiał składać stosowne dokumenty. - Jest na to rozwiązanie - podkreśla Maria Trela. - Jeśli ktoś osiadł w danym miejscu na stałe, powinien uporządkować swoje sprawy i poprzez wniosek dopisać się do stałego rejestru wyborców w danym miejscu.

Ułatwienia w głosowaniu dotyczą też osób niepełnosprawnych i tych, które ukończyły 75 lat. Jeszcze do czwartku 15 maja mogą one wnioskować o uznanie ich pełnomocnika, który odda za nie głos w lokalu wyborczym. Wniosek musi złożyć w urzędzie pełnomocnik.

Największym - mogłoby się wydawać - udogodnieniem dla niepełnosprawnych jest jednak głosowanie korespondencyjne. Tu termin załatwiania formalności już minął. I, niestety, w Wielkopolsce skorzystało z niego tylko dziewięć osób. Nie wróży to dobrze wyborczej frekwencji. Tym bardziej, ci, którzy jeszcze mogą, powinni zadbać o możliwość głosowania.

Oceń kandydatów
Do wyborów pozostały niecałe dwa tygodnie. Już teraz jednak czytelnicy mogą ocenić wielkopolskich kandydatów.
Na stronie internetowej "Głosu", pod adresem: www.gloswielkopolski.pl/naszeakcje trwa plebiscyt, w którym można wybrać nie tylko najlepszego, ale także najgorszego kandydata z naszego regionu. Forma głosowania jest prosta: można oddać głos na TAK, jeżeli kandydat zasłużył na mandat albo głos na NIE, jeżeli nie rokuje nadziei na to, że będzie godnie reprezentował Wielkopolskę w Parlamencie Europejskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski