MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do rad osiedli 2019: Poznaniacy sami zdecydują, jak zmienią się ich osiedla

Bogna Kisiel
Wybory do rad osiedli odbędą się 24 marca.
Wybory do rad osiedli odbędą się 24 marca. Archiwum/Grzegorz Dembiński
24 marca odbędą się wybory do rad osiedli. Poznaniacy wybiorą radnych 42 osiedli. Do końca tego tygodnia przyjmowane są zgłoszenia chętnych, którzy chcą pracować na rzecz lokalnych społeczności.

Kto może zostać radnym osiedlowym w Poznaniu?

– Kandydat na radnego osiedlowego musi wypełnić zgłoszenie i zebrać podpisy przynajmniej 10 stałych mieszkańców okręgu, z którego zamierza wystartować – wyjaśnia Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta. I dodaje, że trzeba też dołączyć oświadczenie, w którym wyraża się zgodę na kandydowanie oraz potwierdza się posiadanie pełni praw wyborczych.

Każdy, kto w dniu głosowania kończy 18 lat i stale zamieszkuje na obszarze danego osiedla, może kandydować na radnego osiedlowego i wziąć udział w wyborach. 24 marca lokale wyborcze będą czynne od godziny 8 do 20.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta zachęca do udziału w wyborach do rad osiedli i przypomina, że wprowadzona osiem lat temu reforma znacznie zwiększyła rolę jednostek pomocniczych w życiu miasta.

– Dysponują one większymi funduszami i kompetencjami – podkreśla Wiśniewski.

Radni osiedlowi mają realny wpływ na to, co dzieje się na ich osiedlu. Decydują np. o remontach szkół, dróg i chodników, budowie nowych boisk, placów zabaw, siłowni zewnętrznych, zajmują się zielenią (z wyłączeniem parków), organizują imprezy sportowe i kulturalne. Zasiadają w komisjach konkursowych, które wybierają dyrektorów placówek, funkcjonujących na terenie osiedli. Plany miejscowe przygotowane przez Miejską Pracownię Urbanistyczną opiniowane są przez właściwą dla danego terenu radę osiedla. Ich opinii zasięga się w przypadku sprzedaży lub zmiany przeznaczenia miejskich działek.

– W tym roku łączny budżet wszystkich jednostek pomocniczych Poznania przekracza 50 milionów złotych – wskazuje dyrektor Bujak. I dodaje, że niejedna polska gmina nie ma do dyspozycji tylu pieniędzy.

Ewa Jemielity, radna miejska PiS i przewodnicząca Rady Osiedla Piątkowo zwraca uwagę, że rady osiedla mogą też występować o
dodatkowe pieniądze na realizację różnych projektów i przedsięwzięć, startując w konkursach grantowych.

Andrzej Białas, pełnomocnik prezydenta do spraw społeczeństwa obywatelskiego uważa, że warto wziąć udział w wyborach.

– Możemy decydować o tym co zrobić na danym osiedlu oraz kto będzie nas reprezentować – mówi Białas.

Zobacz też:

Zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie - co najbardziej denerwuje Was w Poznaniu? Okazuje się, że irytujących rzeczy w mieście jest sporo. Sprawdź, co codziennie spędza sen z powiek mieszkańcom Poznania. Zobacz na kolejnych slajdach co denerwuje mieszkańców Poznania ---> posługuj się myszką, klawiszami strzałek na klawiaturze lub gestami

Poznaniacy są wściekli! To te rzeczy codziennie doprowadzają...

Gdzie się zgłosić, aby zgłosić kandydaturę?
Kandydatów na radnych osiedlowych można jeszcze zgłosić 19 lutego (w godz. 8-15.30) i 20-22 lutego (w godz. 8-19). Do 22 lutego można też zgłaszać się do pracy w obwodowych komisjach wyborczych. Kandydaci na radnych i do pracy w komisjach powinni dostarczyć zgłoszenie do Urzędu Miasta: Gronowa 20 (pok. 319 i 321), Słowackiego 22 (pok. 148), Matejki 50 (pok. 219 i 220), Libelta 16/20 (pok. 106 i 107), os. Bohaterów II Wojny Światowej 36A (pok. 23). Więcej informacji na stronie: www.zaradnosc.poznan.pl.

POLECAMY:

Czy poznańską Arene należy zburzyć? Zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski