Kto może zostać radnym osiedlowym w Poznaniu?
– Kandydat na radnego osiedlowego musi wypełnić zgłoszenie i zebrać podpisy przynajmniej 10 stałych mieszkańców okręgu, z którego zamierza wystartować – wyjaśnia Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta. I dodaje, że trzeba też dołączyć oświadczenie, w którym wyraża się zgodę na kandydowanie oraz potwierdza się posiadanie pełni praw wyborczych.
Każdy, kto w dniu głosowania kończy 18 lat i stale zamieszkuje na obszarze danego osiedla, może kandydować na radnego osiedlowego i wziąć udział w wyborach. 24 marca lokale wyborcze będą czynne od godziny 8 do 20.
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta zachęca do udziału w wyborach do rad osiedli i przypomina, że wprowadzona osiem lat temu reforma znacznie zwiększyła rolę jednostek pomocniczych w życiu miasta.
– Dysponują one większymi funduszami i kompetencjami – podkreśla Wiśniewski.
Radni osiedlowi mają realny wpływ na to, co dzieje się na ich osiedlu. Decydują np. o remontach szkół, dróg i chodników, budowie nowych boisk, placów zabaw, siłowni zewnętrznych, zajmują się zielenią (z wyłączeniem parków), organizują imprezy sportowe i kulturalne. Zasiadają w komisjach konkursowych, które wybierają dyrektorów placówek, funkcjonujących na terenie osiedli. Plany miejscowe przygotowane przez Miejską Pracownię Urbanistyczną opiniowane są przez właściwą dla danego terenu radę osiedla. Ich opinii zasięga się w przypadku sprzedaży lub zmiany przeznaczenia miejskich działek.
– W tym roku łączny budżet wszystkich jednostek pomocniczych Poznania przekracza 50 milionów złotych – wskazuje dyrektor Bujak. I dodaje, że niejedna polska gmina nie ma do dyspozycji tylu pieniędzy.
Ewa Jemielity, radna miejska PiS i przewodnicząca Rady Osiedla Piątkowo zwraca uwagę, że rady osiedla mogą też występować o
dodatkowe pieniądze na realizację różnych projektów i przedsięwzięć, startując w konkursach grantowych.
Andrzej Białas, pełnomocnik prezydenta do spraw społeczeństwa obywatelskiego uważa, że warto wziąć udział w wyborach.
– Możemy decydować o tym co zrobić na danym osiedlu oraz kto będzie nas reprezentować – mówi Białas.
Zobacz też:
Gdzie się zgłosić, aby zgłosić kandydaturę?
Kandydatów na radnych osiedlowych można jeszcze zgłosić 19 lutego (w godz. 8-15.30) i 20-22 lutego (w godz. 8-19). Do 22 lutego można też zgłaszać się do pracy w obwodowych komisjach wyborczych. Kandydaci na radnych i do pracy w komisjach powinni dostarczyć zgłoszenie do Urzędu Miasta: Gronowa 20 (pok. 319 i 321), Słowackiego 22 (pok. 148), Matejki 50 (pok. 219 i 220), Libelta 16/20 (pok. 106 i 107), os. Bohaterów II Wojny Światowej 36A (pok. 23). Więcej informacji na stronie: www.zaradnosc.poznan.pl.
POLECAMY:
Czy poznańską Arene należy zburzyć? Zobacz wideo:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?