Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do rad osiedli w Poznaniu: Jak i gdzie głosować?

Bogna Kisiel
Wybory do rad osiedli w Poznaniu: Jak i gdzie głosować?
Wybory do rad osiedli w Poznaniu: Jak i gdzie głosować? Grzegorz Dembiński
W niedzielę odbędą się wybory do rad osiedli. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 8 do 20. W głosowaniu może wziąć udział każdy pełnoletni mieszkaniec Poznania, który na stałe mieszka na terenie danego osiedla i ma pełne prawa wyborcze.

Wszystkie niezbędne informacje, dotyczące wyborów do rad osiedli można znaleźć na stronie Urzędu Miasta (www.poznan.pl, zakładka "Wybory do rad osiedli") oraz na stronie Fundacji Altum (www.wybierzsię.pl), która w ramach projektu "Miasto Obywateli. Rozwój Rad Osiedli w Poznaniu" prowadzi kampanię przed wyborami.

Wybory do rad osiedli w Poznaniu: Chcą pracować dla mieszkańców

To na tych stronach znajdziemy między innymi adres lokalu, w którym możemy głosować, a także nazwiska kandydatów do poszczególnych rad osiedli. Jest ich łącznie 1184. Rywalizują oni o 648 mandatów, choć w Poznaniu mamy 678 radnych osiedlowych. Dlaczego? Otóż na 42 osiedla, które funkcjonują w mieście, wybory odbędą się w 40. W przypadku Kiekrza i Woli głosowanie nie zostanie przeprowadzone, ponieważ tam zgłosiło się tylu kandydatów, ile miejsc jest w radach czyli po 15 chętnych. Z tego powodu Miejski Zespół do spraw Wyborów Osiedlowych za wybranych na radnych Kiekrza i Woli uznał zarejestrowanych kandydatów.

W zależności od wielkości osiedla w radzie zasiada 15 lub 21 osób. Jeżeli osiedle liczy ponad 20 tys. mieszkańców, to wtedy jest 21 radnych osiedlowych.

W lokalu wyborczym poznaniak otrzyma kartę do głosowania z nazwiskami osób kandydujących w danym okręgu wyborczym. Wybory osiedlowe różnią się tym od innych, że tutaj możemy zagłosować na tylu kandydatów, ile mandatów przypada w okręgu. Większość osiedli to jeden okręg wyborczy więc krzyżyk możemy postawić przy 15 lub 21 nazwiskach. Jeśli okręg jest 3-mandatowy, to maksymalnie możemy wskazać trzech kandydatów. Warto o tym pamiętać, ponieważ gdy postawimy za dużo krzyżyków (lub w ogóle), to głos będzie nieważny.

- W lokalach wyborczych, kabinach do głosowania oraz na karcie będzie informacja o liczbie mandatów, przypadających na dany okręg - wyjaśnia Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta.

Wybierając się na wybory, należy zabrać dowolny dowód tożsamości ze zdjęciem, którym będziemy musieli się wylegitymować.
Cisza wyborcza obowiązuje tylko w dniu wyborów czyli w niedzielę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski