Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Sejmu 2019: Pięć incydentów wyborczych w Wielkopolsce. Do czterech z nich doszło w sobotę

MW
W niedzielę, 13 października Polacy głosują w wyborach do Sejmu i Senatu. Mają na to czas do godz. 21.
W niedzielę, 13 października Polacy głosują w wyborach do Sejmu i Senatu. Mają na to czas do godz. 21. Łukasz Gdak
O nocy z piątku na sobotę (11/12 października) trwa w Polsce cisza wyborcza związana z wyborami do Sejmu i Senatu. W Wielkopolsce doszło w tym czasie do czterech incydentów wyborczych, które odnotowała policja. Wszystkie miały miejsce w sobotę.

Cisza wyborcza trwa od nocy z piątku na sobotę - 11/12 października. Zakończy się wraz z zamknięciem lokali wyborczych - najprawdopodobniej w niedzielę o godz. 21. W tym czasie zakazana jest wszelka agitacja polityczna, także w internecie. Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet do miliona złotych kary.

Sprawdź: Wybory do Sejmu i Senatu 2019: Lokale wyborcze w Poznaniu otwarte punktualnie. Jak znaleźć swój lokal? Kiedy wyniki wyborów 2019?

W Wielkopolsce na razie wyborczy weekend przebiega spokojnie. W niedzielę - w dniu głosowania - nie odnotowano jeszcze żadnego incydentu wyborczego. Z kolei w sobotę policję powiadomiono o czterech takich zdarzeniach.

Sprawdź też:

Dwa pierwsze miały miejsce w Gnieźnie i Nowym Tomyślu. W Gnieźnie jeden z lokalnych portali nie usunął banerów z plakatami kandydatów. Z kolei w Nowym Tomyślu mężczyzna niszczył plakaty wyborcze.

Czytaj więcej: Wybory do Sejmu 2019: Cisza wyborcza została naruszona w Wielkopolsce. Jest też pierwszy incydent wyborczy

Kolejne dwa incydenty zgłoszono już w Poznaniu. Pierwsze zgłoszenie dotarło z Jeżyc, gdzie w pobliżu jednej ze szkół pojawiły się nowe plakaty wyborcze. Drugie pochodziło z Grunwaldu. Jeden z mieszkańców na prywatnym profilu na Facebooku miał poinformować, na kogo będzie głosował - kandydata wskazał z imienia i nazwiska.

Sprawdź też:

Do naszej redakcji dotarły także sygnały z osiedla Kwiatowego. Przed lokalem wyborczym miał stać zaparkowany bus z wizerunkiem i plakatem wyborczym jednego z kandydatów. Jednak w tym przypadku policja nie otrzymała żadnego zgłoszenia. Tym bardziej, że - jak podkreślają przedstawiciele policji i Miejskiego Zespołu Wyborczego - jeśli pojazd był zaparkowany w tym miejscu przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, ma prawo w nim stać. Sytuacja przedstawiałby się inaczej, gdyby jeździł po mieście. To można by uznać za naruszenie ciszy wyborczej.

Aktualizacja - godz. 17.50

Do kolejnego - piątego incydentu wyborczego doszło w powiecie ostrzeszowskim. - W niedzielę przewodnicząca komisji wyborczej w miejscowości Giżyce zgłosiła, że członek komisji, zaraz po jej otwarciu zerwał dwa plakaty wyborcze wiszące na pobliskim płocie - poinformował mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Zobacz też: Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu 2019. Wybory parlamentarne: sondaże i oficjalne wyniki - gdzie i kiedy szukać

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski