Wybory do Sejmu 2019: Pięć incydentów wyborczych w Wielkopolsce. Do czterech z nich doszło w sobotę

MW
W niedzielę, 13 października Polacy głosują w wyborach do Sejmu i Senatu. Mają na to czas do godz. 21.
W niedzielę, 13 października Polacy głosują w wyborach do Sejmu i Senatu. Mają na to czas do godz. 21. Łukasz Gdak
O nocy z piątku na sobotę (11/12 października) trwa w Polsce cisza wyborcza związana z wyborami do Sejmu i Senatu. W Wielkopolsce doszło w tym czasie do czterech incydentów wyborczych, które odnotowała policja. Wszystkie miały miejsce w sobotę.

Cisza wyborcza trwa od nocy z piątku na sobotę - 11/12 października. Zakończy się wraz z zamknięciem lokali wyborczych - najprawdopodobniej w niedzielę o godz. 21. W tym czasie zakazana jest wszelka agitacja polityczna, także w internecie. Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet do miliona złotych kary.

Sprawdź: Wybory do Sejmu i Senatu 2019: Lokale wyborcze w Poznaniu otwarte punktualnie. Jak znaleźć swój lokal? Kiedy wyniki wyborów 2019?

W Wielkopolsce na razie wyborczy weekend przebiega spokojnie. W niedzielę - w dniu głosowania - nie odnotowano jeszcze żadnego incydentu wyborczego. Z kolei w sobotę policję powiadomiono o czterech takich zdarzeniach.

Sprawdź też:

Dwa pierwsze miały miejsce w Gnieźnie i Nowym Tomyślu. W Gnieźnie jeden z lokalnych portali nie usunął banerów z plakatami kandydatów. Z kolei w Nowym Tomyślu mężczyzna niszczył plakaty wyborcze.

Czytaj więcej: Wybory do Sejmu 2019: Cisza wyborcza została naruszona w Wielkopolsce. Jest też pierwszy incydent wyborczy

Kolejne dwa incydenty zgłoszono już w Poznaniu. Pierwsze zgłoszenie dotarło z Jeżyc, gdzie w pobliżu jednej ze szkół pojawiły się nowe plakaty wyborcze. Drugie pochodziło z Grunwaldu. Jeden z mieszkańców na prywatnym profilu na Facebooku miał poinformować, na kogo będzie głosował - kandydata wskazał z imienia i nazwiska.

Sprawdź też:

Do naszej redakcji dotarły także sygnały z osiedla Kwiatowego. Przed lokalem wyborczym miał stać zaparkowany bus z wizerunkiem i plakatem wyborczym jednego z kandydatów. Jednak w tym przypadku policja nie otrzymała żadnego zgłoszenia. Tym bardziej, że - jak podkreślają przedstawiciele policji i Miejskiego Zespołu Wyborczego - jeśli pojazd był zaparkowany w tym miejscu przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, ma prawo w nim stać. Sytuacja przedstawiałby się inaczej, gdyby jeździł po mieście. To można by uznać za naruszenie ciszy wyborczej.

Aktualizacja - godz. 17.50

Do kolejnego - piątego incydentu wyborczego doszło w powiecie ostrzeszowskim. - W niedzielę przewodnicząca komisji wyborczej w miejscowości Giżyce zgłosiła, że członek komisji, zaraz po jej otwarciu zerwał dwa plakaty wyborcze wiszące na pobliskim płocie - poinformował mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Zobacz też: Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu 2019. Wybory parlamentarne: sondaże i oficjalne wyniki - gdzie i kiedy szukać

Sprawdź też:

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie