Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Sejmu 2019: Są informacje o frekwencji w wyborach. Do 17.00 wzięło w nich udział ponad 47 proc. Polaków. Ile w Wielkopolsce?

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Lokale wyborcze są czynne w niedzielę, 13 października do godz. 21. Frekwencja na godz. 17 w Wielkopolsce i Poznaniu jest zdecydowanie wyższa, niż 4 lata temu.
Lokale wyborcze są czynne w niedzielę, 13 października do godz. 21. Frekwencja na godz. 17 w Wielkopolsce i Poznaniu jest zdecydowanie wyższa, niż 4 lata temu. Robert Woźniak
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała w czasie konferencji prasowej o godz. 18.30 o frekwencji w wyborach do Sejmu i Senatu na godz. 17. W skali kraju w wyborach wzięło do tego czasu udział 45,94 proc. uprawnionych. Jak na tym tle plasuje się Poznań i Wielkopolska?

Aktualizacja - godz. 18.55

PKW podczas konferencji prasowej o godz. 18.30 podała najnowsze dane dotyczące frekwencji w Polsce. Są one określone na podstawie danych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych, według stanu na godz. 17.

W całej Polsce do tej pory frekwencja wyniosła 45,94 proc. To o 6,97 proc. więcej niż w poprzednich wyborach parlamentarnych w 2015 roku.

Bardzo dobrze na tle frekwencji wypada Poznań - to miasto z drugą najwyższą frekwencją w Polsce. O godz. 17 wyniosła ona 52,88 proc. Więcej ma tylko Warszawa - 54,86 proc.

Spośród województw Wielkopolska zajmuje obecnie 6. pozycję pod względem frekwencji. Na godz. 17 w regionie kształtowała się na poziomie 46,14 proc., czyli minimalnie powyżej ogólnopolskiej średniej. W tym zestawieniu wygrywa województwo mazowieckie, gdzie frekwencja wyniosła na razie 49,59 proc.

Jak wyniki w regionie kształtują się na tle tych z 2015 roku? W Wielkopolsce frekwencja wynosiła wtedy około 38 proc., czyli obecnie region notuje wzrost o 8 proc. Z kolei w Poznaniu było to 46,17 proc., o ponad 6 proc. mniej niż obecnie.

A co mówią poznaniacy, z którymi rozmawiamy przed lokalami wyborczymi? - Nigdy nie opuściłam żadnych wyborów. I tak musiało być też tym razem. Uważam, że jeśli ktoś nie idzie na wybory, to później nie ma prawa narzekać na władzę - tłumaczyła Halina Garstecka, głosująca w lokalu wyborczym na Ławicy.

Z kolei pani Joanna, która na wybory udała się całą rodziną - z dwójką dzieci i psem, wyjaśnia: - Chcemy nauczyć dzieci demokracji od najmłodszych lat. Pokazać, że wybory to nie tylko prawo, ale i obowiązek. Dlatego zawsze chodzimy w komplecie, całą rodziną.

Zobacz, jak oddawali głosy poznaniacy:


Frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu na godzinę 12 wynosiła w skali kraju 18,14 proc - takie informacje podała Państwowa Komisja Wyborcza w czasie konferencji prasowej o godz. 13.30. W niedzielę, 13 października czas na oddanie głosów jest do godz. 21.

Czytaj też: Wybory do Sejmu 2019: Cztery incydenty wyborcze w Wielkopolsce. Do wszystkich doszło w sobotę

Jak na tym tle wypada Poznań i Wielkopolska? W całym regionie frekwencja jest poniżej krajowej średniej i wynosi 16,68 proc. To plasuje Wielkopolskę na 12. miejscu spośród wszystkich 16 województw. Jest to jednak jedna z lepszych frekwencji za zachodzie kraju. Pod kątem uczestnictwa w wyborach do południa - wyższa frekwencja jest w województwach wschodnich i centralnych.

Z kolei w Poznaniu frekwencja na godz. 12 wyniosła 19,35 proc. To oznacza, że głos oddały 78442 osoby uprawnione do głosowania. Spośród 18 miast, w których frekwencję pokazało PKW na konferencji prasowej - Poznań zajmuje 10 miejsce. Z kolei najwyższa frekwencja jest w: Białymstoku - 21,05 proc.; Warszawie - 20,73 proc. oraz Bydgoszczy - 20,63 proc.

Najniższa frekwencja do południa została odnotowana w: Opolu - 15,26 proc.; Gdańsku - 15,39 proc. oraz Zielonej Górze - 15,59 proc.

Dodajmy, że odnotowana frekwencja w Poznaniu i Wielkopolsce i tak jest znacząco wyższa niż w czasie wyborów parlamentarnych w 2015 roku. Wtedy do południa w całym regionie głos oddało 14,74 proc. uprawnionych, a w Poznaniu - 17,74 proc. Z kolei w całym kraju frekwencja do południa wynosiła cztery lata temu 16,47 proc.

Dodatkowo PKW poinformowało, że w okresie ciszy wyborczej doszło do 168 incydentów, z czego do 30 pomiędzy godz. 6 a 10. Zauważalna jest tendencja spadkowa.

Zobacz również:

Jak przy każdych wyborach, tak i tym razem lokal wyborczy w GOK Sokół w Czerwonaku koło Poznania po raz kolejny przybrał nowe oblicze. Co wybory jego pracownicy starają się, by zaskoczyć wyborców dekoracją i wystrojem. Tym razem padł pomysł stworzenia bajkowego zakładu krawieckiego. Zobaczcie, jak wygląda najbardziej niezwykły lokal wyborczy w Polsce ---->

Wybory do Sejmu 2019: Lokal wyborczy w Czerwonaku znów zasko...

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski