Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019: "Dwudziestki" z list wyborczych debatowały w Winiarni pod Czarnym Kotem w Poznaniu

BLD
We wtorek wieczorem w Winiarni pod Czarnym Kotem odbyła się debata kandydatów startujących z ostatnich miejsc na poznańskich listach wyborczych do Sejmu. "Dwudziestki" rozmawiały między innymi o polityce historycznej, zmianach klimatycznych, czy zarobkach nauczycieli.
We wtorek wieczorem w Winiarni pod Czarnym Kotem odbyła się debata kandydatów startujących z ostatnich miejsc na poznańskich listach wyborczych do Sejmu. "Dwudziestki" rozmawiały między innymi o polityce historycznej, zmianach klimatycznych, czy zarobkach nauczycieli. Robert Woźniak
We wtorek wieczorem w Winiarni pod Czarnym Kotem odbyła się debata kandydatów startujących z ostatnich miejsc na poznańskich listach wyborczych do Sejmu. "Dwudziestki" rozmawiały między innymi o polityce historycznej, zmianach klimatycznych, czy zarobkach nauczycieli.

Zaproszenie na wtorkową debatę przyjęli wszyscy poznańscy kandydaci startujący z ostatnich miejsc na swoich listach, jednak w Winiarni pod Czarnym Kotem ostatecznie zabrakło przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości. Koalicję Obywatelską reprezentował Franciszek Sterczewski, SLD Agnieszka Ziółkowska, PSL Paweł Siemiński, a Konfederację Paweł Malicki.

Organizatorem wydarzenia była Sekcja Myśli i Kultury Politycznej SKNH UAM, i to ona przygotowała cztery pytania kierowane do polityków ubiegających się o mandat poselski.

Pierwsze z nich dotyczyło prowadzenia polityki społecznej. Jako pierwszy odpowiadał Paweł Siemiński. - Jesteśmy za utrzymaniem programu 500 plus, ale osobiście mam z nim pewien problem. Jeśli różnym rodzinom dajemy taką samą kwotę wsparcia, bez uwzględniania ich sytuacji ekonomicznej, warto pamiętać, że nie jest to działanie sprawiedliwe społecznie – tłumaczył. Dalej kandydat PSL opowiadał o propozycjach programowych ludowców, w tym o programie "własny kąt", który zakłada wsparcie w wysokości 50 tys. zł dla rodzin chcących zakupić swoje pierwsze mieszkanie.

- Jako lewica stoimy po stronie wysokiej jakości usług publicznych, z których korzystamy wszyscy, niezależnie od poglądów. Nie będzie ich jeśli osoby pracujące w sektorze publicznym, wreszcie nie zaczną dobrze zarabiać – tłumaczyła Agnieszka Ziółkowska. Podkreślała, że trzeba też zadbać o prawa pracownicze. - Jestem osobą, która większość swojego życia przepracowała na śmieciówkach. To gigantyczny problem – mówiła. Przypomniała też o programie lewicy, która zakłada budowę miliona mieszkań pod tani wynajem w przeciągu 10 lat.

Sprawdź się w QUIZIE: To powinieneś wiedzieć przed wyborami! Co wiesz o wyborach do Sejmu i Senatu? Czy znasz poznańskich kandydatów? Sprawdź! [QUIZ]

Kandydat Konfederacji Paweł Malicki zwracał uwagę, że państwo zabiera pracownikom około 60 proc. dochodów w podatkach. - Dlatego opowiadamy się za powszechną ulgą podatkową, czyli za likwidacją podatku dochodowego, za dobrowolnym ZUS-em i paliwem za 3 zł za litr. Oferujemy więc tysiąc złotych więcej dla każdego pracującego Polaka – tłumaczył. Na pytanie skąd wziąć środki na funkcjonowanie instytucji publicznych, odpowiadał, że należy m.in. sprywatyzować kolej oraz Pocztę Polską.

Z kolei Franciszek Sterczewski zauważył, że Polska przez ostatnich 30 lat nie wspierała społeczeństwa w sposób należyty. Zaznaczył, że rządowy program 500 plus jest potrzebny, ale jest realizowany w sposób propagandowy. - W niewystarczający sposób realizuje potrzeby rodzin – stwierdził.

"Czy Polska powinna się zaangażować w walkę o zmianę klimatu? Jeśli tak, to w jaki sposób?" - brzmiało drugie pytanie. Tu wszyscy odpowiedzieli twierdząco. Agnieszka Ziółkowska mówiła o odejściu od węgla i redukcji zużycia paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. - Wiąże się z tym zakaz importu węgla i uniezależnienie się od gazu z zagranicy – mówiła. Wspomniała też o inwestowanie w termomodernizacje budynków, energię wiatrową, czy fotowoltaikę. - Kluczowa jest też ochrona drzew i lasów. Musimy powiększyć ich powierzchnię dodawała.

Czytaj też: Wybory 2019: W Poznaniu odnaleziono skradziony rower minister Jadwigi EmilewiczWybory 2019: W Poznaniu odnaleziono skradziony rower minister Jadwigi Emilewicz

Kandydat Konfederacji mówił przede wszystkim o zakazie importu śmieci do Polski, a Franciszek Sterczewski podkreślał, że odejście od węgla jest konieczne, ale pod pewnymi warunkami. - Musi być zapewniony dostęp prądu dla przemysłu. Należy też zapewnić pracę górnikom – mówił. Na wykorzystanie nowych technologii zwrócił uwagę Paweł Siemiński. - Węgiel jest w naszym kraju bogactwem narodowym, dlatego warto wykorzystać nasz zasób, zgazować go i wyprodukować wodór – mówił.

Organizatorzy pytali również o kierunki reformowania edukacji. - Problemem jest biurokracja, brak wsparcie psychologicznego dla uczniów. Chciałbym, by nauczyciel był znów prestiżowym zawodem i dobrze zarabiał – opowiadał kandydat KO. Jego zdaniem w szkołach powinno się położyć nacisk na naukę pozytywnych postaw obywatelskich, tolerancji czy patriotyzmu lokalnego. Dodał też, że lekcje religii nie powinny być finansowane przez państwo. - Podstawową kwestią jest podniesienie wynagrodzenia nauczycieli, tak by osoby z pasja i doświadczeniem uczyli dzieci. Jednocześnie szkoła powinna być totalnie świecka, i uczyć w dobie postprawd weryfikowania informacji – wyjaśniała kandydatka lewicy.

Narzędzia, które pomogą Ci wybrać

Na kogo głosować?

Ostatnie z pytań dotyczyło polityki historycznej. Tu kandydat KO zaznaczał, że jest ona wykorzystywana propagandowo tu podawał przykład żołnierzy wyklętych, czy powstanie warszawskie. - To narracja pseudohistoryczna. Ale trzeba pamiętać, że nie zrobimy nić bez znajomości naszych korzeni, ale nie musimy mówić tylko o wojnie i martyrologii – mówił. Kandydat PSL stwierdził, że jest zwolennikiem historii w wydaniu klasycznym, bez mitologizacji. - Od samej polityki historycznej, wolałbym, żebyśmy byli ludźmi świadomymi historycznie, w taki sposób, by wyciągać z historii wnioski na przyszłość – odpowiadał.

Uczestnicy debaty pytali kandydatów do Sejmu m.in. o poprawę warunków pracy nauczycieli, rozdział państwa od Kościoła, politykę podatkową.

B

Prezentujemy nazwiska wszystkich kandydatów do Sejmu startujących w okręgu nr 39 obejmującym Poznań i powiat poznański. Tutaj  znajdziesz kompletne listy wyborcze w wyborach parlamentarnych komitetów: Komitet Koalicja Obywatelska PO .N Zieloni, Konfederacja Wolność i Niepodległość, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. Nazwiska kandydatów znajdziesz na kolejnych stronach ---->

Wybory do Sejmu 2019: Kandydaci z Poznania - sprawdź listy w...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski