Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2019: Jak dopisać się do rejestru wyborców? Jak głosować z innego miasta w wyborach do Sejmu 13 października 2019 r.? [9.10.2019]

Fryderyk Kaczmarek
Wideo
od 16 lat
Chcesz wziąć udział 13 października 2019 w wyborach parlamentarnych, ale przebywasz poza miejscem zameldowania? Studiujesz w innym mieście i musisz zostać w nim na weekend i chcesz głosować w wyborach do Sejmu i Senatu? Kodeks wyborczy daje taką możliwość. Należy dopisać się do rejestru wyborców w mieście, w którym aktualnie przebywasz. Co zrobić, by dopisać się do listy wyborców i głosować z innego miasta? Zobacz krok po kroku, jak to zrobić, by oddać głos w wyborach z innego miasta. Jak dopisać się do rejestru wyborczego?

By zostać dopisanym do rejestru w pobliskim okręgu wyborczym, w którym obecnie przebywamy, trzeba zacząć od wypełnienia pisemnego wniosku i złożenia go w najbliższym urzędzie gminy.

W tym celu potrzebne nam będą dane takie jak nazwisko, imię, imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wnioskodawcy oraz adres zameldowania na pobyt stały lub adres ostatniego zameldowania na pobyt stały w Polsce

Jak dopisać się do listy wyborców: zobacz, co należy uwzględnić we wniosku?

Do wniosku dołącza się:

  • kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy.
  • pisemną deklarację, w której wnioskodawca podaje swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Quiz preferencji wyborczych

Rejestr wyborców: 3 dni na decyzję

Kiedy już złożymy wymaganą dokumentacje w najbliższym urzędzie miasta lub gminy, decyzję o akceptacji lub odrzuceniu wniosku podejmuje w wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Czas oczekiwania na taką decyzje to 3 dni robocze od daty złożenia wniosku. Nie istnieje przy tym końcowa data, do której można takie prośby składać. Teoretycznie można to zrobić nawet ostatniego dnia przed wyborami. Należy jednak przy tym uwzględnić okres oczekiwania.

Dowiedz się więcej

Jak głosować z innego miasta, gdy wniosek zostanie odrzucony

W przypadku, kiedy spotka nas odmowa wpisu do rejestru wyborców, możemy złożyć odwołanie w sądzie rejonowym. Taki dokument należy złożyć najpóźniej 3 dni od dnia otrzymania odmowy. Procedurę tę wykonujemy za pośrednictwem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ten przekazuje odwołanie sądowi lub sam zmienia swoją decyzje jeśli uzna to za zasadne. Sąd na swoją decyzje ma czas do 3 dni od złożenia mu wniosku.

Prezentujemy nazwiska wszystkich kandydatów do Sejmu startujących w okręgu nr 39 obejmującym Poznań i powiat poznański. Tutaj  znajdziesz kompletne listy wyborcze w wyborach parlamentarnych komitetów: Komitet Koalicja Obywatelska PO .N Zieloni, Konfederacja Wolność i Niepodległość, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. Nazwiska kandydatów znajdziesz na kolejnych stronach ---->

Wybory do Sejmu 2019: Kandydaci z Poznania - sprawdź listy w...

Dowiedz się więcej

Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?

  1. 90.88%
  2. 5.23%
  3. 3.89%

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski