Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019: Jak i gdzie głosować? Kalendarz wyborczy - kiedy poznamy nazwiska kandydatów do Sejmu i Senatu?

Igor Chudziński
13 października 2019 w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Sprawdź terminy dotyczące rejestracji komitetów wyborczych. Zobacz, kiedy poznamy listy kandydatów oraz kiedy może oficjalnie rozpocząć się kampania wyborcza do Sejmu i Senatu w 2019 roku. Sprawdź najważniejsze terminy dotyczące m. in. niepełnosprawnych, czy głosowania przez pełnomocnika w wyborach parlamentarnych, a także od kiedy obowiązuje cisza wyborcza.
13 października 2019 w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Sprawdź terminy dotyczące rejestracji komitetów wyborczych. Zobacz, kiedy poznamy listy kandydatów oraz kiedy może oficjalnie rozpocząć się kampania wyborcza do Sejmu i Senatu w 2019 roku. Sprawdź najważniejsze terminy dotyczące m. in. niepełnosprawnych, czy głosowania przez pełnomocnika w wyborach parlamentarnych, a także od kiedy obowiązuje cisza wyborcza. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
13 października 2019 w Polsce odbędą się wybory parlamentarne, czyli wybory do Sejmu i Senatu. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Do tego czasu komitety wyborcze, kandydaci, jak również wyborcy muszą dopełnić szereg formalności. Publikujemy kalendarz wyborczy z najważniejszymi datami. Sprawdź, kiedy poznamy listy wyborcze, jak dopisać się do spisu wyborczego, jak głosować przez pełnomocnika, a także poznaj wszystkie zasady dotyczące ciszy wyborczej oraz kampanii wyborczej w wyborach do Sejmu i Senatu w 2019 roku.

26 sierpnia minął termin, jaki partie polityczne miały na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o tym, że utworzyły komitet wyborczy (koalicyjny komitet wyborczy lub komitet wyborczy wyborców).

Wybory: Ile komitetów wyborczych?

Jak informuje PKW - łącznie do PKW wpłynęły 94 zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. W efekcie ich rozpatrzenia Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w sumie 88 komitetów wyborczych.

57 spośród 88 zarejestrowanych komitetów wyborczych to komitety wyborcze wyborców, 30 – komitety wyborcze partii politycznych, a 1- koalicyjny komitet wyborczy.

Sprawdź też:

Do 29 sierpnia komisarze mają czas na dokonywanie zmian w podziale na obwody głosowania i zmian siedzib obwodowych komisji wyborczych

Zobacz też: Wybory parlamentarne 2019: PiS przedstawia "jedynki" wielkopolskich list na konferencji prasowej i rusza zbierać podpisy

Wybory parlamentarne: kiedy listy kandydatów?

Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów w celu zarejestrowania upływa 3 września o północy. To wtedy poznamy pełne listy kandydatów wszystkich komitetów.

13 września natomiast poznamy informacje o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także możliwości głosowania korespondencyjnego przez niepełnosprawnych i głosowania przez pełnomocnika.

Tego samego dnia upłynie również termin zgłaszania kandydatów do składów obwodowych komisji wyborczych. 13 września to również dzień w którym po uprzednim losowaniu poznamy numery list wyborczych. 23 września komisarze wyborczy powołają obwodowe komisje wyborcze, a gminy sporządzą spisy wyborców.

Dni od 22 do 30 września są ważne dla służb mundurowych i wojska, ponieważ wtedy żołnierze pełniący zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniący służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywających ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, a także ratownicy odbywający zasadniczą służbę wojskową w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania oraz policjanci z jednostek skoszarowanych, funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej mogą składać wnioski o dopisanie do wybranego przez nich spisu wyborców sporządzanego dla miejscowości, w której odbywają służbę.

Wybory 2019: Ważny termin dla niepełnosprawnych

30 września upływa też termin zgłaszania komisarzowi wyborczemu przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille'a.

Kampania wyborcza przed wyborami do Sejmu i Senatu 2019?

28 września rusza prawdziwa kampania wyborcza w wymiarze marketingowym.

Od tego dnia komitety wyborcze mogą nieodpłatnie rozpowszechniać audycje wyborcze w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych. Potrwa to do północy 11 października.

Zobacz też: Wybory parlamentarne 2019. Kandydat PiS do Senatu Jarosław Pucek: "Prezydent Andrzej Duda złamał Konstytucję"

3 października okręgowe komisje wyborcze podadzą informację o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów i kandydatach na senatorów.

Sprawdź też:

Do 4 października wyborcy mają czas na składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.

Do 8 października natomiast wyborcy, którzy chcą głosować poza miejscem zamieszkania, muszą złożyć wnioski o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Wnioski takie należy składać w urzędach gmin.

Dwa dni później (10 października) upływa czas, jaki mają wyborcy przebywający za granicą na wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych poza granicami naszego kraju.

Cisza wyborcza

11 października o północy kończy się kampania wyborcza i rozpoczyna cisza wyborcza, która jeśli nie zostanie przedłużona przez PKW potrwa do godziny 21.00 13 października.

Wybory zostaną przeprowadzone 13 października w godzinach od 7.00 do 21.00.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski