MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020: Jak dopisać się do spisu wyborców? 7 lipca to ostatni dzień. Jeśli ktoś nie zdąży, może pobrać zaświadczenie

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Czas na złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców upływa we wtorek, 7 lipca. Do piątku nadal będzie jednak można jeszcze pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania.
Czas na złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców upływa we wtorek, 7 lipca. Do piątku nadal będzie jednak można jeszcze pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Waldemar Wylegalski
We wtorek, 7 lipca upływa termin na złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców przed drugą turą wyborów prezydenckich, która odbędzie się w niedzielę, 12 lipca. Zainteresowanie taką możliwością w Poznaniu jest bardzo duże - większe niż przy okazji poprzednich wyborów. Do poniedziałku wniosek o dopisanie do spisu złożyło już 9 tys. osób. A do tej liczby doliczyć należy jeszcze osoby dodane przed pierwszą turą, czyli kolejne 28 tys. Jeśli ktoś nie zdąży się dopisać, może pobrać zaświadczenie.

Jeśli w wyborach chcemy zagłosować w innym miejscu niż do tej pory, mamy trzy możliwości: dopisać się do rejestru wyborców (zmieniamy na stałe miejsce głosowania, np. w przypadku przeprowadzki), dopisać się do spisu wyborców (działa tylko przy okazji najbliższych wyborów), albo pobrać jednorazowe zaświadczenie o prawie do głosowania, z którym można oddać głos w każdej komisji wyborczej.

Czytaj więcej: Wybory prezydenckie 2020: Druga tura. Do kiedy można dopisać się do spisu wyborców i pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Sprawdź też:

Nie inaczej jest w przypadku drugiej tury wyborów prezydenckich, która odbędzie się w niedzielę, 12 lipca. Termin na dopisanie do spisu wyborców upływa we wtorek, 7 lipca, ponieważ na wydanie decyzji urzędnicy muszą mieć czas do piątku.

Jak wyglądała sytuacja w poznańskich urzędach?

- Obecnie obłożenie przy okienkach wynosi 100 proc. W placówce przy ul. Małachowskiego uruchomiliśmy dodatkowe stanowiska. Przypominamy też, że wniosek o dopisanie do spisu najszybciej i najwygodniej można złożyć elektronicznie - przez platformę ePUAP

- informuje Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego UMP.

Tłumaczy, że do poniedziałku urzędnicy otrzymali już około 9 tys. nowych wniosków o dopisanie do spisu. Do tej liczby doliczyć należy jeszcze 28 tys. osób, które uczyniły to przed pierwszą turą wyborów. Przypominamy - jeśli wtedy ktoś postanowił się dopisać do spisu wyborców, to znajduje się w nim także przy okazji II tury wyborów prezydenckich.

Co jeśli ktoś nie zdąży złożyć wniosku o dopisanie? Wtedy może praktycznie "od ręki" pobrać od urzędników zaświadczenie o prawie do głosowania. Można to zrobić w trzech miejscach:

  • siedzibie Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. W PCŚ można złożyć wniosek bezpośrednio w okienku. W tej lokalizacji nie trzeba się umawiać na wizytę, wyborca otrzyma zaświadczenie od ręki;
  • urzędzie miasta przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione;
  • urzędzie miasta przy ul. Libelta 16/20. Tu obowiązują takie same zasady, jak w urzędzie na Wildzie - obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione.

Aby otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania, należy zabrać ze sobą do urzędu wniosek o wydanie zaświadczenia i dowód osobisty lub paszport.

Sprawdź: Wybory prezydenckie 2020. Seniorzy, kobiety w ciąży i rodzice z dziećmi będą mieli pierwszeństwo w lokalach wyborczych

W PCŚ przy ul. Małachowskiego w najbliższych dniach wydłużone zostały godziny pracy urzędników. Zaświadczenie będzie można pobrać do godz. 18.

- W ostatnich dniach wydajemy od tysiąca do 1,2 tys. zaświadczeń dziennie. Zainteresowanie jest większe niż przed pierwszą turą wyborów - tłumaczy dyrektor Kasprzak.

Sprawdź też:

Jeśli ktoś pobierał już zaświadczenie o prawie do głosowania przed pierwszą turą - otrzymał wtedy dwa dokumenty - po jednym na każdą turę wyborów.

Regularnie pojawiają się jednak głosy osób, które zamiast pobrać zaświadczenie - przed pierwszą turą dopisały się do spisu wyborców np. w miejscu, gdzie spędzały wakacje. Ci wyborcy powinni w niedzielę oddać głos w tym samym miejscu, gdzie uczynili to za pierwszym razem. To może rodzić ogromne komplikacje, ale dopisania do spisu nie da się "cofnąć".

Jedynym wyjściem jest w tej sytuacji pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania, ale znów - nawet jeśli wniosek o to złożymy elektronicznie, to odebrać trzeba je będzie osobiście lub przez pełnomocnika. A to ponownie może oznaczać podróż do miejscowości czy gminy, do której spisu wyborca dopisał się przed pierwszą turą.

Zobacz też:

Debata prezydencka w Końskich i w Lesznie okiem internautów. Memy po debatach - Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski razem, a jednak osobno.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Debata prezydencka. Kto wygrał? MEMY w internecie. Andrzej D...

Para prezydencka z Anną i Bronisławem Komorowskimi w Sejmie po zakończeniu obrad Zgromadzenia Narodowego (6 sierpnia 2015)Licencja CC BY-SA 3.0 pl

Andrzeja Duda i jego obietnice wyborcze z 2015 roku, czyli p...

Sprawdź też:

Zobacz rozmowę z profesorem Szymonem Ossowskim z UAM o I turze wyborów:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski