Wybory prezydenckie: Szykuje się jeszcze wyższa frekwencja niż w pierwszej turze! Już teraz zagłosowało ponad 50 proc. Wielkopolan!

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Wiele wskazuje na to, że frekwencja wyborcza podczas drugiej tury wyborów prezydenckich będzie jeszcze wyższa niż w pierwszej turze wyborów. Do godziny 17 w niedzielę w Wielkopolsce zagłosowało 52,14 proc. wyborców. W pierwszej turze do godziny 17 swój głos oddało 48,06 proc. wyborców.

Niedzielna, druga tura wyborów prezydenckich cieszy się bardzo wysokim zainteresowaniem Polaków i Wielkopolan. Chociaż dokładne dane dotyczące frekwencji będą znane dopiero w poniedziałek, to można już stwierdzić, że frekwencja będzie po raz kolejny bardzo wysoka.

Pierwsze informacje dotyczące frekwencji wyborczej zostały podane przez Państwową Komisję Wyborczą na godzinę 12 w niedzielę. Wtedy to frekwencja w skali Polski wynosiła 24,73 proc., co jest wynikiem lepszym niż w pierwszej turze, gdy do południa zagłosowało 24,08 proc. wyborców.

W Wielkopolsce frekwencja do południa wyniosła 23,36 proc. Chociaż nasz region poprawił się w porównaniu do pierwszej tury (wtedy frekwencja na godz. 12 wynosiła 23,06 proc.), to i tak pod względem frekwencji znajdował się na trzecim miejscu od końca w skali kraju.

Najlepiej, do południa, biorąc pod uwagę wszystkie powiaty i miata na prawach powiatu, głosowali mieszkańcy Poznania. Frekwencja wyniosła tam 26,55 proc., co i tak było wynikiem gorszym w porównaniu do pierwszej tury (wtedy 26,93 proc.). Prawie identyczną frekwencję do południa odnotowano w Koninie (26,53 proc.) i Kaliszu (26,51 proc.).

Z kolei najwyższą frekwencję spośród wielkopolskich gmin zanotowano w Suchym Lesie, gdzie do południa zagłosowało 30,75 proc. wyborców. - To była jedyna gmina z frekwencją powyżej 30 proc. w naszym okręgu - mówił nam sędzia Krzysztof Józefowicz, komisarz wyborczy na terenie Poznania oraz okolicznych powiatów. Przypomnijmy, że to właśnie w tej gminie podczas pierwszej tury odnotowano największą frekwencję, która finalnie wyniosła 79,69 proc.

Sprawdź też:

Natomiast najmniejszą frekwencję do godziny 12 odnotowano w powiatach:gostyńskim (18,64 proc.), rawickim (19,94 proc.) i złotowskim (20,48 proc.)

Kiedy w niedzielę przed godziną 12 pojawiliśmy się w lokalu wyborczym w Politechnice Poznańskiej, nie było takich tłumów jak dwa tygodnie wcześniej o podobnej porze. Wtedy wiele osób stało w kilkudziesięciometrowej kolejce, która ciągnęła się daleko poza wejście do lokalu. Teraz, choć kolejka również wychodziła z budynku, była zdecydowanie krótsza niż dwa tygodnie temu.

- Przyszłam zagłosować, bo uważam, że tak trzeba. Głosowałam w pierwszej turze i nie wyobrażałam sobie, żebym teraz też tego nie zrobiła - mówiła nam pani Anna.

W podobnym tonie wypowiadali się także inni głosujący. - Mój kandydat nie wszedł do drugiej tury wyborów, ale to nie zmienia faktu, że przyszedłem zagłosować na innego. Chociaż nie jestem z niego w pełni zadowolony, to uważam, że spośród tych dwóch kandydatów, będzie on lepszym wyborem - mówił pan Damian.

Kolejne informacje na temat frekwencji zostały podane przez PKW na godzinę 17. Wtedy to frekwencja w skali kraju wyniosła 52,1 proc., podczas gdy w pierwszej turze o tej porze wynosiła 47,89 proc.

W przypadku Wielkopolski, do godziny 17 zagłosowało 52,14 proc. uprawnionych (w pierwszej turze było to 48,06 proc.), co plasowało nasze województwo na szóstym miejscu w kraju.

Niespodziewanie najwięcej, bo 63,93 proc. wyborców w naszym województwie poszło do urn w Obrzycku (w pierwszej turze do godziny 17 zagłosowało tam zaledwie 49,49 proc. mieszkańców). Biorąc jednak pod uwagę powiaty i miasta na prawach powiatu, to najlepszy po południu miał powiat poznański (57,27 proc.), a dalej miasto Leszno (55,92 proc.) i Poznań (55,8 proc., podczas gdy w pierwszej turze o tej porze było 53,21 proc.).

Z kolei najmniejszą frekwencję do godziny 17 odnotowano w powiatach:gostyńskim (46 proc.), złotowskim (46,05 proc.) oraz rawickim (46,59 proc.).

W pierwszej turze zagłosowało ostatecznie 64,51 proc. wyborców, zaś w Wielkopolsce frekwencja wyniosła 65,49 proc., co uplasowało nasze województwo na piątym miejscu w kraju.

Najwięcej osób w Wielkopolsce, bo 73,34 proc., zagłosowało w powiecie poznańskim. Na drugim miejscu (spośród powiatów i miast na prawach powiatu) znalazł się Poznań z frekwencją 72,85 proc., zaś na trzecim Leszno, gdzie głosowało 67,21 proc. wyborców.

Najwyższa frekwencja w historii Polski w drugiej turze wyborów prezydenckich została odnotowana w 1995 roku, kiedy to zagłosowało aż 68,23 proc.

Sprawdź też:

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie