MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenta Poznania 2018: Adam Szłapka kandydatem Nowoczesnej na prezydenta miasta?

Norbert Kowalski
Adam Szłapka może być kandydatem Nowoczesnej na prezydenta Poznania
Adam Szłapka może być kandydatem Nowoczesnej na prezydenta Poznania Łukasz Gdak
Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej, ma największe szanse na start w wyborach prezydenckich w Poznaniu z list Nowoczesnej. Chociaż w partii mówi się o różnych nazwiskach, w tej chwili najbardziej prawdopodobny wydaje się start Szłapki. On sam przyznaje, że jest namawiany przez wiele osób, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjął.

– Bardzo wiele osób namawia mnie do startu w wyborach. Na razie nie podjąłem decyzji, ale nie wykluczam startu. Nowoczesna rozważa różne możliwości – komentuje Adam Szłapka.

W ostatnich tygodniach w Nowoczesnej rozważane były różne kandydatury w wyborach prezydenckich. Mówiło się m.in. o posłance Joannie Schmidt, czy nowej przewodniczącej wielkopolskich struktur Nowoczesnej Katarzynie Kierzek-Koperskiej. Nazwisko samego Szłapki pojawiało się zdecydowanie rzadziej.

– To wynikało głównie z tego, że cele Adama sięgały raczej Warszawy – słyszymy od jednego z polityków Nowoczesnej.

Postrzeganie Adama Szłapki miało się jednak zmienić z uwagi na jego rozpoznawalność i pozytywny wizerunek wśród poznaniaków. Katarzyna Kierzek-Koperska, mimo że została przewodniczącą Nowoczesnej już kilka miesięcy temu, jeszcze nie jest zbyt rozpoznawalna wśród mieszkańców Poznania. Z kolei na wizerunek Joanny Schmidt negatywnie wpłynęła wyprawa do Portugalii z Ryszardem Petru w trakcie kryzysu sejmowej.

Natomiast dobrze rozpoznawalny i pozytywnie kojarzony ma być za to Adam Szłapka, który w ostatnich miesiącach jest też jednym z najaktywniejszych posłów Nowoczesnej w Sejmie. Często udziela się też na portalach społecznościowych takich jak Facebook, czy Twitter.

– Adam zawsze był poważnie brany pod uwagę w kontekście stanowisk w Nowoczesnej. Mimo młodego wieku ma już duże doświadczenie polityczne i jest osobą godną uznania dla rozwoju Nowoczesnej. Gdyby zdecydował się startować, to byłaby właściwa kandydatura – opowiada nam jeden z przedstawicieli partii.
Z kolei Paulina Henning-Kloska, posłanka Nowoczesnej, dodaje: – Adam byłby bardzo dobrym kandydatem i świetnym prezydentem Poznania. Uważam, że za jego prezydentury Poznań ruszyłby „z kopyta” i zacząłby się szybko rozwijać. To osoba bardzo merytoryczna i wierzę, że poznaniacy byliby gotowi na takie rozwiązanie.

Adam Szłapka już w 2015 roku został wybrany sekretarzem generalnym Nowoczesnej. Jesienią tego samego roku dostał się do Sejmu z okręgu kaliskiego. To pierwsza kadencja w Sejmie 34-letniego polityka z Kościana, który ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. On sam nie ukrywa, że z Poznaniem jest mocno związany i to właśnie to miasto go ukształtowało.

– Chciałbym, żeby Poznań znowu był miastem, które szybko się rozwija i wykorzystuje potencjał mieszkańców. Jeszcze kilkanaście lat temu Poznań był liderem, jeśli chodzi o rozwój polskich miast. A dziś już nie jesteśmy stawiani w pierwszym szeregu. Chciałbym, żeby to się zmieniło. Być może potrzebna jest też zmiana pokoleniowa – mówi Adam Szłapka i dodaje: – Na ulicach spotykam się z pozytywnym odbiorem mojej aktywności poselskiej. To mnie motywuje do pracy.

Przypomnijmy, że wybory samorządowe odbędą się jesienią tego roku. Do tej pory nie wiadomo jednak, czy Platforma oraz Nowoczesna wystawią wspólnych kandydatów. Chociaż o takiej możliwości długo mówił Grzegorz Schetyna oraz były lider Nowoczesnej Ryszard Petru, z większym dystansem do tej propozycji początkowo podchodziła nowa szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Od polityków partii słyszymy jednak, że rozmowy z Platformą wciąż trwają i ostatecznie nie można jeszcze wykluczyć, że dojdzie do wspólnych list opozycji. Z drugiej strony przedstawiciele Nowoczesnej najczęściej mówią jednak o tym, że do końca marca przedstawią swojego kandydata na prezydenta Poznania.

Do tej pory żadna z partii nie zaprezentowała oficjalnie swojego kandydata na prezydenta Poznania. O ile w przypadku PO śmiało można stwierdzić, że wystartuje obecny prezydent Jacek Jaśkowiak, o tyle w innych partiach wciąż trwają dyskusje. Wielką niewiadomą pozostaje kandydat PiS. Chociaż poznańskie struktury partii rekomendowały już na oficjalnego kandydata Tadeusza Zyska, z walki o start w wyborach nie rezygnuje poseł Bartłomiej Wróblewski. Nadal nie wiadomo za to, czy swojego kandydata wystawią partie lewicowe. Startu w wyborach nie potwierdza na razie także mecenas Jarosław Pucek, były prezes ZKZL za prezydentury Ryszarda Grobelnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski