MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2014: Ostatni dzień zgłoszeń do głosowania korespondencyjnego

PEJ
Poniedziałek 27 października to ostatni dzień dla osób niepełnosprawnych na złożenie wniosku o głosowanie korespondencyjne.
Poniedziałek 27 października to ostatni dzień dla osób niepełnosprawnych na złożenie wniosku o głosowanie korespondencyjne. Archiwum
Poniedziałek 27 października to ostatni dzień na złożenie przez osoby niepełnosprawne wniosku o głosowanie korespondencyjne.

Wniosek o głosowanie korespondencyjne należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy. I wcale nie trzeba pojawiać się tam osobiście. Wniosek można wysłać pocztą, e-mailem lub telefaksem. Pomocniczy wzór wniosku znajduje się w internecie, pod adresem: glosujkorespondencyjnie.pl.

Zgłoszenie do głosowania korespondencyjnego powinno zawierać:

  • adres stałego zamieszkania, na który poczta ma dostarczyć pakiet wyborczy
  • nazwisko, imię wnioskującego, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL
  • oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców w danej gminie
  • oznaczenie wyborów
  • kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności
  • jeśli jest taka potrzeba - żądanie załączenia do pakietu wyborczego nakładki w alfabecie Braille'a.

Do domu wyborcy, nie później niż siedem dni przed wyborami, przyjdzie listonosz i wręczy pakiet wyborczy. Później odbierze kopertę i prześle do odpowiedniej komisji wyborczej.

Głosowanie korespondencyjne to jednak nie jedyne wyborcze ułatwienie. Do piątku 7 listopada można jeszcze złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika. Prawo do tego mają osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy mający orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów oraz osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Trzeba też jednak pamiętać, że prawa do głosowania przez pełnomocnika nie mają wyborcy przebywający m.in. w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, a także wyborcy głosujący korespondencyjnie.

Wniosek o przygotowanie aktu pełnomocnictwa należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Można też wysłać go pocztą. Trzeba do niego dołączyć pisemną zgodę osoby, która ma być pełnomocnikiem, kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, jeżeli wyborca w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski