Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: Kandydaci lewicy do Rady Miasta Poznania już znani. Udało się osiągnąć porozumienie

Bogna Kisiel
Tomasz Lewandowski kandyduje nie tylko na prezydenta, ale także na radnego, ale co ciekawe, nie jest "jedynką" na liście.
Tomasz Lewandowski kandyduje nie tylko na prezydenta, ale także na radnego, ale co ciekawe, nie jest "jedynką" na liście. Grzegorz Okoński
Katarzyna Kretkowska, Halina Owsianna, Beata Urbańska, Henryk Kania, Antoni Szczuciński oraz Anna Wachowska-Kucharska – to „jedynki” na listach lewicy do poznańskiej Rady Miasta.

Wszyscy kandydaci z "jedynek" poza A. Kucharską-Wachowską zasiadają obecnie w Radzie Miasta. Kandydatów, którzy będą ubiegać się o mandat radnego z pierwszego miejsca, zaprezentowano we wtorek na konwencji lewicy w pawilonie Nowej Gazowni.

Niektórych zaskoczy „jedynka” w okręgu IV. Wszyscy spodziewali się, że będzie nią Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. Jego drugie miejsce na liście za Kanią z SLD to efekt kompromisu środowisk lewicowych.

– Poznań jest jedynym miastem, w którym udało się lewicy, mimo napięć i różnic, porozumieć, stworzyć jeden blok, jeden program i pod jednym szyldem iść do wyborów – mówi Urbańska. I podkreśla: – To zasługa Tomka Lewandowskiego, jego spokoju i determinacji.

Lewandowski, który ubiega się o fotel prezydenta Poznania, oficjalnie ogłosił we wtorek powstanie Komitetu Wyborczego Wyborców Lewica i przedstawił jego program. Wśród priorytetów wymienił m.in.: podwyżki dla pracowników miejskich instytucji, dbałość o środowisko (więcej zieleni, walka ze smogiem), budowę systemu opieki nad osobami zależnymi, seniorami, niepełnosprawnymi (więcej miejsc w DPS-ach, profesjonalny oddział geriatryczny), Kartę Wartości Miejskich (Dodatkowe punkty przy udzielaniu zamówień publicznych dla lokalnych firm, które ją będą stosować), dostępne cenowo mieszkania.

– Stworzyliśmy już system mieszkaniowy. Przygotowaliśmy szeroki front inwestycyjny, które na dobre ruszył w tym roku. W następnej kadencji postawimy nacisk na remonty mieszkań i kamienic miejskich – zapowiada Lewandowski.

Dodał też, że nie godzi się, aby to poznaniacy brali na swoje barki finansowanie wyższych kosztów usług komunalnych (śmieci, wody, ścieków, szkół). Jego zdaniem, ościenne gminy powinny w tym proporcjonalnie do generowanych przez swoich mieszkańców kosztów partycypować.

W środę lewica chce zarejestrować swoje listy. „Głos” dotarł do nich. We wtorek jeszcze trzy osoby wahały się, nie podjęły decyzji o starcie w wyborach (brak nazwisk w okręgach IV oraz VI).

Kandydaci Lewicy do Rady Miasta Poznania 2018:

Okręg I (Wilda, Łazarz, Jeżyce)
1. Katarzyna Kretkowska
2. Maciej Szlinder
3. Maria Łazarz
4. Wojciech Rohde
5. Dawid Majewski
6. Katarzyna Ueberhan

Okręg II (Sołacz, Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Wschód, Wolę, Stare Winogrady, Winiary)
1. Halina Owsianna
2. Michał Kucharski
3. Hanna Zagulska
4. Piotr Moszczeński
5. Anna Szymańska
6. Michał Stankiewicz
7. Dariusz Olejniczak
Okręg III (Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Stare Miasto, Główna, Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Chartowo, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria; Warszawskie-Pomet-Maltańskie)
1. Beata Urbańska
2. Amadeusz Smirnow
3. Tomasz Dworek
4. Marzena Cieloszyk
5. Magdalena Szumińska
6. Zbysław Jankowski
7. Adam Suwart
8. Patryk Pluciński

Okręg IV (Świerczewo, Głuszyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Rataje, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Żegrze, Zielony Dębiec)
1. Henryk Kania
2. Tomasz Lewandowski
3. Łukasz Garczewski
4. Ewa Andrzejewska
5. Dawid Abramowicz
6. Ewa Parzych
7.
8. Ryszard Zaczyński

Okręg V (Stary Grunwald, Ogrody, Fabianowo-Kotowo, Górczyn, Grunwald Południe, Grunwald Północ, Ławica, Kwiatowe, Junikowo)
1. Antoni Szczuciński
2. Agnieszka Ziółkowska
3. Paweł Filipiak
4. Grażyna Arasimowicz-Banaszak
5. Filip Leszczyński
6. Teresa Piasna
7. Sebastian Mazurek
8. Michał Kosicki

Okręg VI (Naramowice, Umultowo, os. Sobieskiego i Marysieńki, Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Piątkowo, Podolany, Strzeszyn, Morasko-Radojewo)
1. Anna Wachowska-Kucharska
2. Bożena Stradowska-Adamska
3. Przemysław Czechanowski
4. Elżbieta Skrzypczyńska
5. Wojciech Wesołowski
6.
7.
8. Patryk Marciniak.

– Na naszych listach połączyliśmy różne środowiska, są na nich ludzie w różnym wieku, wielu społeczników, działaczy rad osiedlowych, którzy są blisko mieszkańców, pracują dla nich – dodaje Owsianna.

Z kolei Urbańska zaznacza: – Lista w moim okręgu nie jest partyjna, ma charakter mocno lokalny, społeczny.

**[Bądź na bieżąco z polityką!

Dołącz do naszej grupy na facebooku:](https://www.facebook.com/groups/422181171552100/ "Bądź na bieżąco z polityką!<br>Dołącz do naszej grupy na facebooku:")**

POLECAMY:

Najgorsze mieszkania do wynajęcia

Najlepsze burgery w Poznaniu [TOP10]

Najbardziej wkurzający pasażerowie, jakich spotkasz w pociągu

Najpiękniejsze Rolniczki w Polsce

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Skąd się wzięły nazwy tych miejsc w Poznaniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski