Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: Lewica chce programu pomocy dla osób LGBT+. Poznański hostel pomagałby w przypadku bezdomności

MW
W czasie czwartkowej konferencji prasowej kandydaci koalicji Lewica na radnych przedstawili swoje plany pomocy osobom LGBT+.
W czasie czwartkowej konferencji prasowej kandydaci koalicji Lewica na radnych przedstawili swoje plany pomocy osobom LGBT+. MW
Kandydaci Lewicy w najbliższych wyborach samorządowych chcieliby stworzenia programu pomocy dla osób LGBT+ w trudnej sytuacji. Zamierzają wykorzystać gotowe już instytucje i usprawnić ich działanie. W poznańskim Hostelu Interwencji Kryzysowej fachową pomoc miałyby znaleźć np. osoby, które zostały wyrzucone z domu po ujawnieniu swojej orientacji.

Przedstawiciele koalicji Lewica zaznaczyli, że ich rozwiązania bazują na instytucjach, które już dziś powinny pomagać osobom ze środowiska LGBT, ale z różnych powodów nie są na to gotowe.

O innych pomysłach Lewicy przeczytasz tutaj: Wybory samorządowe 2018: Prawo do Miasta i Lewica obiecują w swoich programach wyborczych nowe trasy tramwajowe i zmiany nad Maltą

– Chcemy, żeby w politykę samorządową była wpisana pomoc osobom homoseksualnym, biseksualny, transseksualnym. Żeby wiedziały one, że wszędzie mogą otrzymać pomoc – tłumaczył Piotr Moszczeński, kandydat koalicji Lewica do Rady Miasta Poznania.

Przedstawiony został także program, który miałby pomagać osobom LGBT+. Podstawowe instytucje już w Poznaniu istnieją – chodzi m. in. o Centrum Interwencji Kryzysowej czy prowadzony przy nim hostel. Działacze lewicy chcieliby, żeby pracujące w nim osoby były gotowe i potrafiły pomoc osobom, które np. straciły dom z powodu ujawnienia swojej orientacji. Chodzi głównie o osoby poniżej 24. roku życia.

Czytaj też: Wybuch na Dębcu w Poznaniu: Jest decyzja sądu. Tomasz J. pozostanie w areszcie do końca roku. "Mógłby dążyć do dokończenia tego, co zaczął"

- To problem, którego do tej pory nie rozwiązano. Chodzi o osoby LGBT+, które są w trudnej sytuacji po okresie "coming outu". Często zostają wyrzucone z domu i nie mają dachu nad głową. Trudno im znaleźć dla siebie miejsce. Są w trudnym położeniu, do którego często dochodzą kolejne czynniki. Np. przemoc w rodzinie - wyjaśniał Moszczeński. I dodał, że światowe statystyki wskazują, że wśród bezdomnych młodych ludzi, około 20 procent stanowią osoby LGBT.

Kandydaci lewicy chcą też przeciwdziałać wykluczeniom i homofobii w szkołach. Chcieliby, żeby ich wszystkie plany działały w całej Wielkopolsce.

Jednym z pomysłów jest np. rozwiązanie funkcjonujące we Francji. To "sieć" niewielkich hosteli (przygotowanych na choćby trzy osoby) funkcjonująca w przyszłości we wszystkich większych miastach Wielkopolski.

- Zarówno w Kaliszu, Gnieźnie, Koninie są osoby LGBT+. I one potrzebują dla siebie takiego miejsca - podsumował Moszczeński.

Sprawdź: Wybory na prezydenta Poznania 2018. Zobacz do kogo ci najbliżej! [QUIZ]

POLECAMY:

Test gwary poznańskiej

Czy nadajesz się na prezydenta Poznania?

Stary Poznań na zdjęciach!

Najgłupsze odpowiedzi z teleturniejów

Wszystko o Lechu Poznań

Piękne hostessy z targów w Poznaniu

Zobacz też: Twój głos się liczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski