Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: Obcokrajowcy z Poznania mogą wybierać władze miasta. Na razie w rejestrze jest ich niewielu

MW
Możliwość wypływania na losy Poznania - tak argumentowano możliwość zarejestrowania się w rejestrze wyborców osób, które nie są zameldowane w stolicy Wielkopolski, ale chciałby oddać tu swój głos w wyborach samorządowych. Na razie wpisało się... 359 osób, w tym ośmiu obcokrajowców.
Możliwość wypływania na losy Poznania - tak argumentowano możliwość zarejestrowania się w rejestrze wyborców osób, które nie są zameldowane w stolicy Wielkopolski, ale chciałby oddać tu swój głos w wyborach samorządowych. Na razie wpisało się... 359 osób, w tym ośmiu obcokrajowców. Piotr Smoliński
Możliwość wypływania na losy Poznania - tak argumentowano możliwość zarejestrowania się w rejestrze wyborców osób, które nie są zameldowane w stolicy Wielkopolski, ale chciałby oddać tu swój głos w wyborach samorządowych. Na razie wpisało się... 359 osób, w tym obcokrajowcy.

Poznań miał też być otwarty na obcokrajowców, którzy w nim mieszkają i chcą decydować o tym, kto będzie rządził miastem.

Czytaj też: Wybory samorządowe 2018: Osoby mieszkające w Poznaniu bez zameldowania mogą głosować. Dotyczy to także obcokrajowców

- Tutaj mieszkają, pracują, robią zakupy, posyłają swoje dzieci do poznańskich szkół i wiążą swoją przyszłość z naszym miastem. Są jego pełnoprawnymi mieszkańcami i tak jak inne grupy osób współtworzą to miasto. Zatem wybory samorządowe dotyczą ich w takim samym stopniu jak wszystkich pozostałych i ważne jest, żeby ich głos w tych wyborach był brany pod uwagę. Mam nadzieję, że się licznie wypowiedzą na temat tego, jakiej przyszłości dla siebie w Poznaniu chcą - mówiła na początku września Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta ds. przeciwdziałania wykluczeniom.

Ilu obcokrajowców zdecydowało się więc na wpis do rejestru? Ośmiu. Przynajmniej tylu zgłosiło się do 25 września, czyli na niecały miesiąc przed wyborami.

Przypomnijmy, że wpis do rejestru jest o tyle prosty, że wystarczy: wykazać jakikolwiek dokument, który potwierdza związki z miastem (a obcokrajowcy muszą jeszcze przedstawić dowód osobisty lub paszport), wniosek o wpisanie do rejestru oraz deklarację z danymi.

Sprawdź: Wybory samorządowe 2018: Tadeusz Zysk wychodzi z debaty, a radni z sesji

Co może potwierdzić związek z miastem? Akt własności mieszkania, umowa najmu, a nawet oświadczenie właściciela lub najemcy. Może też być umowa o pracę, zaświadczenie o zatrudnieniu lub oświadczenie z organizacji społecznych lub stowarzyszeń, potwierdzających stałe związki z Poznaniem.

Łącznie na najbliższe wybory w Poznaniu do rejestru wpisało się już 359 osób.

- Najczęściej wpis dokonywany jest na podstawie własności lokalu mieszkalnego, umowy najmu lokalu, umowy o pracę - tłumaczy Daria Kulczewska z UMP. Najwięcej osób dopisało się w okręgu pierwszym (97), a najmniej w drugim (41).

Wnioski o wpis można składać najpóźniej w ostatnim dniu pracy urzędu przed wyborami, czyli w tym roku - do 19 października. Składa się je w godzinach pracy urzędu.

Zobacz:

**[Bądź na bieżąco z polityką!

Dołącz do naszej grupy na facebooku:](https://www.facebook.com/groups/422181171552100/ "Bądź na bieżąco z polityką!<br>Dołącz do naszej grupy na facebooku:")**

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski