Wybory samorządowe 2018: Oficjalne wyniki w Poznaniu. Kto...

  Wybory samorządowe 2018: Oficjalne wyniki w Poznaniu. Kto będzie prezydentem, a kto dostał się do rady miasta i sejmiku? [AKTUALIZUJEMY]

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wybory samorządowe 2018: Wyniki w Poznaniu. Kto będzie prezydentem, a kto dostał się do Rady Miasta Poznania i sejmiku? [AKTUALIZUJEMY]
  1/10
  przejdź do galerii

  Wybory samorządowe 2018: Wyniki w Poznaniu. Kto będzie prezydentem, a kto dostał się do Rady Miasta Poznania i sejmiku? [AKTUALIZUJEMY] ©Arkadiusz Wojtasiewicz

  Wybory samorządowe 2018 pozwoliły wybrać prezydenta Poznania oraz radnych, którzy zasiądą w radzie miasta i sejmiku województwa. Wyborcy zagłosowali, a potem przyszedł czas na liczenie głosów. Mamy dla Was oficjalne wyniki wyborów w Poznaniu.

  Zobacz: Wybory samorządowe 2018: Wiadomości, frekwencja, wyniki w Poznaniu i Wielkopolsce [RELACJA NA ŻYWO]  Znamy już też wyniki wyborów do sejmiku. Radny Zbigniew Czerwiński przedstawił nam wyliczenia, które wskazują na cztery mandaty dla PO i jeden dla PiS:

  Prezydentem ponownie został wybrany Jacek Jaśkowiak, kandydat Koalicji Obywatelskiej, który zdobył 127125 głosów.

  Na Tadeusza Zyska, kandydata PiS na prezydenta oddano 48374 głosów, Tomasza Lewandowskiego poparło 17402 wyborców, Jarosław Pucka - 16903, Dorotę Bonk-Hammermeister - 7963, Przemysława Hinca - 5209, a Wojciecha Bratkowskiego - 4060 osób.

  Znamy wyniki wyborów do poznańskiej rady miasta. 21 mandatów zdobyła koalicja Platformy i Nowoczesnej (Koalicja Obywatelska); PiS ma 9 mandatów, a Lewica i Prawo do Miasta po 2 mandaty.

  Okręg nr I:
  • Katarzyna Kierzek-Koperska, KO
  • Łukasz Mikuła, KO
  • Marta Mazurek, KO
  • Lidia Dudziak, PiS
  • Dorota Bonk-Hammermeister, Prawo do Miasta

  Okręg nr II:
  • Małgorzata Dudzic-Biskupska, KO
  • Konrad Zaradny, KO
  • Paweł Matuszak, KO
  • Mateusz Rozmiarek, PiS
  • Halina Owsianna, Lewica

  Okręg nr III:
  • Marek Sternalski, KO
  • Wojciech Chudy, KO
  • Monika Danelska, KO
  • Andrzej Rataj, KO
  • Michał Grześ, PiS
  • Sara Szynkowska vel Sęk, PiS


  Okręg nr IV:
  • Mariusz Wiśniewski, KO
  • Agnieszka Lewandowska, KO
  • Dominika Król, KO
  • Przemysław Alexandrowicz, PiS
  • Łukasz Kapustka, PiS
  • Tomasz Lewandowski, Lewica

  Okręg nr V:
  • Jacek Jaśkowiak, KO
  • Wojciech Kręglewski, KO
  • Bartłomiej Ignaszewski, KO
  • Anna Wilczewska, KO
  • Klaudia Strzelecka, PiS
  • Krzysztof Rosenkiewicz, PiS

  Okręg nr VI:
  • Grzegorz Ganowicz, KO
  • Maria Lisiecka-Pawełczak, KO
  • Henryk Józefowski, KO
  • Małgorzata Woźniak, KO
  • Ewa Jemielity, PiS
  • Paweł Sowa, Prawo do Miasta


  Jacek Sommerfeld, wójt Czerwonaka zmierzy się w drugiej turze z Marcinem Wojtkowiakiem, przewodniczącym Rady Gminy Czerwonak.

  W Swarzędzu zwyciężył urzędujący burmistrz Marian Szkudlarek.

  W Kórniku prawdopodobnie będzie rządził dotychczasowy zastępca burmistrza Jerzego Lechnerowskiego – Przemysław Pacholski.

  W powiecie poznańskim 14 mandatów dla PO.

  Co z koalicją w Radzie Powiatu?

  Nie ma jeszcze oficjalnych wyników wyborów 2018 w powiecie poznańskim. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że w Tarnowie Podgórnym bezapelacyjnie wygrał wybory na wójta Tadeusz Czajka.

  Burmistrzem Kostrzyna będzie Szymon Matysek, który nie miał kontrkandydata.

  Prawdopodobnie w Kleszczewie będzie dalej rządził Bogdan Kemnitz, w Rokietnicy – Bartosz Derech. W Pobiedziskach z urzędującą burmistrz Dorotą Nowacką wygrał Ireneusz Antkowiak, a w Buku – Paweł Adam.

  W Czerwonaku ważą się losy wójta Jacka Sommerfelda. Nie wiadomo, czy wygra w pierwszej turze, ale nadal trwa tam liczenie głosów w dwóch komisjach wyborczych.

  Do Rady Powiatu Poznańskiego nie dostało się między innymi dwoje radnych PiS – Ewa Kuleczka-Drausowska oraz Marek Pietrzyński. Nie wiadomo z kim i na jakich warunkach Platforma zawrze koalicję. Na 29 mandatów w Radzie Powiatu Platforma prawdopodobnie będzie miała 14. To nie wystarczy, by samodzielnie rządzić. Tymczasem dotychczasowy koalicjant, który wystartował w wyborach 2018 jako komitet Niezależni do Powiatu może, jak wynika ze wstępnych przewidywań, liczyć zaledwie na dwa mandaty.

  Jak wynika z dotychczasowych (niepełnych) wyników do Rady Powiatu mandat zdobył starosta Jan Grabkowski oraz wicestarosta Tomasz Łubiński.

  Zobacz: Wybory samorządowe 2018: Wiadomości, frekwencja, wyniki w Poznaniu i Wielkopolsce [RELACJA NA ŻYWO]


  Prezydent nie świętuje tylko pracuje

  Prezydent Jacek Jaśkowiak nie świętował zwycięstwa w wyborach. Jak twierdzi, nie ma na to czasu, musi przygotować projekt budżetu Poznania na przyszły rok.

  W poniedziałek Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania pojawił się w Urzędzie Miasta przed godziną 8. Pytania o wygraną w pierwszej turze nieco zbył. Mówi, że koncentruje się na pracy. Nie chce teraz przesądzać o losie swoich najbliższych współpracowników. Przypomina, że postawił przed nimi konkretne zadanie, na przykład Nowoczesna miała zdobyć cztery-pięć mandatów do Rady Miasta, by móc myśleć o obsadzeniu fotela zastępcy prezydenta swoim człowiekiem.

  Wydaje się, że na pobłażanie nie ma co liczyć Maciej Wudarski, zastępca prezydenta, kandydat na radnego z ramienia Stowarzyszenia Prawo do Miasta. Raczej straci pracę.

  - Wynik Lewicy jest trochę inny niż ruchów miejskich. Lewica potrafiła się ogarnąć, szanuję to co zrobił Tomasz Lewandowski – podkreśla prezydent Jaśkowiak.

  Platforma bierze Radę Miasta

  Godzina 7.40. Ponad połowa obwodowych komisji wyborczych już dostarczyła protokoły i rozliczyła się z Miejską Komisją Wyborczą. Jak na razie wyniki głosowania potwierdzają dane z sondaży wyborczych z niedzieli z godziny 21. Jacek Jaśkowiak wygrywa wybory prezydenckie w pierwszej turze. Najwięcej mandatów w Radzie Miasta Poznania będzie miała Platforma, na drugim miejscu plasuje się PiS. Z nieoficjalnych wyników wynika, że próg wyborczy przekroczyła Lewica, komitet Jarosława Pucka Dobro Miasta oraz Prawo do Miasta. Te komitety mają szansę na jeden, dwa mandaty.

  40 komisji wyborczych się rozliczyło

  Kiedy będą znane wyniki wyborów samorządowych w Poznaniu? - Nie wiemy, raczej późno – odpowiada sędzia Piotr Majchrzak, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej. I dodaje: - Podanie wyników cząstkowych jest niemożliwe. W tej chwili, przed godziną 6, mamy wyniki z 40 komisji wyborczych, z około 96-108 komisji wyborczych system nie potwierdza elektronicznego przesłania wyników.

  Do Miejskiej Komisji Wyborczej zostało wysłanych elektronicznie 156 protokołów z wynikami do sejmiku województwa, 168 do Rady Miasta oraz 144 na prezydenta. Każda z komisji musi przesłać elektronicznie wszystkie trzy protokoły z wyborów na prezydenta, do Rady Miasta i sejmiku województwa, a także rozliczyć się przed Miejską Komisją Wyborczą.

  Do tej pory na 252 komisje obwodowe rozliczyło się 40. Dlaczego tak mało z nich uporało się z tym rozliczeniem? - Między komisją dzienną a nocną nie układało się najlepiej – mówi sędzia Piotr Majchrzak. - Sama procedura przekazania przez komisję dzienną materiałów komisji nocnej zabierała cztery godziny.

  Cztery lata temu głosy były policzone

  Godzina 5.35. Jak twierdzi Piotr Majchrzak, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej, 13 komisji wyborczych z obwodów otwartych dostarczyło do Miejskiej Komisji Wyborczej wyniki głosowania.

  Cztery lata temu głosy były policzone. Wtedy jednak zawiódł system informatyczny, teraz – kłopoty mają członkowie komisji obwodowych.

  Nieoficjalnie Machalska burmistrzem Lubonia

  Małgorzata Machalska, burmistrz Lubonia będzie nadal sprawować swój urząd, tym razem jednak o rok dłużej, bo przez pięć lat. Z nieoficjalnych informacji wynika, że to właśnie ona wygrała tegoroczne wybory na burmistrza Lubonia.

  Dobrej nocy i miłego dnia

  Ruszyło się. Jest godzina 5.21 do Miejskiej Komisji Wyborczej docierają przedstawiciele kolejnych obwodowych komisji.

  - Dobrej nocy i miłego dnia – żegnają panie z Miejskiej Komisji Wyborczej tych, którzy dopełnili już wszystkich formalności i mogą wracać do domu po przeliczeniu głosów i zdaniu protokołu.

  Jedna osoba głosowała i był kłopot

  Jest dramat. O godzinie 4.40 protokoły do Miejskiej Komisji Wyborczej dowiozło 27 komisji obwodowych, w tym zdecydowana większość to komisje z obwodów zamkniętych. Tylko dwie komisje stałe zakończyły liczenie głosów, obie były z okręgu nr 1 (Łazarz, Wilda, Jeżyce).

  W dotychczasowych wyborach samorządowych o godzinie 4 rano zazwyczaj większość protokołów z komisji obwodowych była dostarczona, czekano jedynie na maruderów. Obecnie sytuacja jest odwrotna. Większość komisji obwodowych jeszcze nie policzyła głosów i nie dotarła na plac Kolegiacki.

  Zdarzyło się, że kłopot miała nawet komisja wyborcza, w której głosowała tylko jedna osoba. Jak tłumaczą członkowie obwodowych komisji, największe problemy wynikają z tego, że były dwie komisje. Jedna zajmowała się przeprowadzeniem głosowania, a druga odpowiadała za liczenie głosów.

  Jeżeli ta pierwsza się pomyliła, na przykład wydała więcej kart do głosowania niż podała w protokole, to ta druga musiała tę sprawę wyjaśniać, bo członkowie tej pierwszej dawno już byli w domu. W momencie, gdy Miejska Komisja Wyborcza wychwyciła nieprawidłowości zaczynały się „schody”. - Komisja nocna tłumaczy komisję dzienną – twierdzi jedna z osób zasiadających w komisji z obwodu zamkniętego, która w końcu o godzinie 5 mogła wrócić do domu.

  Najwięcej problemów sprawiał protokół przekazania, gdy pierwsza komisja przekazywała dokumenty drugiej. Spisanie protokołu przekazania zajmowało średnio dwie godziny. Dopiero potem można było liczyć głosy.

  Na nadmiar pracy nie narzekają

  Tuż przed godziną 1 w Miejskiej Komisji Wyborczej w Poznaniu pojawiło się kolejnych kilka komisji z obwodów zamkniętych.

  Członkowie Miejskiej Komisji Wyborczej na razie na nadmiar pracy nie mogą narzekać. - Obsługa wyborów w Urzędzie Miasta jest perfekcyjna – chwali urzędników sędzia Piotr Majchrzak, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej.

  Wyniki z komisji wyborczej w Hospicjum Palium

  Około północy do Miejskiej Komisji Wyborczej w Poznaniu dotarli przedstawiciele pierwszej komisji wyborczej z wynikami głosowania. Był to obwód zamknięty nr 243 w Hospicjum Palium na osiedlu Rusa.

  - 20 osób było uprawnionych, z tego 16 oddało głos – mówi Artur Świątkowski, przewodniczący komisji obwodowej nr 243. - Problemów żadnych nie było, obyło się bez komplikacji.

  Wydaje się, że policzenie głosów oddanych przez 16 osób nie powinno trwać długo. Okazuje się jednak, że formalności związane z przekazaniem obowiązków przez jedną komisję, która przeprowadziła głosowanie drugiej komisji, która policzyła głosy trwało, napisanie protokołów zajęło mnóstwo czasu.

  Kogo wskazali pensjonariusze Hospicjum na prezydenta Poznania? - Głosy rozłożyły się mniej więcej po równo między Jacka Jaśkowiaka a Tadeusza Zyska – twierdzi A. Świątkowski.

  Równie długo trwa przekazanie protokołów przez komisje obwodowe Miejskiej Komisji Wyborczej. Członkom komisji z hospicjum zajęło to prawie godzinę. Takie obowiązują przepisy.

  Głosowanie w wyborach samorządowych za nami. Teraz pora na liczenie głosów. Oficjalne rezultaty powinniśmy poznać we wtorek. Cząstkowe znać będziemy jednak znacznie wcześniej. W tym artykule będziemy zamieszczać informacje z kolejnych komisji.

  Zaglądajcie więc i sprawdzajcie, kto będzie prezydentem Poznania a kto wejdzie do rady miasta i sejmiku.

  Zobacz komentarze kandydatów:

  Według pierwszych sondaży losy prezydentury w Poznaniu rozstrzygnęły się już w pierwszej turze. Sondaż IPSOS przygotowany na zlecenie telewizji TVP, TVN i Polsatu wskazuje, że Jacek Jaśkowiak otrzymał 56,6 procent głosów.

  Z kolei z sondażu dla WTK wynika, że w wyborach do rady miasta prezentują się następująco:
  • Koalicja Obywatelska: 47 procent,
  • Prawo i Sprawiedliwość - 21,6 proc.,
  • Lewica - 9,8 proc.,
  • Dobro Miasta - 9,2 proc.,
  • Poznań Od Nowa 5,4 proc.,
  • Kukiz'15 - 4,7 proc.,
  • Prawo do Miasta - 2,3 proc.,  Zobacz też: Wybory samorządowe 2018: Wiadomości, frekwencja, wyniki w Poznaniu i Wielkopolsce [RELACJA NA ŻYWO]

  Zobacz też:
  POLECAMY:  Wybory samorządowe 2018: Wyniki w Poznaniu. Kto będzie prezydentem, a kto dostał się do Rady Miasta Poznania i sejmiku?  Złożyli wnioski przez ePUAP, nie mogą głosować

  (Źródło: TVN24)

  Komentarze (30)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  II tura 4 listopada Magdalena Kosakowska faworytem

  idę na wybory 4 listopada (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  jest 23.10 godzina 18
  "W Kórniku prawdopodobnie będzie rządził dotychczasowy zastępca burmistrza Jerzego Lechnerowskiego – Przemysław Pacholski." A że niby dlaczego? Prawdopodobieństwo wysnute...rozwiń całość

  jest 23.10 godzina 18
  "W Kórniku prawdopodobnie będzie rządził dotychczasowy zastępca burmistrza Jerzego Lechnerowskiego – Przemysław Pacholski." A że niby dlaczego? Prawdopodobieństwo wysnute przez redaktorkę jest niczym nieuzasadnione, a informacja wprowadza wyborców w błąd.
  Rzetelna informacja jest taka, że będzie II tura o czym wiadomo od co najmniej 30 godzin.
  W drugiej turze zmierzą się: Przemysław Pacholski i kandydatka KWW My Kórniczanie Magdalena Kosakowska. A sondaże na II turę są zgoła inne i poparcie dla Magdaleny Kosakowskiej wzrasta.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poznań to dziura

  M.M (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  Miasto rowerami stoi, św. Marcin rozkopany i umierający, przedsiębiorcy uciekają a elita miasta mieszka na landach a zakupy robi w Berlinie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  der Räuber (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

  Oczywiście, że JJ na pobłażanie liczyć nie może, rozumiem, że jest marionetką Sternalskiego i zamierzam wytykać mu każde potknięcie. JJ zawiódł bardzo, był ew opcją na drugą turę jako mniejsze zło...rozwiń całość

  Oczywiście, że JJ na pobłażanie liczyć nie może, rozumiem, że jest marionetką Sternalskiego i zamierzam wytykać mu każde potknięcie. JJ zawiódł bardzo, był ew opcją na drugą turę jako mniejsze zło (byle tylko pisior nie dorwał się do władzy).
  JJ to taki grobelista w wersji soft, może nie szkodnik, ale mimo wszystko trąci grobelnym a raczej jego duchem który sączy się z PO. Jarek Pucek był gwarantem powrotu do grobelizacji miasta, jak zobaczyłem skład do rady miasta to mnie skręciło.

  Lewicy mi nie szkoda. bo to nie lewica. Może pani Kretkowskiej nie będzie? Hmmm :)

  PiS i Kukizy - ich powinno nie być w Poznaniu i Wielkopolsce w ogóle, w promieniu Landu.

  Bratkowski? Nie wiem skąd się wziął.

  Szkoda, że Dorota Bonk Hammermeister nie obejmie urzędu prezydenta. I szkoda, że ruchy miejskie nie mają większości, miasto by poszło w fajną, praktyczną stronę. Im mniej polityków tym lepiej. Może następnym razem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Widać Że sami zwolennicy komuny to piszą

  Paszął won (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

  Zdania zawsze były i będą podzielone, wygrywa jak zawsze większość. Poznań nie chce komuny i chyba jest to jedno z nie licznych miast które rozwija się najlepiej w Polsce. Wystarczy spojrzeć na...rozwiń całość

  Zdania zawsze były i będą podzielone, wygrywa jak zawsze większość. Poznań nie chce komuny i chyba jest to jedno z nie licznych miast które rozwija się najlepiej w Polsce. Wystarczy spojrzeć na stopę bezrobocia którego nie ma. Na to że żyje się tu spokojnie, na to że ludzie mają tu swoje zdanie. Brawo . Brawo dla ludzi którzy dalej mają wolną wolę!!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  propaganda sukcesu

  obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

  Przykladem rozwoju Poznania jest nowy dworzec kolejowy i bunkier postawiony w miejscu daw
  nego Baltyku. Jak rowniez marsze sympatykow virusa HIV

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niestety się nie rozwija

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  Niestety się nie rozwija. Proszę spróbować prowadzić drobną działalność gospodarczą w Poznaniu. Nie ma żadnej przychylnej atmosfery w urzędach dla takich przedsięwzięć, też dla inicjatyw...rozwiń całość

  Niestety się nie rozwija. Proszę spróbować prowadzić drobną działalność gospodarczą w Poznaniu. Nie ma żadnej przychylnej atmosfery w urzędach dla takich przedsięwzięć, też dla inicjatyw ekologicznych. Niezmiennie w Poznaniu rozwijać się mogą tylko galerie handlowe i deweloperzy, którzy bez opamiętania wszystko betonują. Poza tym Poznań jest brudnym miastem, pełnym pijanych ludzi w centrum. Nikt z tym nic nie robi. Kulturalnie to też już zaścianek. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyja to zasługa?

  shuku (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Ale wiesz, że galerie handlowe to powstawały za Grobelnego, za co stracił stołek. Dworzec to też nie były tereny miasta, tylko PKP.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Grobelny 7 stołek

  D..a Jasiu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Grobelny stołek stracił za usługi dla kleru .Zachowywał się wobec nich usłużnie jak dziś rząd wobec Rydzyka .Nie za galerie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda zapyziałego Poznanai

  zatroskany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

  facet niczym się nie wykazał, nic nie obiecywał i wygrał. Bajdurzył coś o miastach europejskich a my tu mamy zaścianek, z ryczącymi nad miastem F-ikami i paroma połączeniami lotniczymi z Ławicy<...rozwiń całość

  facet niczym się nie wykazał, nic nie obiecywał i wygrał. Bajdurzył coś o miastach europejskich a my tu mamy zaścianek, z ryczącymi nad miastem F-ikami i paroma połączeniami lotniczymi z Ławicy< oraz korkującymi się ulicami od ruchu tranzytowego. O mostach , tunelach i wiaduktach , cicho sza. Trzeba za młodymi spieprzać z tego drogiego "miasta" na starość.!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  16lat Grobelnego

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 5

  No ale za to chyba należy podziękować Grobelnemu, że przez 16lat swoich rządów zrobił z Poznania miasto prowincjonalne.
  Żeby nadrobić 16 lat zaniedbań trzeba przynajmniej drugich tylu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gdyby nie rozpędzony Grobelny

  Eustachy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  i nie EURO 2012 to w tym mieście by nic nie było. Zadłużał ale robił. A ten twój faworyt pierdzi w stołek i chodzi na demonstracje!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda zapyziałego Poznanai

  zatroskany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

  facet niczym się nie wykazał, nic nie obiecywał i wygrał. Bajdurzył coś o miastach europejskich a my tu mamy zaścianek, z ryczącymi nad miastem F-ikami i paroma połączeniami lotniczymi z Ławicy<...rozwiń całość

  facet niczym się nie wykazał, nic nie obiecywał i wygrał. Bajdurzył coś o miastach europejskich a my tu mamy zaścianek, z ryczącymi nad miastem F-ikami i paroma połączeniami lotniczymi z Ławicy< oraz korkującymi się ulicami od ruchu tranzytowego. O mostach , tunelach i wiaduktach , cicho sza. Trzeba za młodymi spieprzać z tego drogiego "miasta" na starość.!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i dobrze wam tak !

  jw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  na złość babci odmroźcie sobie uszy!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gol

  gol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 22

  Poznan wyrósł na najbardziej konserwatywne miasto w Polsce. Nierozwojowe , niechetne zmianom, poprawy sytuacji.
  Wybrano znowu kogos kto w ogole nie nadaje na gospodarza. Tylko dlatego ,ze glosi...rozwiń całość

  Poznan wyrósł na najbardziej konserwatywne miasto w Polsce. Nierozwojowe , niechetne zmianom, poprawy sytuacji.
  Wybrano znowu kogos kto w ogole nie nadaje na gospodarza. Tylko dlatego ,ze glosi jakieś poglady kojarzone z antypisowską paranoją. Pomimo tego, że ten sam powiekszył zadlużenie miasta i , oklada licznymi haraczami mieszkancow. Poznań czeka dalsza degradacja, chaos komunikacyjny, afery kolesiowwskie, wyludnianie, fala bankructwa i chwalebne ognisko ideologicznych krucjat.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Upadek Poznania cd

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 17

  Od kilku lat Poznań upada, jest brudno, cuchnie moczem, na przystankach strach podejść do wiaty - nie wiadomo w co można wdepnąć, szczury. Brak spójnej koncepcji rozwoju Poznania, poza pomysłem, by...rozwiń całość

  Od kilku lat Poznań upada, jest brudno, cuchnie moczem, na przystankach strach podejść do wiaty - nie wiadomo w co można wdepnąć, szczury. Brak spójnej koncepcji rozwoju Poznania, poza pomysłem, by zabudować każdy wolny kawałek miasta horrendalnie drogimi czynszówkami. Brak ze strony miasta i urzędników atmosfery, by wspierać rozwój małej przedsiębiorczości. Nie ma nawet sensownej akcji promocyjnej. Ale co tu promować? Warsztaty z rewolucji i aborcji w Arsenale, które dofinansowało miasto? Nie jesteśmy w stanie dogonić Wrocławia. A w latach 90-tych to Wrocław gonił Poznań. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Upadek Poznania cd

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 17

  Od kilku lat Poznań upada, jest brudno, cuchnie moczem, na przystankach strach podejść do wiaty - nie wiadomo w co można wdepnąć, szczury. Brak spójnej koncepcji rozwoju Poznania, poza pomysłem, by...rozwiń całość

  Od kilku lat Poznań upada, jest brudno, cuchnie moczem, na przystankach strach podejść do wiaty - nie wiadomo w co można wdepnąć, szczury. Brak spójnej koncepcji rozwoju Poznania, poza pomysłem, by zabudować każdy wolny kawałek miasta horrendalnie drogimi czynszówkami. Brak ze strony miasta i urzędników atmosfery, by wspierać rozwój małej przedsiębiorczości. Nie ma nawet sensownej akcji promocyjnej. Ale co tu promować? Warsztaty z rewolucji i aborcji w Arsenale, które dofinansowało miasto? Nie jesteśmy w stanie dogonić Wrocławia. A w latach 90-tych to Wrocław gonił Poznań. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  G (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

  Jest dobrze!
  Oby tylko oświatą ktoś inny teraz zarządzał bo tam wszystko leży...

  Baza wiedzy o wyborach samorządowych 2018

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wideo

  Quizy wyborcze. Przetestuj swoją wiedzę i zdecyduj, na kogo oddać swój głos!

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Polecamy

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce