Wybory samorządowe 2018: Oficjalne wyniki w Poznaniu. Kto będzie prezydentem, a kto dostał się do rady miasta i sejmiku? [AKTUALIZUJEMY]

Bogna Kisiel
Wybory samorządowe 2018: Wyniki w Poznaniu. Kto będzie prezydentem, a kto dostał się do Rady Miasta Poznania i sejmiku? [AKTUALIZUJEMY] Arkadiusz Wojtasiewicz
Wybory samorządowe 2018 pozwoliły wybrać prezydenta Poznania oraz radnych, którzy zasiądą w radzie miasta i sejmiku województwa. Wyborcy zagłosowali, a potem przyszedł czas na liczenie głosów. Mamy dla Was oficjalne wyniki wyborów w Poznaniu.

Znamy już też wyniki wyborów do sejmiku. Radny Zbigniew Czerwiński przedstawił nam wyliczenia, które wskazują na cztery mandaty dla PO i jeden dla PiS:

Wybory do Sejmiku: W Poznaniu cztery mandaty dla PO?

Prezydentem ponownie został wybrany Jacek Jaśkowiak, kandydat Koalicji Obywatelskiej, który zdobył 127125 głosów.

Na Tadeusza Zyska, kandydata PiS na prezydenta oddano 48374 głosów, Tomasza Lewandowskiego poparło 17402 wyborców, Jarosław Pucka - 16903, Dorotę Bonk-Hammermeister - 7963, Przemysława Hinca - 5209, a Wojciecha Bratkowskiego - 4060 osób.

Wybory samorządowe 2018: Gdzie w Poznaniu była najwyższa fre...

Znamy wyniki wyborów do poznańskiej rady miasta. 21 mandatów zdobyła koalicja Platformy i Nowoczesnej (Koalicja Obywatelska); PiS ma 9 mandatów, a Lewica i Prawo do Miasta po 2 mandaty.

Okręg nr I:

 • Katarzyna Kierzek-Koperska, KO
 • Łukasz Mikuła, KO
 • Marta Mazurek, KO
 • Lidia Dudziak, PiS
 • Dorota Bonk-Hammermeister, Prawo do Miasta

Okręg nr II:

 • Małgorzata Dudzic-Biskupska, KO
 • Konrad Zaradny, KO
 • Paweł Matuszak, KO
 • Mateusz Rozmiarek, PiS
 • Halina Owsianna, Lewica

Okręg nr III:

 • Marek Sternalski, KO
 • Wojciech Chudy, KO
 • Monika Danelska, KO
 • Andrzej Rataj, KO
 • Michał Grześ, PiS
 • Sara Szynkowska vel Sęk, PiS

Wyniki wyborów 2018 w Poznaniu: Tych radnych nie zobaczymy w...

Okręg nr IV:

 • Mariusz Wiśniewski, KO
 • Agnieszka Lewandowska, KO
 • Dominika Król, KO
 • Przemysław Alexandrowicz, PiS
 • Łukasz Kapustka, PiS
 • Tomasz Lewandowski, Lewica

Okręg nr V:

 • Jacek Jaśkowiak, KO
 • Wojciech Kręglewski, KO
 • Bartłomiej Ignaszewski, KO
 • Anna Wilczewska, KO
 • Klaudia Strzelecka, PiS
 • Krzysztof Rosenkiewicz, PiS

Okręg nr VI:

 • Grzegorz Ganowicz, KO
 • Maria Lisiecka-Pawełczak, KO
 • Henryk Józefowski, KO
 • Małgorzata Woźniak, KO
 • Ewa Jemielity, PiS
 • Paweł Sowa, Prawo do Miasta

Jacek Sommerfeld, wójt Czerwonaka zmierzy się w drugiej turze z Marcinem Wojtkowiakiem, przewodniczącym Rady Gminy Czerwonak.

W Swarzędzu zwyciężył urzędujący burmistrz Marian Szkudlarek.

W Kórniku prawdopodobnie będzie rządził dotychczasowy zastępca burmistrza Jerzego Lechnerowskiego – Przemysław Pacholski.

W powiecie poznańskim 14 mandatów dla PO.

Co z koalicją w Radzie Powiatu?

Nie ma jeszcze oficjalnych wyników wyborów 2018 w powiecie poznańskim. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że w Tarnowie Podgórnym bezapelacyjnie wygrał wybory na wójta Tadeusz Czajka.

Burmistrzem Kostrzyna będzie Szymon Matysek, który nie miał kontrkandydata.

Prawdopodobnie w Kleszczewie będzie dalej rządził Bogdan Kemnitz, w Rokietnicy – Bartosz Derech. W Pobiedziskach z urzędującą burmistrz Dorotą Nowacką wygrał Ireneusz Antkowiak, a w Buku – Paweł Adam.

W Czerwonaku ważą się losy wójta Jacka Sommerfelda. Nie wiadomo, czy wygra w pierwszej turze, ale nadal trwa tam liczenie głosów w dwóch komisjach wyborczych.

Do Rady Powiatu Poznańskiego nie dostało się między innymi dwoje radnych PiS – Ewa Kuleczka-Drausowska oraz Marek Pietrzyński. Nie wiadomo z kim i na jakich warunkach Platforma zawrze koalicję. Na 29 mandatów w Radzie Powiatu Platforma prawdopodobnie będzie miała 14. To nie wystarczy, by samodzielnie rządzić. Tymczasem dotychczasowy koalicjant, który wystartował w wyborach 2018 jako komitet Niezależni do Powiatu może, jak wynika ze wstępnych przewidywań, liczyć zaledwie na dwa mandaty.

Jak wynika z dotychczasowych (niepełnych) wyników do Rady Powiatu mandat zdobył starosta Jan Grabkowski oraz wicestarosta Tomasz Łubiński.

Prezydent nie świętuje tylko pracuje

Prezydent Jacek Jaśkowiak nie świętował zwycięstwa w wyborach. Jak twierdzi, nie ma na to czasu, musi przygotować projekt budżetu Poznania na przyszły rok.

W poniedziałek Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania pojawił się w Urzędzie Miasta przed godziną 8. Pytania o wygraną w pierwszej turze nieco zbył. Mówi, że koncentruje się na pracy. Nie chce teraz przesądzać o losie swoich najbliższych współpracowników. Przypomina, że postawił przed nimi konkretne zadanie, na przykład Nowoczesna miała zdobyć cztery-pięć mandatów do Rady Miasta, by móc myśleć o obsadzeniu fotela zastępcy prezydenta swoim człowiekiem.

Wydaje się, że na pobłażanie nie ma co liczyć Maciej Wudarski, zastępca prezydenta, kandydat na radnego z ramienia Stowarzyszenia Prawo do Miasta. Raczej straci pracę.

- Wynik Lewicy jest trochę inny niż ruchów miejskich. Lewica potrafiła się ogarnąć, szanuję to co zrobił Tomasz Lewandowski – podkreśla prezydent Jaśkowiak.

Platforma bierze Radę Miasta

Godzina 7.40. Ponad połowa obwodowych komisji wyborczych już dostarczyła protokoły i rozliczyła się z Miejską Komisją Wyborczą. Jak na razie wyniki głosowania potwierdzają dane z sondaży wyborczych z niedzieli z godziny 21. Jacek Jaśkowiak wygrywa wybory prezydenckie w pierwszej turze. Najwięcej mandatów w Radzie Miasta Poznania będzie miała Platforma, na drugim miejscu plasuje się PiS. Z nieoficjalnych wyników wynika, że próg wyborczy przekroczyła Lewica, komitet Jarosława Pucka Dobro Miasta oraz Prawo do Miasta. Te komitety mają szansę na jeden, dwa mandaty.

40 komisji wyborczych się rozliczyło

Kiedy będą znane wyniki wyborów samorządowych w Poznaniu? - Nie wiemy, raczej późno – odpowiada sędzia Piotr Majchrzak, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej. I dodaje: - Podanie wyników cząstkowych jest niemożliwe. W tej chwili, przed godziną 6, mamy wyniki z 40 komisji wyborczych, z około 96-108 komisji wyborczych system nie potwierdza elektronicznego przesłania wyników.

Do Miejskiej Komisji Wyborczej zostało wysłanych elektronicznie 156 protokołów z wynikami do sejmiku województwa, 168 do Rady Miasta oraz 144 na prezydenta. Każda z komisji musi przesłać elektronicznie wszystkie trzy protokoły z wyborów na prezydenta, do Rady Miasta i sejmiku województwa, a także rozliczyć się przed Miejską Komisją Wyborczą.

Do tej pory na 252 komisje obwodowe rozliczyło się 40. Dlaczego tak mało z nich uporało się z tym rozliczeniem? - Między komisją dzienną a nocną nie układało się najlepiej – mówi sędzia Piotr Majchrzak. - Sama procedura przekazania przez komisję dzienną materiałów komisji nocnej zabierała cztery godziny.

Cztery lata temu głosy były policzone

Godzina 5.35. Jak twierdzi Piotr Majchrzak, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej, 13 komisji wyborczych z obwodów otwartych dostarczyło do Miejskiej Komisji Wyborczej wyniki głosowania.

Cztery lata temu głosy były policzone. Wtedy jednak zawiódł system informatyczny, teraz – kłopoty mają członkowie komisji obwodowych.

Nieoficjalnie Machalska burmistrzem Lubonia

Małgorzata Machalska, burmistrz Lubonia będzie nadal sprawować swój urząd, tym razem jednak o rok dłużej, bo przez pięć lat. Z nieoficjalnych informacji wynika, że to właśnie ona wygrała tegoroczne wybory na burmistrza Lubonia.

Dobrej nocy i miłego dnia

Ruszyło się. Jest godzina 5.21 do Miejskiej Komisji Wyborczej docierają przedstawiciele kolejnych obwodowych komisji.

- Dobrej nocy i miłego dnia – żegnają panie z Miejskiej Komisji Wyborczej tych, którzy dopełnili już wszystkich formalności i mogą wracać do domu po przeliczeniu głosów i zdaniu protokołu.

Jedna osoba głosowała i był kłopot

Jest dramat. O godzinie 4.40 protokoły do Miejskiej Komisji Wyborczej dowiozło 27 komisji obwodowych, w tym zdecydowana większość to komisje z obwodów zamkniętych. Tylko dwie komisje stałe zakończyły liczenie głosów, obie były z okręgu nr 1 (Łazarz, Wilda, Jeżyce).

W dotychczasowych wyborach samorządowych o godzinie 4 rano zazwyczaj większość protokołów z komisji obwodowych była dostarczona, czekano jedynie na maruderów. Obecnie sytuacja jest odwrotna. Większość komisji obwodowych jeszcze nie policzyła głosów i nie dotarła na plac Kolegiacki.

Zdarzyło się, że kłopot miała nawet komisja wyborcza, w której głosowała tylko jedna osoba. Jak tłumaczą członkowie obwodowych komisji, największe problemy wynikają z tego, że były dwie komisje. Jedna zajmowała się przeprowadzeniem głosowania, a druga odpowiadała za liczenie głosów.

Jeżeli ta pierwsza się pomyliła, na przykład wydała więcej kart do głosowania niż podała w protokole, to ta druga musiała tę sprawę wyjaśniać, bo członkowie tej pierwszej dawno już byli w domu. W momencie, gdy Miejska Komisja Wyborcza wychwyciła nieprawidłowości zaczynały się „schody”. - Komisja nocna tłumaczy komisję dzienną – twierdzi jedna z osób zasiadających w komisji z obwodu zamkniętego, która w końcu o godzinie 5 mogła wrócić do domu.

Najwięcej problemów sprawiał protokół przekazania, gdy pierwsza komisja przekazywała dokumenty drugiej. Spisanie protokołu przekazania zajmowało średnio dwie godziny. Dopiero potem można było liczyć głosy.

Na nadmiar pracy nie narzekają

Tuż przed godziną 1 w Miejskiej Komisji Wyborczej w Poznaniu pojawiło się kolejnych kilka komisji z obwodów zamkniętych.

Członkowie Miejskiej Komisji Wyborczej na razie na nadmiar pracy nie mogą narzekać. - Obsługa wyborów w Urzędzie Miasta jest perfekcyjna – chwali urzędników sędzia Piotr Majchrzak, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej.

Wyniki z komisji wyborczej w Hospicjum Palium

Około północy do Miejskiej Komisji Wyborczej w Poznaniu dotarli przedstawiciele pierwszej komisji wyborczej z wynikami głosowania. Był to obwód zamknięty nr 243 w Hospicjum Palium na osiedlu Rusa.

- 20 osób było uprawnionych, z tego 16 oddało głos – mówi Artur Świątkowski, przewodniczący komisji obwodowej nr 243. - Problemów żadnych nie było, obyło się bez komplikacji.

Wydaje się, że policzenie głosów oddanych przez 16 osób nie powinno trwać długo. Okazuje się jednak, że formalności związane z przekazaniem obowiązków przez jedną komisję, która przeprowadziła głosowanie drugiej komisji, która policzyła głosy trwało, napisanie protokołów zajęło mnóstwo czasu.

Kogo wskazali pensjonariusze Hospicjum na prezydenta Poznania? - Głosy rozłożyły się mniej więcej po równo między Jacka Jaśkowiaka a Tadeusza Zyska – twierdzi A. Świątkowski.

Równie długo trwa przekazanie protokołów przez komisje obwodowe Miejskiej Komisji Wyborczej. Członkom komisji z hospicjum zajęło to prawie godzinę. Takie obowiązują przepisy.

Głosowanie w wyborach samorządowych za nami. Teraz pora na liczenie głosów. Oficjalne rezultaty powinniśmy poznać we wtorek. Cząstkowe znać będziemy jednak znacznie wcześniej. W tym artykule będziemy zamieszczać informacje z kolejnych komisji.

Zaglądajcie więc i sprawdzajcie, kto będzie prezydentem Poznania a kto wejdzie do rady miasta i sejmiku.

Zobacz komentarze kandydatów:

Według pierwszych sondaży losy prezydentury w Poznaniu rozstrzygnęły się już w pierwszej turze. Sondaż IPSOS przygotowany na zlecenie telewizji TVP, TVN i Polsatu wskazuje, że Jacek Jaśkowiak otrzymał 56,6 procent głosów.

Z kolei z sondażu dla WTK wynika, że w wyborach do rady miasta prezentują się następująco:

 • Koalicja Obywatelska: 47 procent,
 • Prawo i Sprawiedliwość - 21,6 proc.,
 • Lewica - 9,8 proc.,
 • Dobro Miasta - 9,2 proc.,
 • Poznań Od Nowa 5,4 proc.,
 • Kukiz'15 - 4,7 proc.,
 • Prawo do Miasta - 2,3 proc.,

Wybory samorządowe 2018: Tak głosowali kandydaci na prezyden...

Wybory samorządowe 2018: Lokal wyborczy w Czerwonaku znów za...

Wybory samorządowe 2018: Wyniki w Poznaniu. Kto będzie prezydentem, a kto dostał się do Rady Miasta Poznania i sejmiku?

Złożyli wnioski przez ePUAP, nie mogą głosować

(Źródło: TVN24)

Wideo

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
idę na wybory 4 listopada

jest 23.10 godzina 18
"W Kórniku prawdopodobnie będzie rządził dotychczasowy zastępca burmistrza Jerzego Lechnerowskiego – Przemysław Pacholski." A że niby dlaczego? Prawdopodobieństwo wysnute przez redaktorkę jest niczym nieuzasadnione, a informacja wprowadza wyborców w błąd.
Rzetelna informacja jest taka, że będzie II tura o czym wiadomo od co najmniej 30 godzin.
W drugiej turze zmierzą się: Przemysław Pacholski i kandydatka KWW My Kórniczanie Magdalena Kosakowska. A sondaże na II turę są zgoła inne i poparcie dla Magdaleny Kosakowskiej wzrasta.

D
D..a Jasiu

Grobelny stołek stracił za usługi dla kleru .Zachowywał się wobec nich usłużnie jak dziś rząd wobec Rydzyka .Nie za galerie

P
Pyra

Czy Ty kiedykolwiek szłaś chodnikiem wzdłuż Obornickiej od ronda do wiaduktu nad torami kolejowymi ?Krótko, nigdy nie szłaś, bo tego chodnika po prostu nie ma, ludzie chodzą rowami albo skrajem jezdni. Jedna z najbardziej ruchliwych ulic Poznania ale taki chodnik już jest w Suchym Lesie, to pokazuje jak jest zarządzany przez tego "tęczowego" Poznań, ale 400.000,-zł umiał przekazać na wsparcie teatru KOD-wskiej Jandzie do Warszawy. Więc skąd u Ciebie "BRAWO" !

M
M.M

Miasto rowerami stoi, św. Marcin rozkopany i umierający, przedsiębiorcy uciekają a elita miasta mieszka na landach a zakupy robi w Berlinie

s
shuku

Ale wiesz, że galerie handlowe to powstawały za Grobelnego, za co stracił stołek. Dworzec to też nie były tereny miasta, tylko PKP.

E
Eustachy

i nie EURO 2012 to w tym mieście by nic nie było. Zadłużał ale robił. A ten twój faworyt pierdzi w stołek i chodzi na demonstracje!!!!

o
obywatel

Przeprowadz sie do Cioci Angeli. Dolny Slask to w wiekszosci przesiedlency z Polski centralnej
podobnie jak na calym terytoriom ziem zachodnich. Z liczna ludnoscia z dawnych kresow wsrod ktorych sa rozni ludzie. Tak samo jak z nami - za niektorych poznaniakow mi zwyczajnie wstyd.

o
obywatel

Przykladem rozwoju Poznania jest nowy dworzec kolejowy i bunkier postawiony w miejscu daw
nego Baltyku. Jak rowniez marsze sympatykow virusa HIV

g
gość

To chyba ironia?

g
gość

Niestety się nie rozwija. Proszę spróbować prowadzić drobną działalność gospodarczą w Poznaniu. Nie ma żadnej przychylnej atmosfery w urzędach dla takich przedsięwzięć, też dla inicjatyw ekologicznych. Niezmiennie w Poznaniu rozwijać się mogą tylko galerie handlowe i deweloperzy, którzy bez opamiętania wszystko betonują. Poza tym Poznań jest brudnym miastem, pełnym pijanych ludzi w centrum. Nikt z tym nic nie robi. Kulturalnie to też już zaścianek.

o
olo

No ale za to chyba należy podziękować Grobelnemu, że przez 16lat swoich rządów zrobił z Poznania miasto prowincjonalne.
Żeby nadrobić 16 lat zaniedbań trzeba przynajmniej drugich tylu.

p
poznanianka

jak można głosować na tak niekompetentną osobę Jaśkowiak nic nierobiący dla mieszkańców a trwoniący pieniądze z budżetu na swoje fanaberie bez planu rozwoju miasta bez jakiejkolwiek wizji zmieniającej marazm panujący w coś twórczego

d
durna

nie dumna....

j
jw

na złość babci odmroźcie sobie uszy!

d
der Räuber

Oczywiście, że JJ na pobłażanie liczyć nie może, rozumiem, że jest marionetką Sternalskiego i zamierzam wytykać mu każde potknięcie. JJ zawiódł bardzo, był ew opcją na drugą turę jako mniejsze zło (byle tylko pisior nie dorwał się do władzy).
JJ to taki grobelista w wersji soft, może nie szkodnik, ale mimo wszystko trąci grobelnym a raczej jego duchem który sączy się z PO. Jarek Pucek był gwarantem powrotu do grobelizacji miasta, jak zobaczyłem skład do rady miasta to mnie skręciło.

Lewicy mi nie szkoda. bo to nie lewica. Może pani Kretkowskiej nie będzie? Hmmm :)

PiS i Kukizy - ich powinno nie być w Poznaniu i Wielkopolsce w ogóle, w promieniu Landu.

Bratkowski? Nie wiem skąd się wziął.

Szkoda, że Dorota Bonk Hammermeister nie obejmie urzędu prezydenta. I szkoda, że ruchy miejskie nie mają większości, miasto by poszło w fajną, praktyczną stronę. Im mniej polityków tym lepiej. Może następnym razem.

Dodaj ogłoszenie