Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: Osoby mieszkające w Poznaniu bez zameldowania mogą głosować. Dotyczy to także obcokrajowców

gj
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, jeżeli mieszkasz w Poznaniu, a nie jesteś tu zameldowany, możesz zagłosować w wyborach samorządowych. Prawo to mają także cudzoziemcy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, jeżeli mieszkasz w Poznaniu, a nie jesteś tu zameldowany, możesz zagłosować w wyborach samorządowych. Prawo to mają także cudzoziemcy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Piotr Smolinski
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, jeżeli mieszkasz w Poznaniu, a nie jesteś tu zameldowany, możesz zagłosować w wyborach samorządowych. Prawo to mają także cudzoziemcy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Potrzebna jest jednak zgoda urzędu. Tę do tej pory uzyskali wszyscy, którzy się po nią zgłosili.

Do tej pory dopisanych do listy poznańskich wyborców zostało 250 osób. W przeciwieństwie do poprzednich lat, żaden wniosek nie został jeszcze odrzucony.

- Z uwagi na coraz większą mobilność wyborców, rozdzielenie zameldowania od faktycznego miejsca zamieszkania, a także na chęć promowania postaw obywatelskich ułatwiliśmy, przy zachowaniu przepisów prawa, dopisanie się wyborców do rejestru, ograniczając formalności do niezbędnego minimum - zapewnia Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania.

Zobacz także: Wybory samorządowe 2018: Jakie plany dla komunikacji i transportu mają kandydaci na prezydenta Poznania?

Aby dostać pozwolenie na głosowanie poza miejscem zameldowania trzeba wykazać, że ma się związki z Poznaniem - może to być umowa o pracę, umowa najmu mieszkania, a w przypadku studentów nawet umowa najmu pokoju czy miejsca w akademiku. Co więcej, do rejestru dopisać mogą się też osoby, które przebywają w mieście na stałe, ale są bezdomne.

Głosować może każdy obywatel unii
Również każdy obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który nie ma polskiego obywatelstwa, ale mieszka na stałe w Poznaniu, może oddać swój głos. Podobnie jak w przypadku obywateli Polski, wystarczy złożyć wniosek i odpowiednie dokumenty. Obcokrajowcy mający problem z językiem polskim mogą szukać pomocy w Migrant Info Point, gdzie wyjaśnione zostaną im wszystkie procedury.

Wnioski o dopisanie do rejestru wyborców na najbliższe wybory samorządowe można składać przez cały rok, ale najpóźniej do 19 października. Składa się je online albo osobiście w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych przy ul. Libelta 16/20.

- Należy jednak pamiętać, żeby nie odkładać tego na ostatni dzień, bo mogą być duże kolejki, a w przypadku konieczności przeprowadzenia jakiegoś postępowania wyjaśniającego może okazać się, że wpis uzyskamy dopiero po wyborach – mówi Bartosz Pelczarski.

Urząd na wydanie pozwolenia ma trzy dni. W przypadku przedstawienia wszystkich dokumentów potwierdzających zamieszkanie w Poznaniu, otrzymamy je od ręki.

Zmiany w ordynacji wyborczej 2018 | Wybory samorządowe

Źródło: dziennikzachodni.pl

POLECAMY:

Modowe stylizacje poznaniaków zadziwiają!

Najlepsze zdjęcia z MPK Poznań. To nas śmieszy i dziwi!

Ile zarabiają prostytutki w Wielkopolsce?

Kobiety poszukiwane za niepłacenie alimentów

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski