Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: Wybory z RODO i nową ordynacją. Sprawdź, co się zmieni i jak oddać ważny głos?

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Lokale wyborcze będą w niedzielę czynne od godz. 7 do 21. W zależności od miejsca - wyborcy otrzymają trzy (w miastach na prawach powiatu) lub cztery karty do głosowania.
Lokale wyborcze będą w niedzielę czynne od godz. 7 do 21. W zależności od miejsca - wyborcy otrzymają trzy (w miastach na prawach powiatu) lub cztery karty do głosowania. Bartosz Frydrych
Już w niedzielę będzie można oddać swój głos w wyborach samorządowych. Mieszkańcy zadecydują, kto zostanie radnym czy zarządcą miasta. Warto więc sprawdzić, co zmieniło się względem poprzednich wyborów, jak będziemy oddawać głos i kiedy można się spodziewać wyników.

Pierwsza tura wyborów samorządowych 2018 już w najbliższą niedzielę, 21 października. Na czterech kartach mieszkańcy będą wybierać radnych miejskich, powiatowych i sejmikowych oraz zarządców miast. Jak to zrobić i jakie zasady będą obowiązywać w lokalach wyborczych?

Czytaj też: Wybory na prezydenta Poznania 2018. Sprawdź do czyich poglądów jest Ci najbliżej!

Głosowanie bez książeczek
Okręgowe lokale wyborcze będą w niedzielę czynne od godz. 7 do 21. Ci, którzy wejdą krótko przed godziną zamknięcia, będą mogli oddać swoje głosy już po zamknięciu drzwi przez komisję.

W tegorocznych wyborach samorządowych nie powtórzy się sytuacja z poprzednich - karty do głosowania nie będą miały formy książeczek. Choć PKW wyraziło na nie zgodę, to tylko w przypadkach, kiedy zarejestrowanych komitetów jest więcej niż 20. To nigdzie się nie zdarzyło. Będą więc płachty o różnych wymiarach.

Po wejściu do lokalu i potwierdzeniu swoich danych - wyborca otrzyma łącznie cztery karty (lub trzy w miastach na prawach powiatu). Na każdej będzie oddawał głos do: rady miasta lub gminy, rady powiatu, sejmiku województwa oraz na wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. Na każdej płachcie możemy wybrać jedno nazwisko.

Sprawdź również: Wybory samorządowe 2018: Kandydaci do Rady Miasta Poznania - zobacz, kto startuje z Twojego okręgu

To o tyle ważne, że do końca nie było wiadomo, jak w myśl nowych przepisów będą traktowane dopiski na kartach do głosowania. Przypomnijmy - ich zrobienie nie unieważnia już głosu, o ile ma formę nieprzecinających się linii.

W innym wypadku, jeżeli w jakiejkolwiek kratce (poza tą gdzie zaznaczyliśmy znak X) pojawi się znak zawierający przecinające się linie - karta może zostać uznana za nieważną.

- Zamazanie kratki w sposób, w rezultacie którego da się wyróżnić przecinające się linie, także wypełnia definicję znaku X - dodaje PKW. I zaznacza, że np. jednolite zamazanie kratki markerem również spowoduje, że głos może nie zostać uznany.

Dwie komisje i lokal bez monitoringu
Największe zmiany w przebiegu głosowania zaszły w funkcjonowaniu samych komisji i lokali wyborczych.

W tym roku komisje wyborcze będą już dwie na lokal - jedna ma czuwać nad przeprowadzeniem głosowania, a druga nad liczeniem głosów po zamknięciu lokalu. Każda musi liczyć minimum pięciu członków.

Urny, do których wrzucimy karty wyborcze, ponownie będą przezroczyste. W lokalu musi się też znajdować wydzielone i zasłonięte miejsce do oddania głosu.

W lokalu wyborczym będą mogli przebywać także mężowie zaufania i obserwatorzy wyborów oraz przedstawiciele mediów.

Dwie zmiany wprowadzi nowe rozporządzenie o ochronie danych osobowych - RODO. PKW zarządziło, żeby w lokalach, w których zwykle działa monitoring - został on wyłączony. Poza tym komisje wyborcze będą musiały zostać wyposażone w specjalne szablony. Będą wykorzystane przy sprawdzaniu swoich danych przez wyborcę. Wycięty otwór na nakładce pozwoli zobaczyć jedynie swoje dane, a zasłoni te innych wyborców. Nie zmieni się to, że w lokalach będą wywieszone pełne listy komitetów z nazwiskami kandydatów.

Ciekawą informacją jest też to, że w tym roku poznańskie lokale wyborcze nie mają być wyposażone w nakładki z pismem braille’a. Stwierdzono, że zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (kilka osób), a jeśli w lokalu wyborczym pojawi się osoba chcąca z nich skorzystać - przewodniczący ma telefonicznie poprosić o dowiezienie nakładki.
Po zamknięciu lokalu członkowie drugiej komisji zaczną liczyć głosy. Wyniki z danego lokalu będą wywieszone na drzwiach i przekazane do gminnych, powiatowych i wojewódzkich komisji wyborczych. Cztery lata temu zawiódł system informatyczny, przez który przekazywało się wyniki głosowania. W tym roku PKW zapewnia, że takich problemów nie będzie.

Zobacz też: Wybory samorządowe 2018: Wybory samorządowe 2018: Chcesz głosować w Poznaniu? To ostatni moment, by dodać się do spisu wyborców

- Pełnych wyników z całej Polski spodziewamy się kilka dni po zakończeniu głosowania. Powinny się pojawić do środy - informują nas przedstawiciele PKW.

Lokalnie, ostateczne wyniki wyborów powinniśmy poznać w poniedziałek.

Rekordowe zainteresowanie
Nadal można się jeszcze dopisywać w rejestrach wyborców. W Poznaniu zainteresowanie jest aż dziesięć razy wyższe niż przed czterema laty. Wnioski złożyło już niemal cztery tysiące osób. W urzędzie przy ul. Libelta wnioski przyjmuje zamiast trzech - trzydziestu pracowników.

Zobacz też: Wybory na prezydenta Poznania 2018. Sprawdź do czyich poglądów jest Ci najbliżej!

Kto chce mieć pewność, że będzie mógł zagłosować w stolicy Wielkopolski jeszcze w czasie pierwszej tury wyborów, musi złożyć wniosek do środy. Numerki będą wydawane do godz. 15.30, a później urzędnicy mają pracować do ostatniego klienta.

Sprawdź: Przemysław Hinc: Rolą miasta nie jest wojna światopoglądowa. Miejska to jest: rura, dziura w jezdni, czy most

POLECAMY:

Zobacz też: Zmiany w ordynacji wyborczej 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski