Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wychowanie seksualne w szkołach. Czy konieczne są zmiany? [SONDA]

AJ
ARCHIWUM POLSKAPRESSE
Wychowanie do życia w rodzinie (zwane także wychowaniem seksualnym) ma być przedmiotem obowiązkowym. Lekcje z tego przedmiotu dzieci powinny realizować już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. To postulaty Ruchu Palikota, który złożył w Sejmie projekt ustawy, dotyczący edukacji seksualnej.

Przedmiot wychowania do życia w rodzinie zostałby wykreślony z ustawy o planowaniu rodziny i wpisany do ustawy oświatowej. Oznacza to, że stanie się on obowiązkowy i będzie traktowany na równie z innymi przedmiotami - wiedzą o społeczeństwie czy matematyką.

Zdaniem pomysłodawców zmiana pomoże wyeliminować takie zjawiska jak przemoc seksualna, pedofilię czy pornografię. Pomysł wywołał jednak wiele kontrowersji. Popierają go seksuolodzy. Zmianom sprzeciwiają się m.in. politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Dzisiaj, na lekcje wychowania do życia w rodzinie mogą uczęszczać osoby chętne. Deklaracje, czy dziecko będzie chodzić na zajęcia podpisują rodzice (lub sami uczniowie, jeśli mają ukończone 18 lat). Przedmiot ten jest realizowany od 5 klasy szkoły podstawowej. W ciągu roku szkolnego jest to 14 godzin - często nie wpisanych na stałe do szkolnego harmonogramu, odbywających się na zastępstwach lub godzinach wychowawczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski