Wyciek danych osobowych w ogromnej korporacji! Pożyczkobiorca nie wie że wziął pożyczkę

Materiał informacyjny Inny Wymiar Agencja Interaktywna
Udostępnij:
Kłopoty Marcina zaczęły się po odejściu z pracy z wrocławskiej korporacji, w której doszło do ataku hakerskiego i wyciekły dane osobowe zgromadzone przez organizację.

Często w mediach spotykamy podobne informacje o atakach hakerów i wycieku danych wrażliwych ale przechodzimy obok takich newsów obojętnie, zresztą jak większość ludzi, nie zdając sobie sprawy jakie to może mieć konsekwencje dla nas samych. Pozyskane w taki sposób, w sposób nielegalny, dane osobowe mogą posłużyć hakerom do różnych celów, od tych najmniej dolegliwych, do tych pociągających za sobą duże konsekwencje – najczęściej finansowe.

Fundacja LEX NOSTRA od lat zajmuje się cyberbezpieczeństwem i współpracuje z najlepszymi specjalistami z tej dziedziny organizując m.in. prelekcje dotyczące np. kradzieży tożsamości, oszustw na platformach społecznościowych, zakupów online, podszywania się pod zbiórki charytatywne etc. Poprzez przekazanie 1% podatku Fundacji LEX NOSTRA wspomożesz jej działania m.in. w tym zakresie (KRS 0000365293).

Z sytuacją wykorzystania danych osobowych zdobytych przez hakerski włam na serwery wrocławskiej korporacji zatrudniającej setki osób spotkał się Marcin, biedny student, który jako ofiara zgłosił się do Fundacji LEX NOSTRA.

Marcin od pewnego czasu, otrzymywał listownie wezwania do zapłaty pożyczek, z banku, w którym nawet nigdy nie miał rachunku bankowego ani nie korzystał z żadnych oferowanych przez niego produktów czy usług. Pierwotnie ignorował wezwania i uznał je za oczywistą pomyłkę, jednakże za namową znajomych zdecydował się wyjaśnić sprawę w banku.

Na miejscu zaś okazało się, faktycznie zaciągnął pożyczki na łączną kwotę 15 tys. złotych! Ostatecznie, po wewnętrznej analizie banku, okazało się, że nieustalony sprawca za pomocą Internetu założył rachunek bankowy na dane Marcina i przywłaszczył sobie pieniądze z dwóch pożyczek.

Poszkodowany zgłosił na policję zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, w której jest ofiarą, jednak dochodzenie w tej sprawie tj. niekorzystnego rozporządzenia mieniem za pośrednictwem Internetu w celu uzyskania korzyści majątkowej, ostatecznie zostało umorzone z racji niewykrycia sprawcy przestępstwa. Tak oto, na nieszczęsnym studencie nadal ciąży zobowiązanie finansowe wobec banku, ponieważ według pożyczkodawcy fakt niewykrycia sprawcy przez organ ścigani, nie wyklucza że pożyczki świadomie zaciągnął sam „pokrzywdzony”.

Marcin, skierowywał zażalenie do sądu, w uzasadnieniu którym wskazał, że Policja nie przeprowadziła badania wszystkich okoliczności sprawy w tym np. weryfikacji adresu IP komputera, z którego zostało założone konto bankowe oraz zostały zaciągnięte pożyczki. Podkreślił również, że w trakcie dochodzenia nie zbadano w jaki sposób dokonana została weryfikacja osoby zakładającej rachunek bankowy. Marcin wskazał również, że w trakcie dochodzenia nie zostało ustalone również w jaki sposób sprawca dokonał wypłat z założonego na jego dane konta bankowego.

W sprawie Marcina dokonano wielu niedopatrzeń, które wyjaśniają specjaliści – radcy prawni i adwokaci, współpracujący z Fundacją. Sąd jest w trakcie rozpoznania zażalenia na postanowienie o umorzeniu dochodzenia. Fundacja LEX NOSTRA na bieżąco monitoruję sprawę Marcina, dokonując starań by postępowanie toczące się z jego udziałem zakończyło się pozytywnie.

FUNDACJA LEX NOSTRA

*Imiona, daty i miejsca są przypadkowe - zostały zmienione na prośbę bohatera artykułu.

Zachęcamy Państwa do przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz Fundacji LEX NOSTRA, która skutecznie pomaga osobom poszkodowanym przez wymiar sprawiedliwości, urzędników i instytucje państwowe. Przekazując nawet niewielką sumę na działalność organizacji pożytku publicznego, udzielasz realnego wsparcia naszym podopiecznym. W ich imieniu jesteśmy Ci wdzięczni.

Skorzystaj z darmowego programu Fundacji LEX NOSTRA do rozliczania PIT, dzięki któremu błyskawicznie sporządzisz swoje zeznanie podatkowe za 2020 rok i wyślesz je bezpośrednio do systemu e-deklaracje.gov.pl: Kliknij

Przekaż swój 1% podatku na rzecz Fundacji LEX NOSTRA. Nasz KRS: 0000365293.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Fundacja LEX NOSTRA - Tu nas znajdziesz!
Tu przeczytasz więcej o interwencjach Fundacji LEX NOSTRA: Kliknij
Pomoc dla Fundacji LEX NOSTRA: Kliknij
Oficjalna strona internetowa Fundacji LEX NOSTRA: Kliknij
Strona Fundacji LEX NOSTRA na Facebooku: Kliknij

Dodaj ogłoszenie