Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycinamy drzewa we własnym ogrodzie

Milena Kochanowska
Co nam wolno wyciąć i pod jakimi warunkami we własnym ogrodzie?
Co nam wolno wyciąć i pod jakimi warunkami we własnym ogrodzie? Piotr Warczak
Co nam wolno wyciąć i pod jakimi warunkami we własnym ogrodzie? Na jaką wycinkę musimy uzyskać pozwolenie? Ile za nie zapłacimy? To warto wiedzieć!

1 Bez zezwolenia wolno wycinać na własnej działce tylko drzewa i krzewy, których wiek nie przekracza 10 lat, oraz zwykłe owocowe (o ile nie rosną na terenie objętym ochroną przyrodniczą albo konserwatora zabytków). Na wycięcie wszystkich pozostałych musimy uzyskać w gminie zezwolenie – nawet jeśli roślina uschła.

2 Opłaty. Za wydanie zezwolenia płacimy wtedy, gdy wycięcie ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. drzewo koliduje z budową sklepu). Opłaty możemy uniknąć zobowiązując się do przesadzenia drzewa albo zastąpienia go innym.

3 Gdzie złożyć wniosek? Wniosek składamy w urzędzie gminy, na terenie której znajduje się posesja, z której chcemy usunąć drzewo lub krzew, w wydziale zajmującym się ochroną środowiska i adresujemy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. UWAGA! Jeśli działka leży na obszarze chronionym, zgodę wydaje dyrektor parku narodowego, regionalny dyrektor ochrony środowiska albo wojewódzki konserwator zabytków.

4 We wniosku podajemy: dane właściciela nieruchomości; tytuł prawny do niej (numer księgi wieczystej lub aktu notarialnego) i jej przeznaczenie; nazwę gatunku drzewa lub krzewu, który chcemy wyciąć; obwód pnia drzewa na wysokości 130 cm lub powierzchnię zajmowaną przez krzew; przyczynę i termin ewentualnej wycinki; rysunek z zaznaczeniem usytuowania drzewa lub krzewu w stosunku do granic działki, domu, altany itp. UWAGA! Jeśli posiadacz nieruchomości nie jest jej właścicielem, do wniosku dołącza zgodę właściciela.

5 Przed wydaniem decyzji w sprawie wycinki urzędnicy przyjdą zmierzyć i obejrzeć drzewo, które chcemy usunąć. Jeżeli decyzja będzie dla nas pozytywna, możemy mimo wszystko zostać w niej zobowiązani do przesadzenia roślin w nowe miejsce lub zastąpienie ich innymi. W decyzji zostanie też określony termin, w którym można usunąć drzewo czy krzew. Od decyzji odmownej mamy prawo się odwołać w ciągu 14 dni (od jej doręczenia) do samorządowego kolegium odwoławczego.

6 Wysokość opłaty za usunięcie drzewa zależna jest od obwodu pnia oraz rodzaju i gatunku drzewa. W tym roku maksymalne stawki opłat za jeden centymetr obwodu pnia (mierzonego na wysokości 130 cm) wynoszą przy obwodzie:

  • do 25 cm – 345,30 zł
  • od 26 do 50 cm – 524,36 zł
  • od 51 do 100 cm – 818,52 zł
  • od 101 do 200 cm – 1278,96 zł
  • od 201 do 300 cm – 1918,42 zł
  • od 301 do 500 cm – 2685,78 zł
  • od 501 do 700 cm – 3453,15 zł
  • powyżej 700 cm – 4476,33 zł.

7 Kary. Za wycięcie roślin bez wymaganego zezwolenia wymierza się wysokie kary pieniężne – to trzykrotność opłaty za wycinkę z zezwoleniem.

8 Co z liśćmi i gałęziami? Warto dowiedzieć się w swojej gminie, jakie przepisy nas obowiązują. Na terenie Poznania jest całkowity zakaz spalania odpadów, nawet tych pochodzenia roślinnego. Jeśli takie mamy, musimy skontaktować się z firmą, która wywozi śmieci i poprosić o dostarczenie harmonogramu wywozu tych odpadów oraz worków z kodami kreskowymi. Na dwa/trzy dni przed dniem odbioru zawiadamiamy firmę, że takie odpady wystawimy przed posesję. Jeśli chodzi o gałęzie, to je po wysuszeniu – jak każde drewno – możemy spalić w dobrze zabezpieczonym ognisku, pilnując, by nadmiar dym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski