18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wydane w Poznaniu: biała księga Pearl Jam [FILMY]

Marcin Kostaszuk
Pearl Jam i autor ich biografii Cameron Crowe
Pearl Jam i autor ich biografii Cameron Crowe Arhciwum dystrybutora
Bezprecedensowa kronika dwudziestu lat działalności rockowego zespołu Pearl Jam dopełnia właśnie multimedialny (filmowo-płytowy) projekt amerykańskiego dziennikarza, scenarzysty i reżysera Camerona Crowe. Jej staranna polska edycja ukazała się właśnie nakładem poznańskiego wydawnictwa Kagra.

Drogi Crowe'a i Pearl Jam splatały się od początku lat 90. czego dowodem epizodyczny udział muzyków w jego komedii "Singles".

Już wtedy fani mieli z ich przyjaźni korzyść: na soundtracku ukazały się dwa znakomite niepublikowane na pierwszym albumie nagrania. Potem obie strony doświadczyły huśtawki związanej z wielkimi sukcesami: gdy Pearl Jam sprzedali milion płyt w tydzień, a Crowe po Oscarze za scenariusz do "U progu sławy" kręcił filmy z Tomem Cruisem i Mattem Damonem (obecny właśnie w polskich kinach "Kupiliśmy zoo"). Zespół trafił więc na fana, który lepiej ktokolwiek inny rozumiał presję sukcesu i to widać zarówno w pełnometrażowym filmie "Pearl Jam Twenty", jak i w książce o tym samym tytule.

Czytaj także:
Recenzja filmu "Pearl Jam Twenty"

Chronologiczny układ treści jest w niej nienaruszalną zasadą. Podróżujemy z zespołem od jednej daty do drugiej, czasem skacząc o miesiąc, a czasem o kilka dni. Zawsze gdy dochodzi do wartych uwagi zdarzeń. Te naprawdę przełomowe rozpisuje Crowe w dłuższych, czasem reportażowych, a czasem eseistycznych formach. Tak jest w przypadku tragedii w Roskilde w czerwcu 2000 roku, gdy na koncercie Pearl Jam zginęło 9 osób - autor pokazuje to zdarzenie i jego epilog z perspektywy czasu, który muzycy wykorzystali m.in. na zbliżenie się do rodzin zmarłych fanów.

Nie tylko ten fragment utwierdza w przekonaniu, że Pearl Jam są warci tak rozbudowanej biografii i nie chodzi tu bynajmniej o dziesiątki znakomitych piosenek. To zespół, który na różnych etapach swego istnienia kierował się własną, ale czytelną logiką funkcjonowania. W dobie dyktatu MTV odmówił nagrywania teledysków, a będąc koncertową superatrakcją wykłócał się o niższe ceny biletów. Jeszcze w erze przedinternetowej stworzył działający do dziś globalny fanklub, a gdy świat przeżywał technologiczne przełomy, korzystał z nich kreatywniej niż jakikolwiek inny wykonawca, wydając na przykład nagrania z kilkudziesięciu koncertów. Kulisy wszystkich tych decyzji znajdziemy między kolejnymi datami.

O to, by taki układ książki nie zamienił jej w beznamiętne kalendarium, autor zadbał też poprzez wywiady z zespołem i jego najbliższymi współpracownikami. Ich wypowiedzi dopełniają fakty, rzucają światło na motywacje i efekty różnych poczynań zespołu, zaangażowanego nie tylko w tworzenie, ale i w sprawy społeczne (kampania "Pro Choice") i polityczne (krucjata przeciw prezydenturze G.W. Busha). Setki zdjęć, rysunków i innych form graficznych dopełniają wrażenia kompletności dzieła.

Najgorsze w tej książce jest to, że... nie da się jej przeczytać na raz. Można za to traktować ją jako rockowe kalendarium ostatnich dwóch dekad, widziane z perspektywy globalnego fenomenu, jakim był i jest Pearl Jam.

"Pearl Jam Twenty"
Cameron Crowe, cena: 109 zł (www.kagra.com.pl)

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski