Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydawnictwo Święty Wojciech - Nie tylko o miejskiej kolejce górskiej

Marek Zaradniak
”Na szagę” to najnowsza książka w serii „Poznań Poznań” Wydawnictwa Święty Wojciech. Napisała ją MałgorzataJańczak
”Na szagę” to najnowsza książka w serii „Poznań Poznań” Wydawnictwa Święty Wojciech. Napisała ją MałgorzataJańczak Wydawnictwo Św Wojciech
Wydawnictwo Św. Wojciech wydaje cenioną serię Poznaj Poznań. Spotkanie promujace ją odbędzie się we wtorek w hotelu Kolegiackim

„Poznaj Poznań” to cykl ukazujący różne karty z historii Grodu Przemysława. Mowa jest w nim o charakterystycznych dla stolicy Wielkopolski budowlach i o wydarzeniach z przeszłości. Każda książka jest bogato ilustrowana.
Pierwszą z serii był „Ratusz” Magdaleny Mrugalskiej. Okazuje się, że ratusz jest najczęstszym tematem pocztówek rozsławiających Poznań w świecie i one stały się kanwą barwnej opowieści o tej przebudowanej przez Jana Baptyste Quadro budowli.

Niezwykle interesująca jest książka Janusza Pazdera „Zamek Cesarski”. Zamek zaprojektowany przez Franza Schwechtena dla cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II kryje w sobie wiele tajemnic. „Twierdza poligonalna” to opowieść o wybudowanej w latach 1828-69 przez Prusaków twierdzy, która składała się z fortu na Wzgórzu Winiarskim nazywanego Cytadelą, prawobrzeżnych umocnień na Ostrowiu Tumskim i Śródce oraz z tak zwanego rdzenia na lewym brzegu Warty.

Najnowszą pozycją jest napisana przez autorkę serii Małgorzatę Jańczak książka „Na szagę”, co znaczy „na skróty” albo „na skos”. Autorka opowiada o wybranych, choć często szybko zapomnianych wydarzeniach z życia miasta. Niezwykle cenne było wykorzystanie przez prasy poznańskiej sprzed lat, a dzięki użyciu barwnego języka książkę czyta się jednym tchem. Swoją opowieść Małgorzata Jańczak rozpoczyna od Miejskiej Kolejki Górskiej. Myślał o niej na początku XX stulecia Isidor Themal wówczas największy wydawca pocztówek z widokami Poznania. W jego fantazji łączyć miała ona plac Wilhelmowski (plac Wolności) ze Starym Rynkiem. Choć nigdy nie powstała została uwieczniona na pocztówce. Małgorzata Jańczak przypomina też m.in. pomysł dziennikarzy „Ilustracji polskiej” z roku 1938, którzy proponowali stworzenia na placu katedralnym podziemnego muzeum. Projekt zakładał udostępnienie odkrytego wówczas na Ostrowiu Tumskim wału z czasów Bolesława Chrobrego. O tych i o innych epizodach z historii Poznania będzie można porozmawiać podczas spotkania.

Poznaj Poznań
Hotel Kolegiacki (plac Kolgiacki5)
13 czerwca godz. 19
wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski