Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygląd pomnika nie ma znaczenia?

Karolina Koziolek
Odlew pomnika powstał w pracowni Emila Kosickiego. Społeczny komitet stara się o ustawienie go od kilkunastu lat
Odlew pomnika powstał w pracowni Emila Kosickiego. Społeczny komitet stara się o ustawienie go od kilkunastu lat Waldemar Wylegalski
Względy estetyczne nie powinny mieć znaczenia - stwierdziło SKO. Pomnik społecznika ks. Cz. Piotrowskiego jednak stanie przy ul. Głogowskiej?

W styczniu Urząd Miasta odmówił poznańskiej kurii ustawienia pomnika ks. Czesława Piotrowskiego przed dawnym VIII LO przy ul. Głogowskiej. Powodem był wygląd pomnika - za brzydki. Kuria odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a to skrytykowało urzędników za kierowanie się estetyką. Pomnik jednak stanie?

- Odnoszę wrażenie, że w obecnej sytuacji w Poznaniu Urząd Miasta wydałby zgodę jedynie na pomnik cyklisty w berecie - mówi mec. Mikołaj Drozdowicz, reprezentujący kurię, nawiązując do sympatii prezydenta miasta.

Dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury tłumaczy z kolei, że nie chodzi o spór ideowy. Przypomina, że miasto powołało zespół ds. wznoszenia pomników po tym, jak rozgorzała dyskusja o jakości pomników w mieście. Władze chciały, by eksperci opiniowali nowe pomniki. Tak było i w przypadku pomnika ks. Czesława Piotrowskiego. Zespół orzekł, że pomnik może stanąć w tym miejscu, ale w innej formie.

SKO zwróciło jednak uwagę, że przy wydawaniu warunków zabudowy względy estetyczne nie liczą się. - Odwoływanie się do kryteriów artystycznych jest niedopuszczalne - podsumowuje sprawę mec. Mikołaj Drozdowicz.

- Rzeczywiście, prawo budowlane tego nie przewiduje, dlatego próbowaliśmy tzw. sposobów miękkich, jak właśnie opinia zespołu pomnikowego - tłumaczy Andrzej Nowak. - Jeśli inwestor rozumie, że estetyka jest ważna, wówczas stosuje się do naszych zaleceń, jeśli jest frechowny, to stawia to, co zaplanował - dodaje.

- Pomnik cyklisty w berecie. To jedyny, jaki można teraz postawić - ironizuje mec. M. Drozdowicz

Łukasz Mikuła, szef komisji polityki przestrzennej i zarazem członek zespołu pomnikowego, żałuje, że SKO nie tłumaczy, dlaczego opinia zespołu pomnikowego jest nieważna.

- Oczekiwałbym od organu odwoławczego nieco szerszego uzasadnienia dla takiego stanowiska, choćby dwóch zdań - ubolewa Ł. Mikuła.

SKO zarzuciło miastu także wady formalne co do sporządzonej analizy urbanistycznej. Jak tłumaczy radny Ł. Mikuła, SKO ma rację, że skwer z pomnikiem przy szkole byłby dobrym uzupełnieniem dla dominujących tam kamienic.

SKO, uchylając odmowną decyzję miasta, przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia. Andrzej Nowak, dyrektor WUiA, zapowiada, że wydział w ciągu miesiąca wyda ponowną decyzję. - Tym razem nie będziemy odnosić się do wyglądu pomnika. Nie znaczy to jednak, że decyzja musi być pozytywna - mówi.

Plastyk miejski i członek zespołu pomnikowego Piotr Libicki zastanawia się nad sensem zespołu pomnikowego, skoro, jak widać, w świetle prawa jego opinia jest bez znaczenia. - Stanowisko SKO odczytuje tak, że zespół może nie mieć wpływu na to, co inwestor chce postawić na własnym gruncie, w tym wypadku kościelnym, ale liczy się w przypadku gruntów miejskich, a to właśnie tam powstaje większość pomników - mówi.

Andrzej Nowak przypomina z kolei, że prawo budowlane pozwala brać pod uwagę względy estetyczne przy udzielaniu pozwolenia na budowę, które jest kolejną procedurą po wydawaniu warunków zabudowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wygląd pomnika nie ma znaczenia? - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski